Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu "staram się" zajmować mentoringiem dla początkujących we #frontend. Nie mam na koncie raczej wielu sukcesów, ale pomogłem paru początkującym wystartować i dokończyć kilka prostych projektów. Niemniej jednak jestem trochę zażenowany postawą ludzi. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Co jakiś czas na którejś facebookowej grupce dot. frontendu przewija się temat, że ktoś potrzebuje kogoś do pomocy w nauce, odpowiadania na pytania, podpowiadania rozwiązań i generalnego wsparcia - innymi słowy, mentora. Zawsze, gdy napiszę komentarz, że zajmuję się czymś takim w wolnych chwilach - kompletnie za darmo - to momentalnie na PW zgłasza się 2137 osób... ale temat kończy się na "no spoko, jak będę czegoś potrzebował/-a to dam znać". I potem słuch o tej osobie ginie, nie daje już znaku życia. xD

Z niezliczonej ilości osób, które do tej pory zgłosiły chęć bycia mentorowanym, zostały się zawrotne dwie, które w wolnych chwilach klepią sobie projekty, które im wymyśliłem oraz rzeczy, które zgłaszam im do poprawki podczas code review.

Nie powiem, cieszy mnie, kiedy zdarzają się małe sukcesy i widać progres, jaki zrobiła dana osoba, ale i tak dobija mnie, że tyle innych osób kompletnie olało moją chęć pomocy, po którą przecież same się do mnie zgłosiły. Chyba jednak ludziom aż tak nie zależy na zostaniu #programista15k xD

#programowanie #mentoring #zalesie #webdev
  • 20
Może zostaniesz moim mentorem? :D


@karuK: Czemu nie, chociaż motywacja do tego już u mnie trochę leży xD

a z ciekawości, jaki stack?;p


@UrimTumim: HTML, CSS, Sass, czysty JavaScript, w którymś momencie React, ale to zależy od osoby.

Szkoda że nie zajmujesz się webdev'em ale od strony backend'u.


@Mlody_mirek99: Umiem trochę w języki backendowe i coraz bardziej mnie w pracy pchają w takim kierunku, ale się mocno opieram. ;)
U mnie ta sama sytuacja, często dam info że warto wykonać zadania rekrutacyjne i mogę podesłać takowe. Odzywa się pierdyliard osób i taka sama sytuacja. Niektórzy coś ruszą inni wcale.
Mi się udało pomóc jednej osobie z fb i jednej osobie z wykopu.

Aktualnie jestem mentorem na pewnym bootcampie i robię to pro-bono, ale mam zakusy żeby może w przyszłości robić jakieś mentoringi za hajs ;d
dlatego nie warto tego robic w publicznych grupach.


@techko: Tak mi się właśnie wydaje. Teraz czekam na ofertę z jednej firmy, gdzie biorą juniorków i robią mentoring wewnątrzfirmowo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak dostanę tam robotę, to może w końcu będzie to wyglądało tak jak powinno i jeszcze będą za to płacić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

U mnie ta sama sytuacja, często dam
@xaro: zwykle roznego rodzaju popularne bootcampy szukaja mentorow, wiec proponuje posprawdzac czy nie maja czegos na stronie jakies popularne wypozycjonowane
@enslavedeagle: to podrzuć jakiś ciekawy pomysł jak możesz
dosyć często mi wyskakują na twitterze portfolio ludzi co szykują pracy jako junior front end po roku nauki, a tam maja np. appke dzielenia rachunku na ilość osób
@enslavedeagle: o panie, sprawa z odtwarzaniem muzyki to dosyć ciekawa rzecz, postawiłem sobie kiedyś backend do wrzucania kawałków, wiec stwierdziłem, ze napisze do tego jakiś pseudo player, co straciłem nerwow żeby to spiąć na webkit, bo wszędzie działało tylko nie na safari
widzę, ze u Ciebie jednak bardziej focus jest na html + css, a ja sobie pisze backend w pythonie, a czasem mnie natchnie żeby użyć jakiegoś reduxa czy coś
widzę, ze u Ciebie jednak bardziej focus jest na html + css


@veracholera: osobiście wolałbym napierdzielać jak najwięcej w JS, no ale dostosowuję poziom zadania do poziomu "ucznia" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ładne masz te rzeczy co robisz :D


W większości "kradzione" darmowe szablony i przerobione pod zadanie, tylko apkę radiową designowałem od podstaw xd Ale i tak dziękuję. :D
@enslavedeagle: no ja osobiście nie miał bym problemu ze zrobieniem jsa do tych appek, ale z html i css już miałbym, może pora się nauczyc? coś polecisz do przeczytania, żeby zaznajomić się z profesjonalnym htmlem i css? jak np. BEM?
@enslavedeagle: bo to tak jak wystawianiem darmowych ogłoszeń na OLXie, pełno chętnych, jeszcze najlepiej gdyby dowód do sąsiedniego województwa był gratis i najlepiej gdyby Pan już u mnie był pod domem xD

Ja mam zasadę taką że jak ktoś pisze na wykopie / forum lub sam z siebie napisze na PW i widzę że ktoś ma tylko drobne problemy i trzeba taką osobę ukierunkować to nie ma problemu - pomogę, ale