Wpis z mikrobloga

@mirkowa1000: @Joxek: Rata < 2,5k miesięcznie, około 1/3 zarobków.


@ostatniwrankingu: Z tego co wiem, to tak.

@Iamamm: Założyłem, że i tak chcę nadpłacić, a przy 25 latach całkowita kwota do zapłaty idzie o 50.

@nightmaar: Jeżeli będziesz płacił przez 25 lat to faktycznie może wyjść taka kwota do zapłaty, jeżeli będziesz spłacał szybciej to wyjdzie to samo co na 10 tylko nie będziesz miał pętli na szyi
@nightmaar: No tak, ale te wyliczenia nie obejmują twoich planów nadpłaty kredytu. Jeżeli weźmiesz kredyt na 25 lat, a spłacisz w 10 to wyjdzie ci koszt podobny do tego jakbyś od razu wziął na 10lat z tym, ze tak jak @experiment napisal masz trochę bezpieczniejsza sytuacje
@nightmaar:

Dobra eksperci, planuję wziąć kredyt na klatkę dla kawalera 40m2 w mieście wojewódzkim. Nieruchomość ~270k, mam 20% wkładu własnego, kredyt byłby na 10 lat, z czego 5 na oprocentowaniu stałym, zamierzam nadpłacać. Coś się już na tym etapie nie zgadza?


Za 5 lat przyjdziesz i powiesz, że spłaciłeś, a eksperci Cię wyśmieją, że kupiłeś na górce, bo lada moment bańka pęknie. Poradzisz sobie psychicznie?

@nightmaar: Mam bardzo zbliżoną sytuację do Ciebie. Planuję zabrać kredyt na podobną kwotę, ale na 12 lat i też nadpłacać.

Z ciekawości policzyłem sobie różnicę co by się stało gdybym zabrał ten sam kredyt na 25 lat, ale miesiąc w miesiąc sumiennie nadpłacałbym różnicę pomiędzy ratą na 25 lat, a ratą na 12 lat (~560zł różnicy w moim przypadku). Oferta na 25 lat jest w tym przypadku o ~2600zł droższa.

Z
@tufanad: https://blogkredytowy.pl/nasze-kalkulatory/kalkulator-nadplaty/

Ustawienia kredytów:
Kwota 300k
Oprocentowanie 5.5%
Raty równe
Nadpłata - skrócony czas kredytowania

Pierwszy na 12 lat:
Rata: 2850pln

a)
Odsetki bez nadpłaty: 110k
Liczba rat - 144
Średnia rata odsetkowa: 763 pln

Drugi na 25 lat
Rata: 1842pln
a)
Odsetki bez nadpłaty: 252k
Liczba rat - 300
Średnia rata odsetkowa: 840 pln

b)
Odsetki z nadpłatą 1k miesięcznie (czyli diff pomiedzy rata 25 lat vs 12lat): 111k
Liczba