Wpis z mikrobloga

Zawsze miałem taką rozkminę, ale nigdy nie miałem odwagi tego przetestować. Czy system Windows ogarnie całkowitą zmianę sprzętu bez stawienia systemu od nowa?
Czyli tak: mamy komputer 1 i komputer 2.
Na komputerze 1 jest zainstalowany Windows, jest normalnie użytkowany, drugi pecet to nówka(kompletnie inna konfiguracja niż w "jedynce"). I teraz robimy taki myk, że wyciągamy dysk z komputera 1 i wrzucamy do komputera 2 i bootujemy z tego dysku. Odpali się system normalnie? Windows wywali niepotrzebne i zainstaluje właściwe sterowniki? Próbował ktoś? Od dawna miałem chętkę zrobić taki myk, z czystej ciekawości ale nigdy nie miałem okazji. Próbował ktoś?

#sprzet #komputery #komputer #informatyka #systemyoperacyjne #windows #pytanie #kiciochpyta
Pobierz Zgrywajac_twardziela - Zawsze miałem taką rozkminę, ale nigdy nie miałem odwagi tego ...
źródło: comment_16489856598nfB7OyGc0XikmoqAofwgd.jpg
  • 23
@beer_man:

Nie ogarnie, tzn. pewnie da się to jakoś obejść, ale po co się z tym pieprzyć?


Z czystej ludzkiej ciekawości ¯\_(ツ)_/¯ Kilka lat temu zmieniałem GPU i stwierdziłem, że nie chce mi się stawiać systemu na nowo i tylko wywaliłem stare sterowniki przed zmianą karty i zadziałało to zadziwiająco dobrze. Zero jakichkolwiek problemów. Stąd zaciekawił mnie temat co by było jakby pójść o krok dalej i całego kompa zmienić pozostawiając
@xardas_pl: A było coś działane z driverami? Bo to one przeważnie odpowiadają za bluescreeny. Zakładamy tutaj sytuację, że po zmianie sprzętu(dysku w sprzęcie? XD) robimy porządek z driverami. Ma to prawo działać, czy Windows na poziomie instalacji coś konfiguruje i bez co najmniej funkcji "napraw" to nie ma prawa działać? Czy jest możliwy scenariusz że wszystko bangla prawidłowo?
@Zgrywajac_twardziela: Robiłem przekładki z serverów 19" do laptopa i jest ok. Wiele osób się skarży że się wywala, mi się nigdy nie zdarzyło. Trzeba pamiętać o ustawieniach trybu pracy SATA w bios. Jeśli na nowej maszynie będzie "inaczej", to są ogromne szanse że się wysra tak bardzo że nawet "naprawianie windows" nie pomaga. O dziwo wystarczy podmienić ustawienia bios na prawidłowe i nagle... rusza :) Zrób kopię zapasową systemu i przekładaj
@Suheil-al-Hassan:

Przecież nikt nie będzie formatował dysku bo chce grafikę zmienić. xD

Ja generalnie zawsze przy zmianach sprzętowych robiłem format, bo przeważnie wtedy się składało tak, że wychodziły nowe Windowsy i była to dobra okazja żeby formacik zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ostatnio wymieniałem mobo, ram i procka i wszystko ze starym dyskiem działa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To w zasadzie scenariusz z
@lotos10:

Robiłem przekładki z serverów 19" do laptopa i jest ok. Wiele osób się skarży że się wywala, mi się nigdy nie zdarzyło. Trzeba pamiętać o ustawieniach trybu pracy SATA w bios. Jeśli na nowej maszynie będzie "inaczej", to są ogromne szanse że się wysra tak bardzo że nawet "naprawianie windows" nie pomaga.

Czym są ustawienia trybu pracy SATA w bios? Nigdy tego nie musiałem konfigurować. Coś więcej niż bootowanie się
@Zgrywajac_twardziela: Zrób obraz systemu zainstalowanego w trybie UEFI, wgraj na innego kompa który jest w LEGACY, lub odwrotnie > efekt, winda niie bootuje! Zmieniasz tryb w bios na prawidłowy tryb i rusza:)
Druga rzecz której doświadczyłem, tryb pracy kontrolera sata, mamy do wyboru standard, AHCI, RAID (taki softwareowy z mobo). System zainstalowany na AHCI. Przekładasz taki dysk do kompa który ma ustawione standard albo raid i nie rusza, blue screeny, windowsowy