Wpis z mikrobloga

Czy pojazd niebieski będzie winny jakiegoś wykroczenia w przypadku wystąpienia kolizji w sytuacji jak na obrazku?

Do tej pory było dla mnie jasne że nie może być winny niczego - czerwony wyjeżdza ze strefy zamieszkania, włącza się do ruchu, musi ustąpić wszystkim. Po znalezisku https://www.wykop.pl/link/6618579/to-przez-policje-moze-dochodzic-do-wypadkow-rowerzystow-w-zielonej-gorze/ mam jednak wątpliwości - w końcu niebieski jest na skrzyżowaniu równorzędnym, może nie wiedzieć że z prawej włączają się do ruchu i powinien ustąpić wszystkim z prawej strony.

Czy w przypadku kolizji niebieski może zostać ukarany chociażby za nieustąpienie pierwszeństwa?

#ruchdrogowy #prawojazdy #przepisydrogowe
repostuje - Czy pojazd niebieski będzie winny jakiegoś wykroczenia w przypadku wystąp...

źródło: comment_1650182626j1YJMfu1PgrP3EoK9h90Oy.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A co w przypadku gdy niebieski nie wie o tym że jest tam strefa zamieszkania i ma pierwszeństwo. Wiec chce przepuścić czerwonego. Moim zdaniem niebieski powinien mieć znak droga z pierwszeństwem
  • Odpowiedz
@repostuje: Strefa zamieszkania mówi jasno wg kodeksu ruchu drogowego:
1. ogarniczenie do 20 km/h
2. Pieszy ma pierwszeństwo
3. Parkujemy tylko w wyznaczonych miejscach
4. Obowiązują skrzyżowania równorzędne
5. Wyjeżdzając ze strefy zamieszkania należy ustapić pierwszeństwa.
  • Odpowiedz
@Lucini: znak droga z pierwszeństwem ustawia się przed skrzyżowaniami. A nie przed każdym miejscem włączania się do ruchu. Wtedy musiałby być przed każdym wlotem z parkingu, marketu, stacji benzynowej czy jakiejkolwiek posesji prywatnej

w końcu niebieski jest na skrzyżowaniu równorzędnym, może nie wiedzieć że z prawej włączają się do ruchu i powinien ustąpić wszystkim z prawej strony.


@repostuje: nie jest na skrzyżowaniu równorzędnym bo to nie jest w ogóle skrzyżowanie. jeśli byłoby to skrzyżowanie równorzędne to czerwony miałby pierwszeństwo. Ale wtedy nie byłoby znaków
  • Odpowiedz
@repostuje: bezwzględnie i niewątpliwe jest pierwszeństwo niebieskiego, bo czerwony włącza się do ruchu, wiec ustepuje wszystkim poruszającym się drogą z pierwszeństwem - kierowcom, jadacym pod prąd, pieszym itp.
Czerwony ma znak "koniec strefy zamieszkania" wiec ma on swiadomosc ze wlacza sie do ruchu. Tutaj nie ma problemu.
Z kolei niebieski ma dwie opcje
1) strefa zamieszkania jest drogą dwukierunkową, wtedy powinien być tez znak "poczatek strefy zamieszkania" obrocony w strone niebieskiego - wtedy niebieski wie ze ma pierwszeństwo
2) strefa zamieszkania jest jednokierunkowa i od strony niebieskiego jest tyko wyjazd, czyli nie widzi on żadnych znaków - tutaj mamy dwa wyjścia
A) kierowca zna okolice i wie ze
  • Odpowiedz
@repostuje: o ile stop nie jest znakiem stawianym z obu stron, o tyle strefa zamieszkania z reguły jest stawiana na wjeździe i wyjeździe, więc zobaczysz znak strefy zamieszkania i jedziesz. Dwa, to nie jest skrzyżowanie, więc nie ma mowy o znaku D1.

Masz z goła inną sytuację niż w znalezisku. Tutaj, obaj kierowcy zwalniają, bo chcą ustąpić. Tam, żadna strona nie zwalnia, bo myśli, że może jechać. Gdzie prędzej dojdzie
  • Odpowiedz
@AZ-5: no i co z tego? Znak zakaz wjazdu nie powie mu czy ten wyjazd to skrzyżowanie z drogą publiczną czy jakaś opcja z włączaniem się do ruchu.
W przypadku jednokierunkowej strefy, przy braku znajomości terenu, jedyna opcja to bardzo duża ostrożność
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pawelpablito: nie twierdzę inaczej. Zauważyłem tylko, że napisałeś, że nie zobaczy żadnego znaku, a ja Cię poprawiłem. Ochłoń.
  • Odpowiedz
D-1


@TsundereGirl: akurat tu nie ma, jest natomiast 'B-43' który oznacza strefę w której:

zazwyczaj występują tylko skrzyżowania równorzędne, natomiast nie powinny istnieć skrzyżowania ze znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu.
  • Odpowiedz
@repostuje: Nie może. Czerwony wyjeżdża ze strefy zamieszkałej, ustępuje pierwszeństwa, bo liczy się tak jakby wyjeżdżał "z podwórka".

Śmiesznie jest koło mnie koło domu, bo jest skrzyżowanie ruchu strefy 30'tki, zamieszkałej i drogi wewnętrznej - 30'tka ma początek i "nie ma końca", wewnętrzna nie ma znaku początku, a zamieszkała kończy się zanim zaczyna - po zgłoszeniu i "wizji lokalnej" ZDIUM nie widzi problemu, ale nie odważyli się o zajęcie stanowiska
  • Odpowiedz
@Conscribo:

Nie będziesz miał tak oznakowanego skrzyżowania wewnątrz strefy zamieszkania. Bo wtedy miałbyś jedną strefę zamieszkania wewnątrz innej strefy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tu chodzi o dołączenie strefy zamieszkania do drogi poza tą strefą.
  • Odpowiedz