Wpis z mikrobloga

Mamy problem w szpitalu - okazuje się, że w pomieszczeniu MR pojawia się składowa 16Hz, która psuje nam jakość badań - wydaje się pochodzić z zewnątrz, spoza pomieszczenia aparatu. Wiemy, że jest 'wstrzykiwana' drogą powietrzną, nie przez zakłócenia z sieci elektrycznej i zastanawiamy się skąd może pochodzić.
Na początek myślę się jak ją zmierzyć - nigdy nie mierzyłem takiego sygnału RF. Mam analizator widma, ale nie sięga tak nisko. Innym urządzeniem jest oscyloskop - może w ten sposób da się to zmierzyć - jakaś długa pętla na sondzie pomiarowej i FFT?
Czy ktoś mógłby mi doradzić?

#sdr #krotkofalarstwo #elektronika #radio
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@groman43 Póki co tylko stwierdził, że pochodzi z zewnątrz. Test polegał na otwarciu drzwi do klatki Faradaya. Po otworzeniu zakłócenia były silniejsze, stąd wniosek, że są zewnętrzne i że są wstrzykiwanie RF a nie przez zasilanie.
  • Odpowiedz
@mathmed: Moim zdaniem test z gatunku niezbyt mądrych - założył z góry że zakłócenia, które widzi są skorelowane z szumem z zewnątrz. Niekoniecznie musi to być prawda, mogą być dwa źródła szumu, jedno wewnątrz klatki, drugie na zewnątrz. Nie wiem jednak na ile coś takiego jest prawdopodobne. Poza tym, moim skromnym zdaniem po otworzeniu klatki powinnien zobaczyć cały festiwal różnych częstotliwości. W zależności od liniowości toru przetwarzania jedne częstotliwości moga
  • Odpowiedz
@mathmed:

1) może da się to prze-miksować na wyższą częstotliwość - nie wiem jaki mikser (mieszacz) dałby radę
2) pewnie dałoby się za pomocą karty dźwiękowej to odebrać -
3) antena - jakaś cewka na ferromagnetyku

Ciekawy temat
  • Odpowiedz