Wpis z mikrobloga

#1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kostkarubika

26 lutego obchodzimy Światowy Dzień Dinozaura
tak więc [ III ] #swiatecznalamiglowka w ramach mojego leksykonu to:

[ Nr 14 ] Dinosaur / Dino Cube

Jak wiele kostek, których koncepcja pojawiła się w okresie rubikomanii (wczesne lata 80.) łamigłówka ta powstała niezależnie w umysłach różnych projektantów. Gdzieniegdzie można znaleźć informację, że pierwszy prototyp (jeszcze z papieru, patrz ostatnia kość na drugim foto) stworzył Robert Webb w 1985 r., a niezależnie od niego Stephen Harvey w 1990 r.. W 1995 r. zaczęto masową produkcję w czterech wariantach (patrz drugie foto, pierwsze trzy kości) tj. 2, 3 oraz 6 kolorowej (których jako autora podpisuje się S.Y. Liou), a także w wersji z dinozaurami (i mamutem), od której to kostka wzięła swoją nazwę (wcześniej nazywano ją Corner turning Cube). Pomysłodawcą naklejek z gadami był James R. Holloway i to on wystąpił o patent na łamigłówkę w 1998 r. i dwa lata później go otrzymał. Jednak przed nimi stworzył i opatentował Dino Cuba w 1981 r. Aleksandr Ordynets, kreatywny twórca, który niezależnie wymyślił takie kości jak chociażby pyraminx, Halpern-Meier-Tetrahedron czy Master Pyraminx. Przez to, że Ordynets tworzył w bloku wschodnim jego wynalazki nie były szerzej znane na świecie i dopiero po latach zaczęto przyznawać mu palme pierwszeństwa w autorstwie jego niektórych kostek.
Dinosaur to bardzo prosta rogoskrętna łamigłówka o 8 osiach obrotu, którą rozwiązuje się intuicyjnie. Dlatego zadziwił mnie fakt, że tak nieskomplikowany twisty puzzel ma aż 19958400 stanów (oczywiście wersja 6 kolorowa; 2, 3 i 4 mają odpowiednio: 48, 1479, 15408).
Liczba boga (długość najdłuższego optymalnego rozwiązania) to 10 (wersje 2, 3 i 4 kolorowe mają odpowiednio: 5, 7, 7).

#hobby #design #dinozaury
antros - #1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kos...

źródło: comment_1645900725iDVruBx8nQfOtiol3XtEsv.jpg

Pobierz
  • 9
19958400


@antros:
Brakuje mi generalnie w tych opisach jeszcze jednego: jakie stany są związane?
Przykładowo w kostce Rubika nie da się obrócić jednego rogu - tylko dwa na raz,
oraz nie da się obrócić dwóch krawędzi - tylko dwie na raz.
Stad szansa 1:6 że po rozpadnięciu kostki i złożeniu jej z powrotem kostka będzie dała się ułożyć.

I tu moje pytanie: czy da się dinocube złożyć prawie całe, tylko z
Brakuje mi generalnie w tych opisach jeszcze jednego: jakie stany są związane?


@deryt: cóż materiały tego typu, niezbyt często są spotykane, a sam mimo że jestem z wykształcenia m.in. matematykiem i interesuje się łamigłówkami od kilkunastu lat boję się formułować swoje obliczenia/tezy bez poparcia w literaturze bo któż by chciał się okazać niekompetentny w dziedzinie, która jest jego konikiem :), ale istotniejszym powodem jest czas, i tak przygotowanie takiego wpisu zajmuje
średnia z 5 ułożeń, bardzo dobry czas, a cały kanał ciekawy bo właściciel skupia się na układaniu na wysokim poziomie kostek rogoskrętnych, które nie są oficjalnymi konkurencjami speedcuberskimi
antros - średnia z 5 ułożeń, bardzo dobry czas, a cały kanał ciekawy bo właściciel sk...
@deryt: miałem już zdjęcia na trzy odcinki i pół jednego w notatniku, ale jakoś uderzył mnie brak balansu między trudem i czasem potrzebnym do wpisu, a odbiorem tegoż;
zamierzałem i w sumie dalej zamierzam wracać do nich;
teraz idą wakacje, a więc szanse na to wzrastają dość mocno :)