Wpis z mikrobloga

obecna inflacja to wypadkowa cen surowców i rozdawnictwa. Cała Europa się z tym mierzy, więc nie sądzę żeby jakiś Janusz z Bytomia miał na to wpływ ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kijanu_riws:

Troche racji w sumie ma, bo inflacja tez jest przez rozdawnictwo rzadu na które srednio mamy wpływ.


@duzeelobenc:

A to rzadzacy sie sami wybrali?

O podwyzki stop najbardiej dupa peka wyborcom pisu. Ogarnieci nie glosuja
O podwyzki stop najbardiej dupa peka wyborcom pisu. Ogarnieci nie glosuja na pis i wiedza co to sa kredyty hipoteczne. I biora je z glowa bo potrafia myslec.


@gorzki99: no akurat to ma jakiś sens :D za to janusz z bytomia nie wywołał wojny na Ukrainie, a jej wpływ na inflacje jest niewatpliwy
za to janusz z bytomia nie wywołał wojny na Ukrainie, a jej wpływ na wojne jest niewątpliwe


@kijanu_riws: MNiemam ze chodzilo o wpyw na inflacje i decyzje rpp.

Przypomnisz mi moze z laski swojej jakie byly stopy i inflacja 20 lutego 2022? I jaki byl trend rpp jesli chodzi o stopy?

Pamietasz moze kiedy wojna sie zaczela?

No wiec wlasnie.

Zarowno rosnaca inflacja jak i rosnace stopy to nie jest wina
Zarowno rosnaca inflacja jak i rosnace stopy to nie jest wina wojny. Jasne ze wojna ma swoj udzial ale zwalanie wszystkiego na wojne i tuska to typowe podejscie pisowcow: "my som niewinni"


@gorzki99: to że inflacja zaczęła rosnąć przed wojną nie oznacza że wojna nie miała na nią wpływu
@gorzki99: no dobra, to dlaczego w praktycznie całej Europie mamy rekordy inflacji do kilkudziesięciu lat? Kaczyński jeździ do Holandii wykupować olej napędowy żeby ceny się zwiększyły.
Oczywiście że nasz rząd ma w tym swój udział, ale nie decydujący. Gdyby mieli decydujący i w Polsce mielibyśmy inflację rzędu 20%, a w Czechach, Węgrzech i na Słowacji rzędu 1% - dopiero wtedy zacząłbym się doszukiwać winy NBP.
A na kogo głosowali ogarnięci? Bo poważnego kandydata z szansami to ja jakos srednio widzę.


@duzeelobenc: Problem w tym, ze wydaje mi sie e nie glosowali na nikogo.

I to jest problem. Tylko ze imho Jak glosujesz na kogos kto i tak wiesz e nie zdobedzie wiekszosci to juz cos robisz.

Jakby Ci ktorzy nie poszli bo "i tak nie wygra" jaednak by sie skusili to duze prawdopodobienstwo ze pis niemialby
gorzej niż wojna - PiS


@ten_kapuczino: dokladniej to 500+

dopiero wtedy zacząłbym się doszukiwać winy NBP.


@kijanu_riws: Nie do konca wina NBP.
Wina lezy po stronie:

1-RPP
2-populistycznego rzadu ktory DOSLOWNIE kupowal sobie glosy.
3-tych ktorzy za te glosy dali sie kupic

1-niskie stopy i wysoka inflacja zachecaja do kredytow (bo po pierwsze wiecej ludzi ma zdolnosc przy niskich stopach. A po drugie kazdy chce uciec z kapitalem przed inflacja)
@gorzki99: PiS to oczywiście tak w skrócie, bo problem jest głębszy i szerszy. Polacy są na bakier z ekonomią, a błędów popełniono masę. Gdyby popełniono ich tylko kilka, jak np. samo 500+, to pewnie nic specjalnie się by nie stało. Ale wina PiS to: ujemne stopy procentowe przez kilka lat, 13 emerytury, podnoszenie płacy minimalnej, tarcze antykowidowe, monoplizacja rynku paliw i wiele innych. W skrócie masa taniego pieniądza, podnoszenie kosztów pracy
@kijanu_riws: W dyskusji dotyczącej poczynań rządu i NBP to głównie chodzi o to, że przed czasami covidu już byliśmy top 3 jeśli chodzi o inflację i myślę, że gdyby rząd prowadził rozsądniejszą politykę to dziś mielibyśmy "wysokie" 8% jak wszyscy (i na to wpływu zbyt dużego nie mamy), a nie przebite 10%. Na zachodzie w ogóle inflacja jest głównie wywołana cenami surowców, a u nas w kraju w mojej skromnej opinii