Wpis z mikrobloga

Miruny, takie pytanie w temacie #fotowoltaika
Założono mi instalacje na 2 stringach. Pierwszy o mocy 7,1kW a drugi o mocy 2,84kW na dwóch różnych stronach dachu. Do tego falownik sofar 8.8.
Czy to nie będzie problem ze jeden string jest 2,5 razy większy od drugiego? Ktoś mi powiedział że stringi powinny być wielkosciowo zbliżone do siebie a jak jeden jest znacząco większy to falownik nie będzie w pełni zbierać z niego produkcji prądu.
  • 8
@masior: To zpaytaj tego ktosia. W instrukcja i falownika masz wszystko, każdy MPPT działa niezależnie ale trzeba spełnić dodatkowe kryteria np sumaryczna moc. Jeśli podłączasz kilka stringów pod jedno MPPT to powinny być równe
@zibizz1: jestem laikiem stąd moja niepewność. Czyli rozumiem że jak u mnie sumaryczna moc jest prawidłowa (9,94kwp na falownik 8,8) to wszystko jest ok jeśli stringi są podłączone pod różne MPPT
@masior wrzuć sobie układ paneli w solaredge designer i zobaczysz jakie są uzyski przy takim ułożeniu. Możesz również poukładać sobie panele inaczej i sprawdź jaki układ będzie dla Ciebie najlepszy