Wpis z mikrobloga

ostatnio poruszałem z moim 80-cio letnim dziadkiem tematy o różnicach między usb, hdmi i display port, i tak się mnie pyta, skoro można podłączyć usb (pendrive) do telewizora i oglądać z niego filmy/zdjęcia to czemu normalnie telewizory podłączone są hdmi/dp? czemu to wszystko nie idzie przez kabel usb? no i w sumie to czemu? XD
#elektronika #komputery
  • 11
@Ratriczek: jak odróżnić usb 2.0 od usb 3.0? ja zawsze patrzylem na niebieski kolor wejścia, ale nei wiem czy to legit info xd czyli dziadek miał troche racji, mowil ze skoro z pendrive moge odpalić film to pewnie mozna podłączyć tv przez kabel usb, a ja do niego mowie panie teraz wszystko jest na hdmi, a poza tym najnowszy jest juz displayport i z tego sie korzysta ( ͡° ͜
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@s3mpaaj: usb 2.0 od 3.0 rozrożnisz po tym że jak zajrzysz do środka to zobaczysz dodatkowe piny. do tego dochodzi maks prędkość przesyłu. nawet po jednym przewodzie można puścić obraz, jak w analogu. ale kosztem jakości. no i też zależnie jaki to jest interfejs. same ilości pinów nie determinują jak szybko coś pójdzie. bo np zależnie od interfejsu 2 piny mogą służyć do przesyłu danych w jedną strone albo i jeden
@s3mpaaj używa się USB w tym celu (3.0 albo C)
Popatrz na nowe stacje dokujące do laptopów. Podpinam do laptopa jedno USB i mam puszczonu tam obraz na dwa monitory zewnętrzne, mysz, klawiaturę a w przypadku C nawet zasilanie do laptopa (jeszcze chyba można Ethernet, tak jak przy HDMI).
Wszystko na jednym kabelku.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@s3mpaaj: w 2k22 jednym kabelkiem Thunderbolt mam podpięte monitor 4k, hub USB 3.0, kartę dźwiękową, i jeszcze ładowanie laptopa.
Display port nie jest nowszy ani lepszy, tylko po prostu inny.
Złącze nie definiuje protokołu transmisji, USB 2.0 nie jest w stanie przesłać tak dużej ilości danych jak HDMI, po USB 3.0 da się technicznie podpiąć kartę graficzną, ale jest to raczej nietypowe podejście do tematu.
Złącza USB-C często mogą działać jako
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@s3mpaaj: na USB masz filmy, które wcześniej zostały skompresowane, kilkanaście Mbit/s. Przewód HDMI musi obsłużyć sygnał nieskompresowany, w wysokiej rozdzielczości, dużej ilości klatek, do tego dźwięk, dane (nawet internet tędy może lecieć). To wszystko musi być dobrze ekranowane. To już nie jest stary koncentryk.