Wpis z mikrobloga

Osiągnięcia Bartosiaka:
- ukończył prawo na UW,
- przeczytał setki książek z filozofii, gier wojennych, kulturoznawstwa i popularyzuje słownictwo używane w tej literaturze,
- zrobił doktorat z geopolityki,
- były prezes CPK.
- stworzył think tank S&F, rozmawiał z setkami ekspertów z całego świata, żeby poznać ich punkt widzenia,
- razem z zespołem S&F opracowali autorski model ANW, z którym możesz się zgadzać lub nie.

Osiągnięcia Wolskiego:
- hejtowanie Bartosiaka,
- uważa, że Bartosiak wymyśla nową terminologię bo niby skąd ma wiedzieć, że Bartosiak używa pojęć z literatury skoro jedyne co w życiu przeczytał to broszurki czołgów.

Wkład Wolskiego w debatę publiczną na temat wojskowości: - "wiem, ale nie powiem".

#wolski
#bartosiak
#ukraina
#wojna
  • 57
O ile teza S&F o "krótkiej wojnie" sprawdza się na Ukrainie ("Rosjanie nie chcą wojny dłuższej niż dwa tygodnie, chcą uzyskać szybkie zwycięstwo i to nie poprzez wielkie bitwy pancerne tylko przez manewr ogniowy i pozbawienie przeciwnika woli walki"), to ewidentnie była ona w przypadku Ukrainy budowana na zupełnie błędnych założeniach po stronie rosyjskiej, a tych błędów nie popełnią w przypadku Polski.

https://www.krzysztofwojczal.pl/wojskowosc/jaroslaw-wolski-liczby-nie-klamia-ale-klamcy-licza-czyli-o-bledach-sf/


@wolodia: Ten link dokładnie pokazuje jak Wolski się
A stało się tak jak Bartosiak mówił - jedne ćwiczenia, drugie ćwiczenia, niby się mieli wycofać i w końcu weszli.


@nikifor: Stało się dokładnie to co Wolski mówił - Amerykanie widzieli mobilizację Rosjan od miesięcy i informowali sojuszników. Jak możesz mówić w kontekście szybkiej wojny o zaskoczeniu "ćwiczeniami", skoro wszyscy widzieli wojnę w powietrzu a europejscy dyplomaci bez przerwy latali na Kreml?

Zaskoczenie było na poziomie dyplomacji, ale nie militarnym -
@wolodia: tu że Wolski pisał, iż Rosja nie rozpoczyna wojny bez pełnego rozwinięcia taktycznego. A jednak rozpoczęła. I Wolski sam się przyznał do pomyłki w wywiadzie dla Weszło. Przeczytaj sobie, bardzo pouczający.
Wolski napisał jasno że nie uważa geopolityki za naukę i się z niej nabija wprost. Ma prawo.


@houk: ciekawe co by powiedzial o stosunkach miedzynarodowych albo politologii i czy to samo by powiedzial o geopolityce komus bardzo waznemu z US

Geopolityka jest nauką, która bada relację między cechami geograficznymi państwa a jego polityką – Grand Dictionnaire Larousse 1983,
@nikifor: Znam wywiad dobrze i nie musi mnie o nim w niczym pouczać, gdyż nie jestem fanem ani wyznawcą Wolskiego. Nie muszę także odkrywać pomyłek Wolskiego, gdyż także od 24.02 wielokrotnie nie sprawdziły się jego przewidywania. Traktuję go jako jednego z wielu analityków wartych uwagi, ale jego wypowiedzi nie traktuję jako wyroczni. To mnie odróżnia od wyznawców Bartosiaka ( ͡° ͜ʖ ͡°)