Wpis z mikrobloga

Hej. Planowałem budowę domu jednorodzinnego - 95m2 użytkowej, plan prostokąta, parterowy. Zrobiłem pozwolenie na budowę i załatwiłem wszelkie formalności (nie kosztowało mnie to zbyt dużo z racji znajomości, zawodu i mojego poświęconego czasu). Niestety mamy sytuację jaką mamy, budżet nie będzie się spinał i budowa aktualnie odpada z racji kosztów (kredytu nie dostanę z powodu zdolności i raczej bym nie chciał aktualnie brać). Patrząc w przyszłość lepiej jednak nie będzie.
Doszedłem do wniosku, że nie głupim pomysłem była by adaptacja budynku gospodarczego, który znajduje się na działce, na której miałem się budować. Koszty porównywalne, ale mógłbym wszystko robić powoli etapami, za gotówkę przy mniejszym kredycie, przy akceptowalnym nakładzie pracy własnej.
Budynek, który chce adaptować jest w świetnym stanie (fundamenty i strop - do wymiany konstrukcja i pokrycie dachowe (dach jednospadowy) i ma wszelkie media. Znalazłem w internecie podobne konstrukcje i budynek może wyglądać bardzo nowocześnie. Planuję ogrzewanie podłogowe na całości, pompę ciepła, fotowoltaikę, rekuperację (ta jest musem w tym budynku) i płyty gk na całości z racji odchyleń i krzywizn ścian. Wysokość od posadzki z betonu do stropu to 3,5m, więc wszystko się zmieści i jeszcze zostanie dosyć przyjemna wysokość pomieszczeń.

Mam jednak pewien problem - budynek, który chce adaptować, jest w granicy, a okna znajdują się praktycznie tylko od północy i południa. Utrudnia to bardzo planowanie przestrzeni pod pokoje (żona chce mieć trzy sypialnie i salon). Niestety według mnie jest to niemożliwe do zrealizowania.
Dlatego, zanim udam się do osoby, która pomoże mi w projekcie, chciałbym zapytać się tu Was, jak można by było wszystko ładnie rozplanować - będę miał przynajmniej jakieś sugestie i pomysły, o czym rozmawiać z projektantem. Dodatkowo macie pomysły jakiś pomieszczeń, które według was, powinny znajdować się w domu, a nie muszą mieć dostępu do okien? (np. pralnia, garderoba, WC)

Za wszelkie komentarze i pomysły, bardzo dziękuję.

Tachimetr - Hej. Planowałem budowę domu jednorodzinnego - 95m2 użytkowej, plan prosto...

źródło: comment_1650122419HJayqrZBdgWRRH12fjFsC8.jpg

Pobierz
  • 15
@Tachimetr: weź inżyniera niech oceni ile to pracy wymaga i czy da się tak łatwo.

Fundament np odcięty (chodzi o izolację przeciwwilgociową) od ścian? Bo w gospodarczych, zwłaszcza starczych, różnie to bywało
@RussianBoi2:
Mam wyceny metodą zleconą na 400 - 460 tys złotych do stanu deweloperskiego (budynek 12m x 9.5m). Modułowe liczyłem i wyglądają przyzwoicie do momentu, kiedy nie zaczyna się takiego konfigurować - reklamy mają fajne.
Tutaj na szybko od Piotrka Żyły
https://www.erdolhaus.pl/domy-erdol/projekt-erdol-3-xl
SSZ za 210 tys złotych - po mojej stronie płyta fundamentowa i cała reszta, więc finalnie koszt będzie podobny.

@RobbinnPll92: @Bad_Wolf:
Budynek jest z 98 roku -
Tachimetr - @RussianBoi2: 
Mam wyceny metodą zleconą na 400 - 460 tys złotych do sta...

źródło: comment_1650123654xuLeeBMAIrBxKMK35ioYbD.jpg

Pobierz
@mojnicknawykopie:
Okna byłyby na wysokości ponad 4 metrów - od posadzki jest 3.5m, strop na stalowych belkach (grubość około 14 cm) i około metra, zanim zaczyna się konstrukcja dachu. Myślę, że raczej odpada bo stropu wolałbym nie dziurawić, a żona za mycie by mnie zabiła.
pokryty azbestem


@Tachimetr: to albo Twoja wiedza jest taka ( ͡° ͜ʖ ͡°) albo to nie '98 rok. Od '98 roku nie wolno w Polsce stosować azbestu.
Jeżeli to jest azbest to za samą utylizację się dowiedz ile zapłacisz.

Nie pchaj się w przebudowę/ remont bo to co uważasz kosztowo będzie x2( ͡° ͜ʖ ͡°).
Budowa nowego budynku jest bardziej przewidywalna.
@Bad_Wolf: zgodzę się, sam miałem kupować dom 140m2 przedwojenny w dobrym stanie. Plus tego był taki, że od razu do zamieszkania ale zrobić wszystko to jest ocieplić i wymienić dach… grzebać w starych murach to koszt ogromny. Cena zakupu 300.000 tysięcy, remonty tak jakbym chciał żeby było… 600… bo i tak musiałbym to do SSZ doprowadzić.
@RussianBoi2:

Takie wyceny dostałem. Ceny powariowały i to pewnie też jest ujęte ¯\_(ツ)_/¯ Może jak teraz trochę siądzie, to będzie lepiej.

@Bad_Wolf:

to albo Twoja wiedza jest taka ( ͡° ͜ʖ ͡°) albo to nie '98 rok. Od '98 roku nie wolno w Polsce stosować azbestu.

Jeżeli to jest azbest to za samą utylizację się dowiedz ile zapłacisz.


Tak mówił właściciel jak nabywałem grunt i tak
@Tachimetr: Masz jakąś gotówkę i będziesz teraz z tej gotówki którą Ci zżera inflacja remontował stary, za duży dom. Zamiast wziąć kredyt na stałej stopie którego oprocentowanie z uwzględnieniem inflacji i tak jest ujemne. Zbudować sobie za tyle samo albo mniej, dokładnie taki dom jak chcesz a do tego nowoczesny i bardziej oszczędny w utrzymaniu?
@Tachimetr:

Zamiast okien można w ścianie wymurować pseudo-okna pustakami szklanymi (luksfery).
Formalnie to dalej jest mur i można dawać te luksfery nawet jak ściana jest bliżej niż 4m do granicy działki, dzięki czemu jest to opcja na doświetlenie pomieszczeń w budynkach blisko granicy działki.