Wpis z mikrobloga

Co Mirki sądzicie o takim kluczu dynamometrycznym?
https://allegro.pl/oferta/klucz-dynamometryczny-1-4-2-24nm-certyfikat-kalibr-8888952716?fromVariant=8889049855

Jest dosyć tani i nie wiem czy ryzykować, ale ma całkiem spoko oceny na allegro (4.88). No i ma zakres który mnie interesuje.
Nie widziałem żadnego droższego klucza z podobnym zakresem. Wszystkie klucze wypadają gdzieś po środku tego zakresu i musiałbym kupić wtedy dwa różne klucze i średnio mi się ten pomysł podoba.

Np. Proxxon MC 30 ma zakres 6-30 Nm - minimum jest trochę za wysoko.
Albo Proxxon MC 15 ma zakres 3-15 Nm - tutaj maksimum jest trochę za nisko.

Wydaje mi się że klucz 3-30Nm byłby akurat.

#pytanie #pytaniedoeksperta #rower #rowery #mechanika
Gumaa - Co Mirki sądzicie o takim kluczu dynamometrycznym?
https://allegro.pl/oferta...

źródło: comment_1649188531Hejy1bLaBSmx3jxqfXhfPV.jpg

Pobierz
  • 12
@Gumaa: mi się wydaje, że 3-15 będzie lepszy przy niskich momentach w takiej codziennej mechanice. Jedyne do czego potrzebujesz trochę więcej to 10-12 - korby i jakieś części zawieszenia. A elementy, do których trzeba baaaardzo dużo momentu (kasety, hamulce centerlock) są mało wrażliwe na dociągnięcie ile sił w rękach.

Dokup sobie klej do gwintów średniej mocy i będzie git.
@ujdzie: w sumie ciekawa uwaga, chociaż według instrukcji mojego roweru to tam jest więcej rzeczy do dokręcenia powyżej 15 Nm.
Chociażby stery czy siodełko.

W ogóle z tym siodełkiem mam teraz zagwozdkę, wymienione są trzy śruby M4, M6, M8 jako śruby zaciskowe, ale mi tam pasuje klucz imbusowy 4mm. Czyli niby powinna to być śruba M5, o ile mnie internet nie myli. Trochę nie ogarniam.
Gumaa - @ujdzie: w sumie ciekawa uwaga, chociaż według instrukcji mojego roweru to ta...

źródło: comment_1649190921R9ZtdzkXzSZ5cNfaagGDjz.jpg

Pobierz
@ujdzie: ja w sumie mam duży zestaw kluczy nasadowych i jakichś bitów, więc raczej się nastawiałem na zakup po prostu klucza dynamometrycznego.
Z drugiej strony takiego topexa mógłbym wrzucić do plecaka...
@Gumaa: mam, jest super, poza tym, że nie mam żadnych bitów na 1/4 cala, a przejściówkę też nie łatwo dostać by nie kosztowała kosmicznych pieniędzy, albo trzeba było płacić za jej przesyłkę 3x tyle co ona sama kosztuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli kupisz od razu sobie ją dokup jak będzie możliwość, chyba, że masz bity na 1/4 cala (ja nie mam, ale kiedyś sobie kupię jak
@Gumaa: a, i jedna rzecz, przeskok po przekroczeniu ustawionego momentu jest dość delikatny, trzeba raczej robić to powoli bo można go przeoczyć zanim się klucz wyczuje :)