Wpis z mikrobloga

Cześć, to będzie w miarę obszerny wpis z wieloma pytaniami na które mam nadzieję że mi odpowiecie i rozwiejecie moje wątpliwości raz na zawsze. Ogólnie krótko o sobie mówiąc jest osobą bardzo aktywną, do tej pory korzystałem tylko z treningów na siłowni ale poczułem że to nie dla mnie i pójdę w trening z ciężarem ciała. Dobra lecimy z pytaniami a są one następujące:
1) Czy wykonując zwykłe serie i powtórzenia na sam początek warto z czasem wprowadzić inne metody jak np. drabinki i piramidki (słyszałem mieszane opinie) ?
2) Czy trening blokowy będzie w porządku na sam początek ? Czyli zakładam sobie kilka okresów treningowych:
- wytrzymałość (dużo powtórzeń, mało serii, łatwe ćwiczenia) 1-1,5 miesiąca
- hipertrofia 1-1,5 miesiąca
- siła (mało powtórzeń, dużo serii, trudne ćwiczenia) 1-1,5 miesiąca
- ewentualnie eksplozywność
3) Czy są jakieś inne modele periodyzacji niż blokowy które będą bardziej odpowiednie dla początkującego ?
4) Ile powtórzeń muszę dodać do ćwiczenia żebym mógł zmienić je na trudniejsze ?
Przykładowo mam zwykłe pompki których robię po 10 powtórzeń w każdej z 3 serii, do ilu powtórzeń muszę zwiększyć te pompki żeby przejść do pompek diamentowych ?
5) Macie do polecenia jakieś godne artykuły, blogi lub kanały na yt (mogą być zagraniczne) które skupiają się mocno na programowaniu treningów ?
Z góry dziękuje za wszelki odpowiedzi :)
#kalistenika #streetworkout #gimnastyka
  • 3
Czy są jakieś inne modele periodyzacji niż blokowy które będą bardziej odpowiednie dla początkującego ?


@Legs-Luthor: Od razu z armaty chcesz strzelać i przejmujesz się zbyt wieloma rzeczami moim zdaniem ;) Ostatecznie liczy się systematyczność wykonywania planu (jak założyłeś plan na 4x w tygodniu, to robisz 4x i tak przez wiele miesięcy), bez niej nie ma postępów. Technika czy wyczucie w jakim formacie najlepiej reaguje twoje ciało przyjdzie z czasem, zresztą
@Legs-Luthor: zależy wszystko jakie masz cele, bo tak to ciężko powiedzieć xD ogólnie dobrze jest dawać nowe bodźce jak najczęściej, ale to wszystko zależy do czego dążysz xD