Wpis z mikrobloga

Dzisiaj miałem okazje prowadzić Zafirę Tourer 2.0 CDTi 165 (te ostatnie to moc). W życiu bym nie powiedział, że minivanem może się tak świetnie jeździć. Szczególnie, że wcześniej przejechałem się o 2 konie słabszym Chevym Orlando, który jeździ tak źle jak wygląda. Wracając do Opla. Pomimo swoich gabarytów doskonałą ma dynamikę. Rozpędzenie do 160 km/h stanowiło chwilę, praktycznie turbo-dziura jest nieodczuwalna (w przeciwieństwie do Chevroleta). Dodatkowo świetnie się trzyma drogi. Gdyby znajomy mi nie powiedział, że zadziałał system start-stop to bym nie zauważył, co jest dodatkowym atutem tego auta. Kolejny plus to odłączalne do 70 km/h ESP, co nawet w usportowionych wozach nie jest oczywiste. Nie mniej auto w tej wersji ma jedną wręcz diabelską wadę. Elektryczny hamulec ręczny. Wiem, że niektórzy są beznadziejni za kierownica i nie potrafią korzystać z mechanicznego hamulca ręcznego ale są też tacy co doskonale sobie z nim radzą a co więcej zimą chcą korzystać z niego w celu poprawy samopoczucia. Nawet pomijając zabawy na śniegu, samo działanie elektronicznego hamulca jest na tyle głupie, że odechciewa się go używać w normalnej jeździe. Bo zamiast szukać przycisku do hamulca, nacisnąć na dół a następnie nacisnąć nożny w celu odblokowania blokady jest bardziej skomplikowane niż opuszczenie wajchy. Mimo tego jeździłbym ;).

Jedno mnie zastanawia. Dlaczego wersja benzynowa 1.4 140 hp ma o ponad sekundę lepsze przyśpieszenie do 100 km/h niż teoretycznie z tym samym silnikiem auto z instalacją LPG?

#motoryzacja #jazdatestowa #kiciochpyta #kupieopla ;)
  • 4
@5th: Jakiś dziwny elektroniczny hamulec miałeś, te które widziałem zwalniały się automatycznie przy ruszaniu (ale czasami tylko wtedy, jak kierowca miał pasy zapięte, np. w Passacie :P). Nie zmienia to faktu, że jest #!$%@? i do zwykłego mam większe zaufanie.
@Strus: Pasy miałem zapięte. Może jakbym ruszył bez wyłączania ręcznego to by się zachował tak jak mówisz. Nie mniej do zjazdu z górki bez pomocy silnika tak czy siak trzeba wpierw nacisnąć nożny.

@cochese: Da się ale przy niewielkiej prędkości. Jakiej nie mam pojęcia ale wątpię by można było na niej przejechać zakręt :).