Wpis z mikrobloga

Mirki z #wifi #siecikomputerowe, mam problem ze stabilnością połączenia wifi, gdyż w zasięgu mam... 60 różnych sieci. Pytanie czy użycie anteny kierunkowej ma szansę coś pomóc, czy raczej nic nie da (będę widział tylko sieci w danym kierunku, ale za to z większym zasięgiem, więc wyjdzie na to samo).
  • 24
@4833478: wez zainstaluje na poczatek wifi analyzers. Pokaze uzycie sieci wifi z rozbiciem na kanaly. Ba, chyba nawet jestw stanie zarekomendować najmniej uzywany. Inne tricki, zwiekszenie mocy swojego wifi na routerze, ew zmiana firmawaru na amerykanski i uzycie innych kanałow, niedostepnych u nas. Teoretycznie nielegalne.

Opcja 3, trzeba bylo ethernet w scianach puscic
wez zainstaluje na poczatek wifi analyzers


@pytlar: Mam, ale jak napisałem: co mi da zmiana kanału jak jest tyle sieci? Już wszystkie kanały (nienakładające się na siebie) są w użyciu.

zwiekszenie mocy swojego wifi na routerze


@pytlar: Mam 100% mocy ustawione na sztywno. Jeśli to by miało pomóc, to chyba antena kierunkowa też pomoże...?

zmiana firmawaru na amerykanski i uzycie innych kanałow, niedostepnych u nas. Teoretycznie nielegalne.


@pytlar: To
5GHz też jest zawalone.


@4833478: nie jest, nie wiem jak masz szeroki kanał ale jak 20 to masz wolne 36, 48, 52, 64 plus na 5ghz masz te sieci na -80/90 dbm więc to jest za słabe by przeszkadzać i pogrzebać stabilność wifi na 5ghz
@4833478: Nie używaj żadnych durnych aplikacji w stylu WiFi Analyzer. To się o kant dupy nadaje. Najtańszy i najlepszy analizator widma można sobie "wykrobać" z NanoStation M2 - ma wbudowany analizator widma który wykrywa również analogowe transmisje w paśmie 2.4GHZ.

@wrocilem_bo: Mesh Ci nic nie da.
wiesz co to mesh?


@wrocilem_bo: Nie wiem, ale z tego co w sekundę wygooglowałem to jest kilka repeaterów, tak? Czy jakiś bardziej zintegrowany, dedykowany system? Jeśli miałbym wymieniać router na inny plus rozstawiać jakieś dodatkowe węzły to już łatwiej mi będzie jednak pociągnąć kabel do pokoju.
@4833478: tak, zmiana kanałow będzie działąć. Są opisane w standardzie i może działać każde urządzenie z nimi, jedynie przepisy i oprogramowanie ograniczają.

Antena kierunkowa niewiele pomoże, nie będzie w mieszkaniu różnicy, Możesz się pobawić ustawieniem antenek na routerze i zmianą jego ustawienia w mieszkaniu. Ale cięzko wyobrazić sobie sytuację w bloku, by wszystkie kanały na raz były tak zapełnione, że wpływają na pracę inncyh urządzeń
@4833478: no i na 5g nie widać byś ten kanał miał zawalony, jesteś na pewno podpięty pod 5ghz? Jak masz wlaczony dual band ze pod jednym ssid masz 2,4 i 5ghz to albo to rozdziel albo wyłącz na chwile 2,4ghz żeby zmusić wszystkie urządzenia do działania na 5ghz i sprawdź jak wtedy ze stabilnością
@d1sconn3cted: Jestem na 5 GHz, router mam na dual band ale różne SSID i kompem jestem podłączony tylko do 5 GHz. Generalnie net działa youtube śmiga ale jak jestem na wideokonferencji to zaczyna ciąć, a do tego zdarza się że coś się wiesza i połączenie wifi pokazuje 0% dopóki go nie zresetuję. No i generalnie połączenie jest dość zawodne (jak to wifi...).
@d1sconn3cted: Tylko na tym kompie widzę takie problemy ale tego używam do tych zastosowań, przy których są problemy. Mam dwie karty (wbudowaną i na USB) i problemy są identyczne, więc to wykluczyłem (może niesłusznie). Laptop Lenovo 6-letni + Linux Mint 20.
więc to wykluczyłem

Linux Mint 20.


@4833478: w linuchu nie można być pewnym ( ͡º ͜ʖ͡º)

@4833478: jeżeli masz opcję to ja bym sprawdził np. na telefonie dołączył do konferencji i sprawdził czy problem jest taki sam jeżeli nie no to wina nie leży w wifi.