Wpis z mikrobloga

Kurde robię sobie na kilka tygodni / miesięcy przerwę od wykopu, bo nie da się tu konstruktywnie dyskutować. Poziom powielania propagandy ukraińskiej wybił poza skalę.

Parę słów o mnie w temacie:
- popieram stronę ukraińską w tym konflikcie
- pojechałem jako wolontariusz ciężarówką w konwoju o charakterze militarnym pod ukraińską granicę
- uczę się podstaw ukraińskiego
- popieram przyjmowanie uchodźców ukraińskich do Polski
- a np. dzisiaj smutno mi się zrobiło na sercu, gdy zobaczyłem zdjęcia z Francji młodych nastoletnich ukraińskich uchodźczyń wrzuconych umyślnie do jednego pomieszczenia z nielegalnymi imigrantami zasaharyjskimi
- w przyszłości być może dołożę swoją cegiełkę w odbudowie Ukrainy poprzez inwestycje w tym kraju
- doceniam aspiracje Ukrainy chęci integracji z resztą Europy
- doceniam rozpoczęcie w ostatnich paru latach silniejszej walki z korupcją
- doceniam dekomunizację i usunięcie pomników komunistów
- uważam za karygodne, że Francja złamała europejskie sankcje i sprzedawała uzbrojenie Rosjanom

Ale c**j tam i tak jestem dla wielu wykopków ruską onucą, bo nie łykam wszystkiego co zarzuca ukraińska propaganda wyrabiająca często fejkami na 200%. A za to raz na jakiś czas przytoczę np.:

- od początku byłem sceptyczny i dystansowałem sie co do narracji o Wyspie Węży

- nie kupuję historyjek o podsluchanych rozmowach Rosjan i opowieści o jakichś babciach zatruwających Rosjan jedzeniem, itd.

- pamiętam ostrzały artyleryjskie Donbasu i zastraszanie ludności tam przez ATO

- pamiętam, że pułk Azov składał się głównie z neonazistów

- pamiętam Wołyń, ale przede wszystkim znam (także dzięki mojej nauce ukraińskiego) obecne nastawienie części społeczeństwa do tych wydarzeń i ich prób wybielania się, albo zrzucania tego jakimś cudem na komunistów

- zdaję sobie sprawę z tego, że mimo iż skrajna partia Svoboda nie wygrywa ogólnych wyborów, to idee banderowskie w pewnym stopniu przeniknęły w ciągu ostatnich paru lat do mainstreamu ukraińskiego społeczeństwa - 10 lat temu powiewającą czerwono-czarną flagę można było doszukać się i to z wielkim trudem w parunastu zapadłych miejscowościach Ukrainy Zachodniej plus okazjonalnie raz na ruski rok na brunatnych przemarszach we Lwowie i Kijowie; dzisiaj można znaleźć te flagi powiewające w różnych częściach Ukrainy w proporcjach niewiele ustępujących fladze niebiesko-żółtej, w tym także na różnych budynkach administracyjnych

- mimo, że Rosjanie uzyskują spore straty, to także Ukraińcy uzyskują mniejsze straty, nie są tak wielkie jak rosyjskie, ale są mniejsze na zasadzie kilkanaście - kilkadziesiąt procent, a nie np. w skali 5:1 czy 10:1

- dzisiaj Ukraińcy dziękują Polakom, ale zastanawia mnie czy o naszej pomocy będą pamiętać za parę lat - nie znane mi są przesłanki za tym, czy Ukraińcy słyną z długotrwałej pamięci geopolitycznej, oraz należą oni stanowią oni mocno temperamentny naród, a za sporym temperamentem idą często w parze wahania nastrojów

- pamiętam, że do samego wybuchu wojny Ukraińcy na złość nam ot tak sobie blokowali nam transport pociągów towarowych (mieli swoje powody ku temu - chcieli więcej pozwoleń w Polsce dla swoich tirów, ale w cywilizowanych krajach takich nieadekwatnych zagrywek się nie robi - tak samo jak nie morduje się w bestialski sposób tysięcy spokojnych sąsiadów zza miedzy nawet przy chęci tworzenia własnego kraju)

- zastanawiam się dlaczego niektóre wykopki naciskają by Ukraina koniecznie odzyskała Krym i południowo-wschodni Donbas - to właśnie dzięki przeważeniu szali poprzez głosy ludności z tamtych rejonów, Ukraina czasem obierała kierunek prorosyjski i suma sumarum raz po raz wahała się między Zachodem a Kremlem

- chociaż referenda była sfałszowane, to faktem jest, że większość mieszkańców Krymu i pd-wsch Donbasu chce żyć w rosyjskim mirze (przy także pewnym odsetku ludzi, którym obojętne jaki kraj, ,,byle było dobrze")

- przy poście o tym, że niby rosyjscy żołnierze zdziwili się, że zobaczyli na Ukrainie po raz pierwszy słupy energetyczne i asfalt, to owszem, wiele rosyjskich żołnierzy to prostackie łajdaki i łachudry, to nie ma jakiegoś wielkiego przeskoku cywilizacyjnego między Rosją a Ukrainą, i na Ukrainie wcale nie zarabia się lepiej niż w Rosji, a dużo miast rosyjskich i ukraińskich zresztą wygląda dosyć podobnie (a rozszerzając temat to asfalt jest popularny w Rosji, wiele miejscowości wszerz i wzdłuż wylane są asfaltem oraz płytami - jaki stan tej nawierzchni to już inny temat, bo i na Ukrainie często nienajlepszy)

