Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

czy jest jakiś system mesh #wifi który z czystym sercem moglibyście polecić? Bo od lat kombinuję wte, wewte, wtapiam coraz więcej kasy w rozbudowę #sieci a cały czas nie jestem zadowolony z efektu. Bawiłem się dlinkiem - porażka, przeszedłem na netgeara - niby fajnie ale nie do końca (czasami po prostu nagle satelita nie ma internetu albo łączy się po wifi)...

Założenia takie:
- możliwość pracy jako AP (nie chcę routera)
- nie musi być wifi6
- uplink gigabitowy
- backhaul po gigaethernecie
- prędkość wifi rzędu 500Mbps
- bezproblemowy roaming między satelitami
- satelity z wbudowanym switchem gigaethernet (no chyba że zasilane POE@gigabit, to przeżyję bez switcha)

Do tego istotne:
- obsługa vlanów
- obsługa normalnie przez przeglądarkę zamiast przez debilne apki działające "w chmurze"
- duża konfigurowalność - np. ustawiam że backhaul ma być po ethernecie i tyle, żadnego magicznego przełączania się "bo system stwierdził że warto po wifi" itp.
- stabilność - ja sobie zdiagnozuję problem, ale analiza co się stało przez telefon z żoną, dzieckiem albo klientem niespecjalnie mnie cieszy ;)

No i nie chcę na to wydać więcej niż powiedzmy 300-400zł za pojedynczy punkt. Mam w domu 3, choć w sumie przydałyby się 4...

enron - Cześć Mirki,

czy jest jakiś system mesh #wifi który z czystym sercem mogli...

źródło: comment_1648735058SZ6KI8u6qJBqVBsKEewaJj.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@enron: Ceny unifi #!$%@?ło więc aktualnie pozostaje TPLINK EAP


@dktr: ale unifi jest do kitu. Nie dość że drogie jak #!$%@?, to ma po prostu żałośnie słaby zasięg. W biurze u klienta musiałem dodatkowe talerzyki montować, bo za ścianą sieć stawała się praktycznie niedostępna... Do tego konieczność utrzymywania tego managera na jakimś RPi czy pececie z javą - bezsensowna upierdliwość.
Pytam o jakiś system m.in. dlatego, że klient
  • Odpowiedz
@enron: Moc nadajnika i zysk anteny jest zgodny z specyfikacją w unifi, nie wiem o jakich problemach z zasięgiem piszesz, bez problemu można się połączyć do UAP-AC z odległości 300m w paśmie 2.4GHz z sygnałem -65dBm. 5GHz przez jedną ścianę z suporexu to coś koło -60dBm. Mam tego na swoim kontrolerze już z 400 sztuk i od kiedy zacząłem to używać skończyły się wszelkie problemy z wifi. Do każdych bardziej
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: nie wiem, po prostu takich problemów z zasięgiem jak przy unifi to nie miałem z niczym innym. Biurowiec z murowanymi ścianami i UAP-AC nie jest w stanie ogarnąć 100m2 biura...
  • Odpowiedz
@enron: Mesh i po kablu? Chyba cos ci sie pomylilo, jak chcesz roaming to masz access pointy z kontrolerem ktory dziala nonstop, zobacz ile kosztuja cisco czy aruba. 100m2 nid dziwnego, ze jeden access point nie jest w stanie ogarnac.
  • Odpowiedz
@enron: fakt jest z tym zasięgiem - w tym samym miejscu stary TP-Link miał lepszy zasięg niż unifi ale mimo to - uważam że jest to jeden z lepszych systemów do użytku w domu czy małej firmie.
Generalnie 'konfigurujesz i zapominasz', bezproblemowy roaming pomiędzy APkami, całkiem sporo możliwości konfiguracji, ja polecam
  • Odpowiedz
  • 0
@enron: Mesh i po kablu? Chyba cos ci sie pomylilo,


Nie, mesh to właśnie sieć accesspointów - dających zasięg w ramach jednej sieci na większym obszarze dzięki roamingowi. Mesh bez kabli między AP to kpina i porażka, ot zabawa dla desperatów którzy boją się użyć wiertarki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

jak chcesz roaming to masz access pointy z kontrolerem ktory dziala nonstop, zobacz
  • Odpowiedz
  • 0
@Pienio69: @brokenik: ja wiem że unifi jest super, ale w praktyce jest totalna porażka z zasięgiem. Np AP-LR (i to 2,4GHz) na suficie na początku 30m korytarza, a w pomieszczeniach pod koniec korytarza już wifi zdycha ( ͡° ʖ̯ ͡°) Serio, chyba na żadnym sprzęcie się tak nie zawiodłem. Przy tym pułapie cenowym to dyskwalifikacja.
  • Odpowiedz
@enron: Mesh oznaczania polaczenia kazdy z kazdym niekoniecznie bezprzewodowo, producenci sprzetu domowego nazywaja tak troche lepsze repeatery ktore nie zawsze nawet dzialaja z podlaczeniem po kablu (czesc funkcji czy konfiguracji jest niedostepna). Zacznij rozrozniac roaming od reapeterow/mesha.

Majatek na wifi? Wlasnie narzekasz na unifi, mozesz kupic jakiegos tplinka czy cos podobnego z kontrolerem na komputerze czy osobnym urzadzeniu, innych opcji nie masz przy tych cenach, chcesz placic ceny jak za
  • Odpowiedz
@enron: Mesh oznaczania polaczenia kazdy z kazdym niekoniecznie bezprzewodowo, producenci sprzetu domowego nazywaja tak troche lepsze repeatery ktore nie zawsze nawet dzialaja z podlaczeniem po kablu (czesc funkcji czy konfiguracji jest niedostepna). Zacznij rozrozniac roaming od reapeterow/mesha.


Mesh to nazwa handlowa i każdy stosuje po swojemu. No to uściśliłem o którą definicję mesha mi chodzi - kilka AP, między którymi działa bezproblemowy roaming.

Majatek na
  • Odpowiedz
@enron: Pisz jeszcze wiecej, oczekuj jeszcze wiecej za mniejsze mniejsze pieniadze, bierz definicje niewiadomo skad, tylko zastanow sie moze czym rozni sie mesh od repeatera w kwestii bezprzewodowej oraz jak wlasciwie dziala roaming wifi.

Moze faktycznie kup mikrotika tylko sie zdziwisz pod wzgledem wifi.
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: stabilne działanie i normalna konfiguracja to jest oczekiwanie "czegoś więcej"? Dobra, olać to głupie określenie "mesh" - chodzi o działający roaming.
No i ile to jest "jeszcze taniej"? Za 500 było OK ale ograniczone do 150Mbps, za 750 było szybciej ale do niczego (tplink deco), za 1400 jest prawie dobrze ale nie do końca (netgear). A słyszę tu propozycje ubiquiti, które kosztuje jeszcze więcej i wcale nie działa lepiej
  • Odpowiedz