Wpis z mikrobloga

Odcinek 51 #animepifpaf
Osadzak Prochowy
Osadzak prochowy jest to typ gwoździarki, która metodą działania przypomina broń palną. Otóż za pomocą kontrolowanego wybuchu prochu wyrzuca z dużą siłą gwóźdź. Przypomina to pistolety powtarzalne, lub nawet derringery. Zasilane są amunicją ślepą (popularnie zwaną „ślepakami”) zatem nabojami pozbawionymi pocisku, najczęściej kalibru .22 Short. Same gwoździe zaś są ładowane osobno. Pierwotnie ten typ narzędzia został opracowany przez amerykańską firmę Mine Safety Applances na użytek marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Wspomagały walkę z okrętami podwodnymi w trakcie pierwszej wojny światowej, ale zostały opatentowane w 1921 roku. Dopiero w trakcie drugiej wojny światowej trafiły na rynek komercyjny. Wykorzystywane są do szybkiego montażu bezpośredniego w betonie i stali. Najsłynniejszymi firmami produkującymi osadzaki prochowe są Ramset i Hilti, zresztą w języku angielskim „Ramset gun” i „Hilt gun” są używane jako synonimy „powder-actuated tool”. W USA jest wymagane specjalne pozwolenie, żeby móc posiadać takowy osadzak. W Australii z kolei wymagana jest rejestracja takowego narzędzia, a operator musi przejść szkolenie i posiadać licencję. Nie znalazłem informacji o regulacjach prawnych w Polsce, więc może przewrotnie to u nas jest „wolna amerykanka”. ¯\_(ツ)_/¯ (Albo ja beznadziejnie szukam w sieci prawnych rzeczy. xd)

Sos obrazka: Highschool of the Dead (2010, Madhouse)
Na obrazku jest jakaś przerobiona chałupniczymi metodami gwoździarka do walki z zombie, niestety nie udało mi się znaleźć przykładu osadzaka prochowego w anime. Może są gdzieś jakieś sceny na budowie, gdzie takowe były używane, ale chyba nikt tego nie dokumentuje. ;d

#bron #bronpalna #anime #manga #hinskiebajki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #randomanimeshit #budownictwo
PatrykCXXVIII - Odcinek 51 #animepifpaf 
Osadzak Prochowy
Osadzak prochowy jest to ...

źródło: comment_16487863777qdYqNRRVVYt3Dl3fQSvO2.jpg

Pobierz
  • 12
Cóż… Dawno nie było odcineczka, więc chyba jestem winny wyjaśnień. >.< Na szczęście nie ma ich dużo – po prostu jestem leniwy jak cholera i mam problem ruszyć dupsko do czegokolwiek twórczego. Postanowiłem zmienić tryb wydawania #animepifpaf na weekly + speciale celując w jeden odcinek co środę w okolicach godziny 19:00. Jednakże wszyscy wiemy ile są warte takie moje założenia, więc pożyjemy, zobaczymy czy mi się uda. xd Swoją drogą, jeżeli macie
@PatrykCXXVIII: unijna dyrektywa zmieniła od paru lat ustawę o broni i amunicji i teraz naboje ślepe powyżej 6mm są nielegalne. Hiltinma 6,8mm. To drugie amerykańskie pewnie chodzi na 6,3. Tylko na ukrainie można kupić ślepaki 5,6mm do ichniego osadzaka prochowego i oczywiście w USA (po rusku w sesza)