Wpis z mikrobloga

#maleserki zaczynają działalność na wykopie!

Ponieważ mój serkowy instagram powoli się rozkręca, a podczas rozmów na mirko kilka osób wykazało zainteresowanie tematyką domorosłego serowarstwa, podjęłam odważną kobiecą decyzję o zamieszczaniu również na mirko owoców mojej radosnej twórczości.

Tak więc dzisiaj zamieszczam przepis na pierwszy serek, a najbliższym czasie opublikuję pozostałe przepisy z Instagrama. Jeśli nie chcecie na to czekać - zapraszam Was serdecznie na profil Małe Serki, by poznać je już dziś ;)

A tymczasem przed Państwem...

LABNEH
ser z jogurtu naturalnego

Składniki:
- 800g (czyli 2 duże opakowania) jogurtu typu greckiego lub tureckiego o dobrym składzie (powinien zawierać tylko mleko i kultury bakterii)
- 1 łyżeczka soli

* 1 łyżka dodatków
Jeśli tak jak ja, chcecie zrobić wariant smakowy - 1 łyżka stołowa ulubionych ziół, mieszanki, pieprzu, chrzanu, etc. W przypadku mojego serka są to zioła prowansalskie wymieszane z czosnkiem suszonym.

Ponadto potrzebne będą:
- miska i łyżka do wymieszania masy
- BZdOS (Budżetowy zestaw do ociekania serów) - miska 1,5l; sitko średnicy 13cm; pielucha tetrowa lub gaza wielkości ok. 50cm x 50cm

Wykonanie:
1. Przełóż jogurty do miski, dodaj sól i wymieszaj. Na tym etapie możesz także dodać inne przyprawy i je wymieszać, jeśli chcesz otrzymać serek smakowy.
2. Sitko profilaktycznie przelej wrzątkiem, aby pozbyć się znajdujących się na nim bakterii. Następnie ułóż na misce i wyłóż podwójnie złożoną gazą lub pojedynczą warstwą pieluchy tetrowej.
3. Ostrożnie przelej masę jogurtową. Można również delikatnie wyrównać jej powierzchnię.
4. Zbierz końce materiału i zwiąż (najlepiej gumą recepturką) w zgrabny tobołek.
5. Całość (paczuszkę z jogurtem, sitko i miskę) wstaw do lodówki.
6. W misce ustawionej pod sitkiem będzie zbierała się wyciekająca z jogurtu serwatka - ponieważ nie mam na nią pomysłu, po prostu wylewam ją co kilka godzin.
7. Ponieważ ściekająca serwatka zmniejsza objętość serka, dobrze jest przy okazji zlewania serwatki odcisnąć serek w materiale i ciaśniej związać gumką.

Serek teoretycznie jest gotowy po 12 do 24 godzin od włożenia go do lodówki, jednak moim zdanie jego konsystencja jest po takim czasie nadal mocno rzadka. Zdecydowanie lepiej w obsłudze wypada taki 3-dniowy labneh, który ma bardziej stałą konsystencję, ale nadal bardzo dobrze się smaruje i formuje.

Po 3 dniach odsączania masa serka powinna wynieść ok. 300 g (w przypadku użycia rzadszego jogurtu będzie ona mniejsza).

Smacznego!

----

#maleserki --> tag do obserwowania/czarnolistowania

a poza tym: #gotujzwykopem #jedzenie #chwalesie #instagram

Do debiutanckiego wpisu wołam również @czysta
Pobierz moll - #maleserki zaczynają działalność na wykopie!

Ponieważ mój serkowy instagram...
źródło: comment_1645117427PEWHUerHmSrxEB4ssjUlXD.jpg
  • 22
@r__k: ja się bardziej bawię. Poza tym nie chciałabym szorować zlewu po takiej nocy

Też już kiedyś robiłam, ale mieszaną ze słodką papryką. Zamiast ostrego, wyszedł mi intensywnie paprykowy, bardzo fajny
@moll: miska stoi pod spodem :D
zakłądam, że jak się człowiek bawi, to wychodzi bardziej zbite, ja robię bieda leniwą wersję pt: "na co mam jutro rano ochotę" xD

Właśnie nie jestem aż taką fanką papryki, ale z chęcią przyjmę wszelkie pomysły na nowe smaki, bo mi się powoli kończy inwencja. Dotąd były:
- ziołowe
- czosnkowe
- naturalne
- harrisa
- suszone pomidory
- chrzan
- naturalny z czarnuszką

polecasz
@r__k:
czyli jednak bawisz się w miski xD ja robię bardziej zbity, bo go potem przekładam w pojemnik i już mi tam serwatka nie szpeci krajobrazu i może to postać trochę dłużej

Ze smakowych wersji pieprz ziołowy też jest spoko, jeśli nie próbowałaś
@moll: czasem podstawiam, z dwa razy nie podstawiłam i nie było jakiegoś mega dramatu :D A pieprzy kolorowego nie próbowałam, chyba też sprawdzę cytrynowy, to będzie git do łososia!

@Nabuhodozur: Zależy, ile dasz ( ͡° ͜ʖ ͡°) lekko się neutralizuje, ale zostaje fajna ostrość, super do paluszków chlebowych jako przegryzka do piwa
@r__k: właśnie mi chodzi o to aby wykrzywioło ryj, a co słabszych odsyłali na OIOM ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Moja arabiata w pracy służy czasem do robienia pranków. Ktoś pyta, hej masz jakiś sos ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@moll: gdzie dostanę takie pieluchy? :p
@Nabuhodozur: w każdym sklepie z gratami dla małych dzieci, a jak nie to najbliższy hipermarket z działem dziecięcym xD

Ewentualnie kupujesz dużą gazę w aptece i składasz na pół przed zalaniem masą jogurtową
każdym sklepie z gratami dla małych dzieci


@moll: jestem wykopkiem, nawet nie wiem gdzie szukać takich sklepów .. Mam iść do zabawkowego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale ok... Widziałem taki dział w miejscowymi supermarket ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Nabuhodozur: zawsze zostają zakupy online ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ale lepiej poszukaj w supermarkecie, powinni mieć na sztuki. Kup białą, bez żadnych wzorków i innych udziwnień
. W misce ustawionej pod sitkiem będzie zbierała się wyciekająca z jogurtu serwatka - ponieważ nie mam na nią pomysłu, po prostu wylewam ją co kilka godzin


@moll: ile tej serwatki powstaje z takiego jednego serka?

Bi już znalazłem kilka przepisów co z tym działać :p
@Nabuhodozur: używasz 800 g jogurtu, z tego masz ok 300 g sera, więc serwatki wycieka jakieś 500 g

Spoko, jakieś ciekawe opcje? :D bo zagospodarowaniem serwatki do tej pory się nie interesowałam zbytnio. Tym bardziej że taka po smakowym serku nie jest "czysta"