Wpis z mikrobloga

Osiągnięcia Bartosiaka:
- ukończył prawo na UW,
- przeczytał setki książek z filozofii, gier wojennych, kulturoznawstwa i popularyzuje słownictwo używane w tej literaturze,
- zrobił doktorat z geopolityki,
- były prezes CPK.
- stworzył think tank S&F, rozmawiał z setkami ekspertów z całego świata, żeby poznać ich punkt widzenia,
- razem z zespołem S&F opracowali autorski model ANW, z którym możesz się zgadzać lub nie.

Osiągnięcia Wolskiego:
- hejtowanie Bartosiaka,
- uważa, że Bartosiak wymyśla nową terminologię bo niby skąd ma wiedzieć, że Bartosiak używa pojęć z literatury skoro jedyne co w życiu przeczytał to broszurki czołgów.

Wkład Wolskiego w debatę publiczną na temat wojskowości: - "wiem, ale nie powiem".

#wolski
#bartosiak
#ukraina
#wojna
  • 57
@DonMisiek1906: Trochę zaniżyłeś osiągniecia Wolskiego, bo poczytałem trochę jego artykułów z NTW czy FragOut i są bardzo merytoryczne. Chłop na zmechu zna się świetnie. Obejrzałem też starsze filmy z Historii Realnej o F-35 czy Abrams. Ma praktycznie wszędzie rację i jego przewidywania się sprawdzają. Co do Bartosiaka to mam wrażenie że sam się zapuścił nieco z ANW i teraz zaczyna przebąkiwać że coś tam trzeba będzie poprawić widząc to co się
@houk: różnica w podejściu obu jest taka, że Bartosiak stworzył coś nowego czego jeszcze nie było i w zasadzie promuje myślenie o geostrategii od prawie 10 lat. ANW ma na pewno wiele luk i błędnych założeń, ale debata polega na tym, żeby w konstruktywny sposób je znaleźć i poprawić.

Wolski natomiast tylko przepisuje broszurki o czołgach, hejtuje Bartosiaka i zamiast konstruktywnych uwag do ANW mówi, że nie będzie tego komentował bo
@DonMisiek1906: Poczytałem trochę tego ANW i na serio część pomysłów jest z księżyca. Rozumiem kwestie dyskusji, sam jestem fanem spotkań typu spec ze specem plus pytania osób postronnych i wymiana argumentów ale o ile to faktycznie są specjaliści. Natomiast pomysły umieszczenia wojsk pancernych w bunkrze blisko granicy to pomysł z dupy. Blisko granicy to się robi przeszkody terenowe i szykuje wojska saperskie do zaminowania a nie zmech, to się daje minimum
ukończył prawo na UW,

- przeczytał setki książek


@DonMisiek1906: no to ma zajebiste doświadczenie wojskowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) i > stworzył coś nowego czego jeszcze nie było

Nie no, zróbmy coś zupełnie nowego, czego jeszcze nie było, bo gościu spoza biznesu przeczytał KSIĄŻKI

Wolski natomiast tylko przepisuje broszurki o czołgach


No i dlatego nie chce gadać, bo nie czuje się kompetentny w tym i chwała mu
Natomiast pomysły umieszczenia wojsk pancernych w bunkrze blisko granicy to pomysł z dupy.


@houk: Głównym celem, który chce osiągnąć Bartosiak poprzez kształtowanie terenu i manewry jest projekcja siły. To oznacza, że celem nie jest nawet wykorzystanie tych bunkrów, ale pokazanie, że są różne warianty obrony na które przeciwnik musi przygotowywać swoją kontrstrategię.

Według mnie ma to bardzo dużo sensu bo przecież w wojnie chodzi o to, żeby jej uniknąć. Chcesz pokoju,
Nie no, zróbmy coś zupełnie nowego, czego jeszcze nie było, bo gościu spoza biznesu przeczytał KSIĄŻKI


@jariosalieri: gość spoza doktryny "uga buga som czołgi i szczelajom" mówi o tym jak zwiększyć pozycję negocjacyjną państwa gdzie armia jest tylko jednym z puzzli? A pozostałymi elementami jest na przykład zrozumienie filozofii oraz celów wroga oraz naszych sojuszników? Faktycznie, musi być głupi. Że w ogóle jeszcze mieszka w tym chlewie i nie wyemigrował.
@DonMisiek1906: Nas nie ale koncepcja walk NATO jest zbudowana na latach doświadczeń USA choćby z Afganistanu czy Iraku czy wielu innych miejsc gdzie robili sobie proxy war z ruskimi i ich sprzętem.

Jeśli chcesz doprowadzić do tego by atak był nieopłacalny to są tańsze sposoby na to by to zrobić. Patrz choćby Finlandia czy też Szwajcaria. Doktryna szwajcarów jasno zakłada np broń w domu i zapas amunicji oraz szkolenia. Owszem wiem