Wpis z mikrobloga

Dodałem ten tekst jako komentarz w znalezisku o walce z trollami, ale może tutaj jeszcze do kogoś więcej dotrze. Może macie dość tematu #wojna ale to wydaje mi się ciekawe.

Powiem wam tak... Bardzo widoczne jest ruskie trolowanie w przypadku reklam na fb.
Na codzień prowadzę sobie malutką firmę, jedna z gałęzi to ubrania na zamówienie na cały świat. Mieszkam blisko granicy, więc mam realną możliwość pomocy bezpośredniej uchodźcom. Oddałem im co miałem nieużywane. Koc leżący od kilku lat w szafie, ręczniki z prezentu weselnego - wszystko nie odpakowane. Oprócz tego woda w butelkach, jedzenie itp.

Ubrania na zamówienie to raczej dobro luksusowe, więc zamówienia spadły o 95%.
Pomyślałem - spróbuję zrobić wzór, z którego sprzedaży przeznaczę kasę na pomoc uchodźcom. Zrobiłem bluzę z tagiem #standwithukraine - biedna to biedna, ale może ktoś się skusi. Dla zasięgów wstawiłem reklamę na fb z tagami i dla osób interesujących się tematami "UKRAINE" i "stand with Ukraine" (tak się wybiera grupę odbiorców do reklam na fb - to ważna informacja w moim wywodzie).
Kraje docelowe reklamy - Niemcy i usa, bo tam mam od zawsze największą sprzedaż zagraniczną.
I co? Masa hejtu, wstawiane rosyjskie flagi, personalne wycieczki, "#!$%@? Ukrainę", "ten sklep to scam, nie wyspali mojego zamówienia" (dodam, że nigdy od tego człowieka zamówienia nie miałem, bo sprawdzałem), komentarze w stylu #teamputin, MULTUM komentarzy z memami - zero informacji, tylko wyśmiewające Ukrainę obrazki.
Najwięcej było takich komentarzy z Niemiec i te były najbardziej agresywne. Flagi niemiecka i rosyjska obok siebie były też standardem.

Ogólnie byłem w szoku z początku, ale po chwili do mnie dotarło z czym mam do czynienia.

Zgłaszałem konta jako fejki, komentarze jako propagujące nienawiść, ale fb nie reaguje.

Nikt nie komentował samej bluzy (wy możecie sobie zrobić używanie, wstawiam foto...), jej kroju, że brzydka, tylko prawie każdy komentarz był w tym samym, atakującym tonie. Część była też o tym, że ciągnę kasę z wojny, mimo że w poście bylo napisane wyraźnie że CZEŚĆ DOCHODU przeznaczam na pomoc (a przeznaczyłem cały).
To zastanawiające, że osoby te miały w zainteresowaniach podaną właśnie Ukrainę - wniosek nasuwa się sam. Ruskie trole.
Ale trafił się także jeden syryjczyk, który ostro stanął w obronie i atakował Rosję, wstawiając różne, konkretne rzeczy, nagrania, fakty nt zbrodni Rosjan w Syrii. Wdał się w dyskusje z jednym gościem który popierał putina.

Final jest taki, że na reklamę wydałem 100 zł, zebrałem tonę hejtu i ataków personalnych, ale udało się sprzedać jedną bluzę do USA. Po odliczeniu zusow, podatków, kosztów stałych (materiał, licencja na program do odpraw celnych), zapłaty dla pracownika, ok 10% prowizji etsy, pozostało mi z bluzy ok 40 zł - jeszcze nie liczyłem, ale to zrobię.
Kupilem więc zgrzewkę makaronu, 2 zgrzewki wody, zgrzewkę konserw i jadę jutro to wszystko zawieźć do punktu zbiórki w mojej gminie.
Na zakupy wydałem ok 60 zł, tak więc patrząc łącznie z reklamą jestem w plecy, ale i tak #czujedobrzeczlowiek

Nie ma tych zakupów dużo, ale jak pisałem - sam mam gorszy miesiąc przez brak zamówień, więc każdy grosz się liczy.
Teraz możecie mi cisnąć ()

#wojna #ukraina
gumis112211 - Dodałem ten tekst jako komentarz w znalezisku o walce z trollami, ale m...

źródło: comment_1648543614JcJbQR2kfKT9oZs4TatVfx.jpg

Pobierz
  • 26
@gumis112211: porywasz się z motyką na słońce, niestety znam temat od kuchni i jeżeli nie znasz socjologicznych aspektów funkcjonowania zaplecza, danej reklamy, to możesz się zderzyć z murem, bo działa już prężnie finansowana machina. Można się przed tym bronić i być może służyło to również sprzedaży, ale taki przedsięwzięcie jest pewnym wyzwaniem.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gumis112211: fejsbuk to teraz jest główne pole walki aby bajerowac polskich boomerow. Oni na wykopie, czy Twitterze nie siedzą i w dużej części są w ogóle nieświadomi zagrożeń.

A bluza trochę jak Basic reklamówka Ikea, ale cóż, chyba miała głównie nieść przesłanie :P
@aegispolis: Niestety, ale tylko takie mieliśmy na stanie.. Nawet ściągacza nie było w dobrym kolorze żeby dac na dole bluzy. Belka dzianiny kosztuje 1000 zł, więc na próbną bluzę niestety ale nieopłacalne. A i magazyn na materiały nie jest nieskończony :)
@gumis112211: Panie ja to o produkcji tekstyliów wiem okrągłe nic, ale dzięki za info. Ja tu tylko śmieszkuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale to akurat takie info użyteczne, jak nie wiedziałeś - flagi mają często określone ustawowo bardzo konkretne odcienie.
@aegispolis: To wiem, bo kiedyś widziałem wojnę w necie jak ktos inny odcień polskiej flagi wstawił. Tylko to było chyba zrobione na grafice jakiejś, gdzie łatwiej kolory kontrolować. TO z użytecznych info powiem jeszcze, że materiał na bluzę to ok 40 zł (36-46 zł w zależności od rozmiaru i składu) tak więc szyjąc w Polsce, 40 zł to sam materiał, reszta to opłaty dla szyjącego, prąd, zusy, srusy jak ktoś ma