Wpis z mikrobloga

  • 11
1012 + 1 = 1013

Tytuł: Cała prawda o planecie Ksi
Autor: Janusz Andrzej Zajdel
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★
Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz
Liczba stron: 271
Forma książki: e-book
Połączenie dwóch gatunków - science fiction i socjologii.

Na planetę Ksi rusza statek osadników, żeby sprawdzić, czy możliwe będzie jej zaludnienie. Niestety kontakt Ziemi ze statkiem i ekspedycją zanika, więc podjęta zostaje decyzja o wysłaniu kolejnego statku celem sprawdzenia co się stało. Na planecie żyją ludzie, ale wprowadzili system terroru, kar i przywilejów, przez co dalekie jest to od ideału, jaki zakładał nowy start ludzkości na nowej planecie. Nasz bohater będzie świadkiem tego autorytarnego sytemu i pozna go od środka.

Pomysł na fabułę był świetny, coś pokroju folwarku zwierzęcego w wykonaniu ludzi na obcej planecie. Niestety wykonanie wyszło raczej przeciętnie, za dużo tu skrótów i luk, których autor nie załatał. Nie jest to też hardcorowe sci-fi, bo Zajdel ma chyba w zwyczaju pomijać aspekty technologiczne swoich pomysłów:
- Ludzie podróżują na inną planetę? super - jak to zrobili?
- No statkiem kosmicznym
- A powiesz mi coś więcej na ten temat, jakiego użyli napędu, jak przeżyli tak długą podróż?
- Nie, bo nie o to w tej historii chodzi

I tak to niestety widzę, trochę szkoda, bo temat podróży kosmicznych i zasiedlania planet nie jest tak mocno wyeksploatowany, jak mogłoby się wydawać. A Zajdel nie dokłada do tego swojej cegiełki po za aspektem socjologicznym, który i tak w większości książek z tego gatunku się przewija. Historia jest może trochę za bardzo naciągana, bohater momentami irytujący, a sam system zbudowany na planecie też chyba daleki od tego bycia ekstremalnym.

To moja druga książka Zajdla, po Paradyzji, która była lepsza, nie tylko jeśli chodzi o pomysł, ale przede wszystkim zdecydowanie lepsza jeśli chodzi o wykonanie. Choć datę wydania obu książek dzieli tylko rok.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
71/128
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #youtube #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
ali3en - 1012 + 1 = 1013

Tytuł: Cała prawda o planecie Ksi
Autor: Janusz Andrzej ...

źródło: comment_1647508162mIQHhNBwNQYsXOCdeBJOfd.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ali3en: Mi najbardziej podobał się Limes Inferior, na drugim miejscu Cylinder Van troffa myślę że na równi z Paradyzją. Cała prawda słabsza od tych trzech.
  • Odpowiedz
część drugą przeczytaj ;)

druga jest słabsza :P


@wacek_1984: bo drugiej nie napisał Zajdel, tylko niejaki Kowalczyk, wykorzystując (i mocno modyfikując) jedyne trzy rozdziały, jakie Zajdel zdążył napisać. Zajdla w tym zostało niewiele, całość IMO jest nędzna.

  • Odpowiedz