Wpis z mikrobloga

Jedna fotka mam nadzieję na razie wystarczy. Dziś całe popołudnie, wieczór i noc to okropnie dużo pracy przy uchodźcach z Ukrainy trafiających do Krakowa. Potrzeba osób do pomocy w biurze Fundacji, transporcie uchodźców, magazynach darów, punktach informacyjnych i po prostu "w terenie". Kolejne dni będą coraz cięższe. Spodziewamy dużych fal uchodźców. Także tym będącym już mieście trzeba będzie pomagać.

Przed chwilą skończyliśmy, ale z naprawdę ciężkim sercem ponieważ pozostawiliśmy setki osób, które tak naprawdę nie wiedzą jeszcze co mają robić, czy zostać, czy jechać dalej w Polskę, czy za granicę (najważniejsze by zostali w Polsce do czasu zmiany przepisów o statusie uchodźców! Tydzień, dwa lub max miesiąc czekania sprawi, że będą mogli podjąć legalną pracę w całej Unii zamiast 6 miesięcy). Brakuje noclegów dla dużych rodzin, mających po 10-15 osób - nawet takie grupy do nas trafiają i rozdzielanie ich jest okropne. Do Krakowa trafiło także wiele rozdzielonych rodzin: nastoletnia córka nie została wpuszczona do pociągu z Przemyśla - zabrało na nią miejsc i nie wiadomo co z nią. Inny przypadek to rodzeństwo, które zostało rozdzielone już w Krakowie: jeden z braci wyszedł normalnie, a drugi nie został wypuszczony z pociągu. To przykre problemy, ale na szczęście bardzo rzadkie. Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że niespodziewanie do Krakowa pociągami dotarło przynajmniej kilkuset uchodźców i na zorganizowanie działań dla nich mieliśmy bardzo mało czasu. Wielkie podziękowania za pomoc z transportem dla @Scyzorro83 i jego pomocnika i wielu anonimowych Mirków, którzy wiem, że byli ale nie udało mi się z nimi spotkać.

Każdego chętnego do pomocy proszę o zgłoszenia do Fundacji Współpracy Polsko Ukraińskiej U-Work, Kraków, ul. Batorego 2/28. Osoby mającego noclegi mogą zgłosić je mailowo lub telefonicznie.
#krakow #ukraina #wojna #wolontariat #pomocdlaukrainy
Pobierz
źródło: comment_16461941173qZQHm2NSPGsotzss90WnV.jpg
  • 9
@DOgi: Odnośnie noclegów, jak ci ludzie nie chcą ponosić opłat za hotele etc, niech kontaktują się z CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO - oni mają cała listę hoteli/ośrodków etc etc gdzie mają kierować tych ludzi.