Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam, czy zmiany w zdolnościach kredytowych nie spowodują paradoksalnie wzrostu cen niektórych nieruchomości?

Jak debil kupiłem mieszkanie w rekordowym miesiącu wrześniu 2021. Rodzice akurat sprzedali trochę ziemi, szczęście w nieszczęściu, jakby nie dali to bym czekał xD

Kupiłem po 7500 za metr w jednej z podwarszawskich miejscowości gdzie dojeżdża SKM.

Nie chcę się pocieszać bo będę tam mieszkał więc nie obchodzą mnie ceny już teraz, ale czy właśnie takie mieszkania, w zasięgu finansowym ludzi, nie mają potencjału do wzrostów teraz jak na stołeczne mieszkanie prawie nikogo nie będzie stać?

#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 9
@florenceandthemachine2137: może właśnie i takie mieszkania będą tanieć, a rynek poleci jak domino? przecież Ty byś nie kupił jakby ktoś inny nie kupił od Twoich rodziców (czyli mieszkanie w tej cenie może także być poza zasięgiem sporej grupy ludzi). Ty nie kupisz większego za x lat jak ktoś nie kupi tego które masz (i w odpowiedniej cenie). gospodarka to sieć naczyń połączonych.
@florenceandthemachine2137: nie rozumiem twojego sposobu rozumowania. Teraz para 8k netto ma zdolnosc na 300k. Zazwyczaj ludzie maja po 50-100k wkladu wlasnego z tego co widze na grupkach. Czyli sa w stanie totalnie maksymalnie za mieszkanie zaplacic jakies 380k - reszta zostaje na oplaty okolozakupowe. Ci ludzie nie wyczaruja wiecej kasy... A zdolnosc bedzie spadac z miesiaca na miesiac... Myslisz, ze kupia mieszkanie daleko od pracy? Raczej beda zyc na wiecznym wynajmie.
@foobarek: patrze na te grupki i przy 5 k niby jest ok 200k. Wiec ta oferta na 180 jest moim zdaniem watpliwa. Jaka miala wysokosc raty? Przeciez tej dziewczynie zostanie jakies 1000 zl na zycie, z czego co najmniej 500 na jedzenie, 100 jakis bilet, no i 400 zl na lekarza czy rozrywki przez 15 lat...brzmi jak powazna wegetacja. A te cyfry sie moga roznic. Inflacja dalej #!$%@?.
@florenceandthemachine2137: PS. I jeszcze by Ci zobrazować na jakie obniżki można się przygotować, znajomy kupił w 2019 w podwarszawskiej miejscowości mieszkanie bezczynszowe 60m2 po 4,6 tys zł + poddasze do adaptacji gratis razem 120m2, blisko PKP Kobyłka. a już wtedy mieszkania były dość drogie, w Warszawie po 8 tys za metr + wykończ to.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@foobarek : poza tym kalkulator ING, jak i kilku innych banków, jest nie do końca miarodajny. Bazuje on na minimalnej ilości danych, po tym jak wniosek wejdzie do procesu są brane pod uwagę jeszcze dodatkowe filtry ryzyka, jeżeli coś podpada pod przynajmniej średnie ryzyko to w efekcie spada zdolność (z uwagi na chociażby niższy dostępny współczynnik DTI - debt to income)
Rodzice akurat sprzedali trochę ziemi, szczęście w nieszczęściu, jakby nie dali to bym czekał xD


@florenceandthemachine2137: teraz nie dostaną ludzie kredytu na kupno ziemi od twoich rodziców, a ty nie dostaniesz wkładu na start ani hajsu na kredyt

kogo ma stać na mieszkania, skoro zdolność leci mocno w dół, a buduje się 25% więcej mieszkań niż rok temu?