Wpis z mikrobloga

Tak serio, czy zablokowanie wiboru dla obecnych kredyciarzy tak dużo bo zmieniło po za tym żeby straciły banki? W innych krajach głównie kredyty są na stałe oprocentowanie czyli jakby z zablokowanym wiborem. Załóżmy hipotetyczną sytuację że wszyscy by 2 miesiące temu przeszli na stałe oprocentowanie to by była katastrofa dla gospodarki? Czym to się różni? Głównie liczy się ograniczenie obecnej akcji kredytowej, czyli wprowadzanie dodatkowej gotówki do obrotu.
Do tego rozwala mnie temat, że przy zerowych stopach ludzie brali kredyty z wysoką marżą pod korek. Ja brałem przy zerowych i mam 2% marży. Porównałem z ofertami jakie dostawałem przed epidemią i była to praktycznie ta sama marża. Byłem niedawno w banku złożyć wniosek o przejście na stałe i powiedzieli, że za 5 lat jak znów przejdę na zmienne to marża będzie 2,4%. Wykopki tak kwiczą, że przy niskich stopach wysoka marża a tu się okazuje, że odwrotnie xD
#glapinski #nieruchomosci #ekonomia
Pobierz atencjon - Tak serio, czy zablokowanie wiboru dla obecnych kredyciarzy tak dużo bo zm...
źródło: comment_1649362624sjXijb1iFN7ft6pTGArPed.jpg
  • 10
@atencjon: należy się zastanowić dlaczego u nas większość kredytów jest na oprocentowaniu zmiennym.
Mówiąc w skrócie - w Polsce jak w lesie i jak tutaj prognozować stabilność gospodarki jak lecą 13, 14 może zaraz 15 ( ͡º ͜ʖ͡º)

No, ale Polak jak to Polak gdy kupuje grata za 20k to bierze mechanika i jedzie na stacje diagnostyczną, a gdy pózniej biorą kredyt na 30 lat to
@PepeHandss: Uwierz mi jakby była opcja kredytu z oprocentowaniem stałym na 20 lat to bym wział z pocałowaniem ręki ale była tylko opcja na 5 lat. Nawet jakbym się zesrał to bym nie dostał bo ich nie było.
@atencjon: my dokładnie tak samo mieliśmy. Kredyt w 2020, wcześniej ze względu na naprzemienne zmiany pracy wykluczyliśmy się. Marża 1.85. Gdyby kredyt można było wziąć na stała chociaż na 15 lat, to byśmy brali stały. Na 5 lat na starcie to jest mało. Tym bardziej, ze u nas nie dało się (transze). Obecnie jesteśmy na stałej i cieszymy się z wyboru, ale na starcie nie dało się i wg nas to
@atencjon: To nic zaskakującego że w krajach w których kapitału jest więcej może on być tańszy, czyli długoterminowe oprocentowanie, również stałe, może być niższe. Dodajmy do tego sporo większą stabilność tamtych gospodarek i systemie monetarnych w porównaniu do Polski. Przecież tutaj 30 lat temu było totalne załamanie waluty, to naprawdę takie dziwne że nikt się nie rwie do udzielania kredytu na 20-30 lat ze stosunkowo niskim, stałym oprocentowaniem?
@atencjon: z innymi krajami to też bym tak nie szalał. Niektóre orły liczą na zachodzie że wzięty jest na stałych stopach a tak naprawdę są tylko zamrożone na rok lub dwa. W takim wypadku u nas 90% jest wzięta na stałej stopie tylko wynoszącej 0.5 roku (wibor6M).