- mimo, że uważam, że dobrze przyjmować uchodźców, to główny wysiłek powinien tutaj być wytwarzany przez rząd, a prywatni ludzie mogą posiadać obawy czy przyjmować kogoś obcego pod swój dach

- nie wszyscy Ukraińcy są święci, a odsetek przestępczości na Ukrainie jest większy niż w Polsce, szczególnie w miejscach toczenia się bezpośrednich działań wojennych czyli na wschodzie i południu Ukrainy

#wykop #ukraina #rosja #bialorus #wojna #polska #uchodzcyzukrainy #uchodzcy #imigranci #francja #inwestycje #propaganda #donbaswar
  • 34
  • Odpowiedz
@adam-antoszewski:
1. Powiedz że pomagasz Ukrainie i ja popierasz
2. Powiedz że na pewno nazwa ciebie ruską onuca za to co powiesz dalej
3. Poleć ruską propagandą z góry na dół od A jak Azow do Z przez B jak Bandera N jak Naziści W jak Wołyń itd.
4. ???
5. No profit
  • Odpowiedz
@jbc_wszystko: Chłopie, po upadku Republiki Nowogrodzkiej moi przodkowie stamtąd uciekli przed butem Moskali, bo widzieli co się będzie święcić. I od tamtego czasu nie było ani jednego wieku przez ponad pół tysiąclecia, żeby jakiś mój przodek nie miał na pieńku z Rosjanami i ich chorymi aspiracjami.
  • Odpowiedz
@Disegno: To wynika, że trudno integrować się w ramach integracji europejskiej, z kimś kto zbrodniarzy (nazistowskich de facto) kreuje na swoich bohaterów narodowych, i wypowiadają teksty w stylu ,,matka Ukraina, a batko Bandera", czy stawiają im pomniki lub dany rok ogłaszają ich imieniem, a to wszystko okraszając zakłamywaniem i relatywizowaniem historii, byle się wybielić i byle się nie przyznawać do popełnionych przez siebie czynów.

Mimo, że moja rodzina ma tragiczną
  • Odpowiedz
zastanawiam się dlaczego niektóre wykopki naciskają by Ukraina koniecznie odzyskała Krym i południowo-wschodni Donbas - to właśnie dzięki przeważeniu szali poprzez głosy ludności z tamtych rejonów, Ukraina czasem obierała kierunek prorosyjski i suma sumarum raz po raz wahała się między Zachodem a Kremlem


@adam-antoszewski: po to by wygnać stamtąd ruskich i im sprzyjających na kopach. I miejmy nadzieję, że do tych pacyfikacji będzię się można dołączyć.
  • Odpowiedz
@trzydrzwiowypentaptyk: Każdy lud ma prawo do samostanowienia, nawet Rosjanie. Właśnie tego typu opinie jak twoje, czyli dokonania czystek na rosyjskiej ludności, są motorem napędowym dla rosyjskiej inwazji w celu konieczności obrony lokalnej ludności.
  • Odpowiedz
@trzydrzwiowypentaptyk: Jakby to była świeżo napływowa ludność w większości nieurodzona tam to by można byłoby się zastanawiać. Ale Rosjanie mieszkają tam od dawien dawna. Zresztą na Krymie zawsze było więcej Rosjan niż Ukraińców. A w Donbasie, szczególnie południowo-wschodnim, lokalna ludność mieszana rosyjsko-ukraińska (plus trochę innych jak m.in. Serbowie i Grecy) stopniowo z dekady na dekadę przeobrażała swoją tożsamość coraz konkretniej w kierunku rosyjsko-radzieckiej, i nawet powstanie niezależnej Ukrainy nie zaczęło
  • Odpowiedz
@adam-antoszewski: Czyli mają oddać Rosjanom Krym i Donbas? Skoro masz znajomych Ukraińców to im to zaproponuj, ciekawe jak zareagują. Chyba dobrze że miałeś przerwę. Z takimi pomysłami rozważ zrobienie sobie kolejnej. Bo zaraz zaczniesz snuć wizję autonomii śląskiej.
  • Odpowiedz
@brajanek95: @trzydrzwiowypentaptyk:

Oddać Krym i (pd-wsch) Donbas mogą jedynie na papierze, bo de facto Krym i (pd-wsch) Donbas jest już od kilku dobrych lat w rękach rosyjskich.

Trudno porównywać sytuację Niemiec/Polski z Rosją/Ukrainą chociażby z jednego zasadniczego powodu - w 1945 Niemcy zostały całkowicie pokonane, doszło do bezwarunkowej kapitulacji, a ich państwo zniknęło z map. Z Rosją taka sama sytuacja się nie powtórzy, Ukraina ani nikt inny nie
  • Odpowiedz
@adam-antoszewski: Nieźle się widzę staracie towarzyszu, aż mi łezka poleciała po tej wprowadzającej historii jak woziłeś w KONWOJU TIREM ludzi na granice ALE... WOŁYŃ xddd

Sasza, czy jak się tam nazywasz. Dobrze że się poddałeś tu i już kończysz.
Na dowidzenia powiem ci że rosji za 30 lat nie będzie nawet na mapie a ty będziesz fange kitajcowi pucował!
  • Odpowiedz