Wpis z mikrobloga

988 + 1 = 989

Tytuł: Hamlet
Autor: William Shakespeare
Gatunek: klasyka
Ocena: ★★★★★★
Tłumacz: Stanisław Barańczak
A ty co, poganin? Pisma Świętego nie rozumiesz? Pismo powiada: Adam uprawiał ziemię. Uprawiał, czyli kopał, a skoro kopal ziemię, to ją miał, bo gdyby nie miał, to co by kopal? Piłkę?


Historia o słusznej zemście i o człowieku postawionym przed jej koniecznością. O jego przeżyciach, rozterkach, o jego bólu. Ale też z drugiej strony o nikczemności, żądzy władzy i pożądaniu, które doprowadzają do zbrodni. I tym do czego może posunąć się człowiek żeby ta zbrodnia nie wyszła na jaw.

Problematyka wydawałoby się zajmująca, przynajmniej w moim wypadku. A jednak nie przypadł mi ten utwór do gustu. Nie wiem, może to kwestia zbytniej poetyckości, może wynika to z formy jaką narzuca dramat. Niemniej w czasie lektury nie bardzo potrafiłem się przejąć bohaterami. Nie współczułem Hamletowi, nie przeżywałem z nim jego rozterek. Nie budziła we mnie żadnych uczuć podłość Klaudiusza, nie drażniła służalczość Poloniusza czy Rosencranza. Nie zachwycił mnie też język. Przeszedłem obok tego wszystkiego jakoś zupełnie obojętnie. Może gdybym zobaczył to na scenie byłoby inaczej.

To nie jest tak że uważam, że ta pozycja jest słaba. Zauważam motywy, które później zostały w literaturze wykorzystane. Uznaję, że – być może – jest to jedno z większych dzieł wielkiego dramaturga. Zbyt dużą ignorancją – nawet w moim przypadku – byłoby gdybym twierdził inaczej. Tyle tylko, że mnie się nie podobała. A to może być kwestia gustu czy wrażliwości, którą żeby u mnie poruszyć, potrzeba jednak innych środków niż samego tekstu, jaki zaoferował mi pan Szekspir.

Żeby nie było tak całkiem na nie, to wspomnę o rozmowie grabarzy, która niesamowicie mi się podobała. I to jest spora zachęta żeby sięgnąć po komedie tego autora. Ale to kiedyś, za jakiś czas.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #klasykabookmeter
George_Stark - 988 + 1 = 989

Tytuł: Hamlet
Autor: William Shakespeare
Gatunek: k...

źródło: comment_1647290498pbh1PatusS8yFMZNprreHd.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: dramat

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-28 - Użytkownik niquit ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-02-09 - Użytkownik Zaff ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Snuffkin: A może spróbuję kiedyś, bo to krótkie przecież.
A też wziąłem to tłumaczenie z premedytacją ze względu na jeden z moich ulubionych wierszy, Jeżeli porcelana, autorstwa właśnie pana Barańczaka.