Wpis z mikrobloga

Kilka lat temu włożyłam trochę kasy w GPW. Większość akcji które kupiłam oczywiście tracą na wartości od momentu kupna. W zeszłym roku udało mi się z zyskiem sprzedać akcje jednej spółki.
Mbank za pośrednictwem, którego działałam wysłał mi PIT-8C w którym wykazał mój dochód z tej transakcji.
Czy mogę jakoś wymigać się od płacenia podatku od tej jednej dochodowej transakcji skoro na przestrzeni tych kilku lat kupiłam akcję kilku spółek i wszystkie poza tą jedną są na dużym minusie, więc na całym tym biznesie jestem w plecy, a mam zapłacić podatek od jednej transakcji z której wyszłam na plus. To przecież bezsens.

Nie znajdę teraz poprzednich wysyłanych pitów przez mbank, a wydaje mi się, że takowe były. Czy oni jak jest sam zakup bez przychodu w danym roku też wysyłają Pit-8C z info o kosztach uzyskania? To by była dobra podkładka..

#gpw #gielda #podatki
  • 22
No w sumie jest sens. Jeżeli tamtych jeszcze nie sprzedałaś to dalej jest to inwestycja "w toku" więc jeszcze nie jestena minus. Jak kolega napisał podatek płacisz od zrealizowanych zysków. Gdybyś sprzedała wszystko to byś podatku nie płaciła.
No w sumie jest sens. Jeżeli tamtych jeszcze nie sprzedałaś to dalej jest to inwestycja "w toku" więc jeszcze nie jestena minus. Jak kolega napisał podatek płacisz od zrealizowanych zysków. Gdybyś sprzedała wszystko to byś podatku nie płaciła.


@SKINNY: jedna ze spółek w którą zainwestowałam upadła i przestała być notowana na giełdzie. Więc to jest realna strata z której zysku już nie zrealizuję
ale mi już nawet konto maklerskie w mbank nie pokazuje tej pozycji


@RozowaWkolorachTeczy: Bo wycofali z giełdy. Ale akcje, o ile nie doszło do likwidacj spółki lub jakiejś formy idea fistingu masz nadal.

wtedy tak, ale musisz znaleźć PITa gdzie to zostało wykazane. Jeśli upadła do 5 lat temu to możesz odliczyć ale nie więcej niż 50% w danym roku


@SKINNY: Aby na pewno? ( ͡° ͜ʖ ͡
więc na całym tym biznesie jestem w plecy, a mam zapłacić podatek od jednej transakcji z której wyszłam na plus. To przecież bezsens.


@RozowaWkolorachTeczy: póki trzymasz te akcje spadające nie jesteś w plecy. Jeśli je sprzedałaś to powinnaś mieć PIT 8C z roku sprzedaży ze stratą - i tą stratę możnaby teraz za 2021 odliczyć. Ale jeśli wszystkie akcje trzymałaś i trzymasz to masz tam potencjalny zysk (każda ze spółek może
@OsSikorskiego: tak to rozumiem, ale tak jak wyżej pisałam, miałam też akcje jednej spółki, która była w procesie bankructwa i została zdjęcia z GPW. Dokładniej to Fachowcy Ventures. Czy środki zainwestowane w ten shit mogę teraz potraktować jako koszt? Tylko nie przypominam sobie bym miała PIT z banku na to. Może przy upadłości nie dają tylko musi być transakcje sprzedaży?
@RozowaWkolorachTeczy: to są dwie różne rzeczy. Jest sporo spółek akcyjnych, które nie są notowane na giełdzie (ani na NewConnect ani na GPW) i do których możesz mieć akcje, ale nie będzie ich widać przez mBank czy dowolny inny Dom Maklerski. Mimo to, akcje nadal są Twoje. I słusznie już @diabel_z_piekla:

Jeśli spółka nie jest notowana to trudno, dopóki akcje nie sprzedane to nie ma straty. Jedyna możliwość rozliczenia takiej straty