Wpis z mikrobloga

Mircy, pytanie natury #prawo
Wynajmowałem lokal, media miałem przepisane na siebie, zrezygnowałem z wynajmu przed zakończeniem okresu umowy, co rozzłościło wynajmującego na tyle, że nie chciał przepisać liczników na siebie, bo on będzie czekał na kolejnego najmującego (powodzenia, lokal usługowy w słabej lokalizacji). Wracając, rozwiązałem umowy, liczniki zostały zdjęte przez gazownie i elektrownie, ale po pewnym czasie (mieli odpowiednio chyba 21 i 14 dni). Przyszły faktury, całkiem spore, zapłacę (umowa była na mnie), ale jak odzyskać pieniądze od wynajmującego-cwaniaka? Wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty i co dalej? Jak to policzyć? Po prostu wziąć ilość zużytą, pomnożyć ją przez stawkę i podzielić proporcjonalnie do okresu który nie ja użytkowałem? Nie było rozliczeń rzeczywistych, tylko okresowe odczyty, nie spisałem liczników podczas zdawania lokalu.

#kiciochpyta #pomocprawna #wynajem może ktoś z #mieszkanie wie?
  • 6
Jak to policzyć? Po prostu wziąć ilość zużytą, pomnożyć ją przez stawkę i podzielić proporcjonalnie do okresu który nie ja użytkowałem?


@Atariauke: a na jakiej podstawie? Jak udowodnisz, że to nie ty, w tym czasie jak to wynajmowałeś, włączyłeś np. farelki na 24/7? Lub uruchomiłeś kopalnię bitcoinów? Według mnie nie masz szans na udowodnienie, że to nie ty zużyłeś ten prąd.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Atariauke:

zrezygnowałem z wynajmu przed zakończeniem okresu umowy,

W sensie umowa na czas oznaczony?
I rozwiązałeś ją przed czasem, na który została zawarta, bez przyczyny przewidzianej w umowie?

To czemu nazywasz Wynajmującego cwaniakiem?
@staryhaliny:

W sensie umowa na czas oznaczony?

I rozwiązałeś ją przed czasem, na który została zawarta, bez przyczyny przewidzianej w umowie?

Tak, z zachowaniem okresu przewidzianego umowie. Mam do tego prawo.

To czemu nazywasz Wynajmującego cwaniakiem?

Z powodu takiego, że specjalnie nie przepisał umowy na media i nie umożliwił odczytu licznika, ani nie podał jego stanu, mimo próśb.
@staryhaliny:

@Nieszkodnik: dlatego właśnie pytam tutaj ( ͡º ͜ʖ
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Atariauke:

Tak, z zachowaniem okresu przewidzianego umowie. Mam do tego prawo.
No to mów, bo co do zasady umowa na czas oznaczony z możliwością jej rozwiązania bez przyczyny jest zaprzeczeniem idei umowy na czas oznaczony jako takiej.

Chodzi tu m.in. o art. 673 kc
§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

No ale skoro umówiliście się z
@staryhaliny:

Gazownia i zakład energetyczny przy demontażu liczników na pewno spisały jakiś protokół. W nim pewnie jest stan licznika na dzień demontazu. Zwróć się może do nich. Byłeś w końcu stroną umów z nimi zawartych na dostawy mediów.


Stosuje się takie rozliczenia, że bierzesz cenę jednostkową z faktury i mnozysz przez zużycie wynikające z odczytu liczników za dany okres.

@staryhaliny: protokoły mam dostać, poki co mam tylko faktury, planuje zrobić