Wpis z mikrobloga

Parę dni temu podczas wydawało by się bezpiecznej czynności omal nie odprawiłem się na drugą stronę.
Wymieniałem "przedłużacz do słuchawek" na dłuższy. Z jednej strony wpięty do widocznej karty dźwiękowej na usb, a z drugiej trzymany w mojej lewej dłoni. Kitrając go w rogu pokoju oparłem się prawą dłonią o kaloryfer.

Momentalnie zdrętwiała mi klatka piersiowa. Skronie mi pękały, tył głowy bolał jak po uderzeniu o beton.
Będący w pokoju pies oszalał, omal nie wybiegł z drzwiami.

Pierwsze podejrzenie padło na prace instalacyjne (modernizacja instalacji domofonowej) za ścianą na której znajduje się gniazdko. Dopiero następnego dnia wpadłem na to by sprawdzić gniazdko. Przy jakiejś okazji zostało zamontowane "do góry nogami". I mostkowanie zera z uziemieniem znalazło się po stronie fazy.

Jestem ciekaw w ilu domach doszło do takiej omyłki.

#gownowpis #heheszki #elektrykapradnietyka #elektryka #majsterkowanie
Richtig_Piwosz - Parę dni temu podczas wydawało by się bezpiecznej czynności omal nie...

źródło: comment_164488604890yVEcYUG8WtqojbiAcQhB.jpg

Pobierz
  • 64
@poji:
Do gniazdka był wpięty akar 6 portowy i kostka z kolejnymi 5 gniazdkami :]
Aż mi skóra ścierpła ile rzeczy tam mogło porazić: router, switch, laptop, mini pc, jamnik, monitor, wireless display adapter, lampka.

@z___:
Spółdzielnia regularnie robi przeglądy instalacji elektrycznej, jednak ograniczają się one do łazienki i kuchni.

@nocny-mirek:
W części mojego mieszkania instalacja pamięta jeszcze czasy Gierka. Czyli dwa aluminiowe druty, jeden faza drugi zero. "Uziemienie"
RichtigPiwosz - @poji: 
Do gniazdka był wpięty akar 6 portowy i kostka z kolejnymi 5...

źródło: comment_1644888578oOY4LPxUEUsqtpA84zwNvF.jpg

Pobierz
@poji: @nocny-mirek: @Rasteris: @z___:
Instalacja elektryczna w wielkiej płycie to ciekawy temat.
Ściągając "boazerię" po poprzednim właścicielu dwa razy wywaliło nam zabezpieczenia przed licznikowe. Okazało się, że część tej nowszej elektryki jest owinięta wokół listew na których trzymała się "boazeria".
Jeden z widocznych przewodów to gniazdko. Tak, wpięte bezpośrednio do tablicy bezpiecznikowej. A drugi chyba szedł do kuchni.
RichtigPiwosz - @poji: @nocny-mirek: @Rasteris: @z__: 
Instalacja elektryczna w wiel...

źródło: comment_1644889678bjVdYF8f1oTXDrRXWVxzxJ.jpg

Pobierz
@ElCidX:
Jestem drugim właścicielem tego mieszkania. Gniazdka (to i następne na tej ścianie) odziedziczyłem z wyposażeniem.
To na zdjęciu raz ściągałem, bo się drut aluminiowy ukruszył (nie licząc niedzielnego odłączania bolca - foto wyżej). Oczywiście zawsze jest ryzyko, że to ja odwrotnie je przykręciłem albo je przykręciłem tak samo jak było.
Ale gniazdka na drugim końcu ściany nigdy nie dotykałem, a fazę ma również po prawej stronie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Richtig_Piwosz: a co jeśli jakieś urządzenie będzie miało przebicie na "zero"? To w każdym gniazdku na bolcu będzie też przebicie? A co jeśli przykręcisz omyłkowo fazę do bolca uziemienia to chyba faza będzie na wszystkich bolcach podłączonych do zera. Tak sobie główkuje ale elektrykiem nie jestem.
@salvador5000:
W niedziele rano odłączyłem bolec od reszty gniazdka. Koło mnie leży namacalny dowód.
Zanim podłączyłem do niego z powrotem masę sprzętu, sprawdziłem, że nie było na bolcu fazy.

Zaraz odłączę od niego acara i zobaczy się, może to listwa zasilająca szwankuje. Ale jak widać na pierwszych zdjęciach była odłączona.
@nocny-mirek: że uziemienie spotkało się z faza i zbrojenie, kaloryfer, wszystko z tym połączone było pod napięciem .

Jak tego nie rozumiesz to kto wie, może kiedyś tobie się przytrafi w ramach ignorancji. Pasy w aucie rozumiecie ale bezpieczenstwo elektryczne w domu każdy ma w dupie
@Richtig_Piwosz: Na codzien pracuje w firmie zajmującej sie remontami, m.in. elektryką. Już kilka razy zdarzyło się w starych blokach że zmostkowana była faza na bolec dlatego pierwsze co robie na nowym mieszkaniu to sprawdzam instalacje przed wpięciem czegokolwiek. Najlepsze, że ludzie czasem mieszkają tak pare lat nieświadomi a jak pytam czy nic nie zauważyli to mówią że np. "pralka troche kopała"( ͡° ͜ʖ ͡°)