Wpis z mikrobloga

Parę dni temu podczas wydawało by się bezpiecznej czynności omal nie odprawiłem się na drugą stronę.
Wymieniałem "przedłużacz do słuchawek" na dłuższy. Z jednej strony wpięty do widocznej karty dźwiękowej na usb, a z drugiej trzymany w mojej lewej dłoni. Kitrając go w rogu pokoju oparłem się prawą dłonią o kaloryfer.

Momentalnie zdrętwiała mi klatka piersiowa. Skronie mi pękały, tył głowy bolał jak po uderzeniu o beton.
Będący w pokoju pies oszalał, omal nie wybiegł z drzwiami.

Pierwsze podejrzenie padło na prace instalacyjne (modernizacja instalacji domofonowej) za ścianą na której znajduje się gniazdko. Dopiero następnego dnia wpadłem na to by sprawdzić gniazdko. Przy jakiejś okazji zostało zamontowane "do góry nogami". I mostkowanie zera z uziemieniem znalazło się po stronie fazy.

Jestem ciekaw w ilu domach doszło do takiej omyłki.

#gownowpis #heheszki #elektrykapradnietyka #elektryka #majsterkowanie
Pobierz Richtig_Piwosz - Parę dni temu podczas wydawało by się bezpiecznej czynności omal nie...
źródło: comment_164488604890yVEcYUG8WtqojbiAcQhB.jpg
  • 64
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Richtig_Piwosz: Gdyby ten błąd był w łazience to już byś był trupem. Najgorsza wada zerowania - ktoś gdzieś jakoś zamieni w instalacji fazę z neutralnym i nagle na wszystkich obudowach urządzeń w I klasie ochronności pojawia się 230V AC.
@Richtig_Piwosz: Nic z tego nie rozumiem:

"I mostkowanie zera z uziemieniem znalazło się po stronie fazy."

@nocny-mirek: w celu ochrony przed porażeniem wszystkie metalowe obudowy łączone są "do ziemi" czyli do bolca ochronnego. Jeśli nastąpi uszkodzenie izolacji to pralka zamiast kopać prądem spowoduje zwarcie i wyłączy obwód.
Taka instalacje obecnie buduje się na trzy przewody faza nautralny(ziemia robocza) i ochronny(ziemia ochronna). W starszych istalacjach/bo tak jest taniej- były tylko 2
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
mówią że np. "pralka troche kopała"


@adam-photolive: Ja pie460le! A potem ktoś kto nie wie że pralka ma na obudowie 230V staje mokrą nogą na kafelkach po wyjściu z wanny, sięga po ręcznik który odłożył sobie na pralkę i do widzenia. Zadziwia mnie że w ludzie taki sposób mogą mieszkać latami i się nie pozabijać. A najlepsze że naprawa tego to jakieś 5-10 minut roboty

Dlatego uważam że również w instalacji
@Richtig_Piwosz: sprawdź czy w ogóle typ instalacji jaką posiadasz pozwala na rozdział tego przewodu na bolec. Bo np. w instalacji TT nie wolno tak robić. Jeśli jest to TNC to przy następnym remoncie zrób z niej TNCS rozdzielając PEN na PE i N przed wyłącznikiem różnicowo prądowym. Jeśli masz TNC i musi tak zostać ze względu na brak kasy to sprawdzaj regularnie te bolce bo czasami na klatce będą coś grzebać
@MZ23: na osiedlu Paderewskiego w Katowicach (76 rok) kable były już miedziane ale za to w kuchni miałem "wtyczkę do prądu", tzn była sobie wtyczka w gniazdku , kabelkiem który nie wiem gdzie szedł, i jak się ją wyjelo z gniazdka to odcinało prąd do wszystkich gniazdek w mieszkaniu.
@Richtig_Piwosz: pamiętaj też, że to, że probówka świeci na bolcu jesli nie jest on do niczego podłączony oprócz długiego przewodu biegnącego wzdłuż innych może po prostu oznaczać, że trochę napięcia się indukuje na tym przewodzie. Jak nie rozumiesz za wiele z tego co napisałem w poprzednim poście to lepiej zawołaj jakiegoś elektryka z uprawnieniami.
Jestem ciekaw w ilu domach doszło do takiej omyłki.

@Richtig_Piwosz co najmniej dwóch:)
Jak jeszcze wchodziłem pod stół na stojąco u rodziców mieliśmy taką samą "usterkę"
Kilka lat wszystkich kopał zlew z kranu w kuchni, było kilku fachowców ale usterka zdawała się z nich drwic bo nie występowała gdy byli
Do feralnego gniazdka przez lata była wpieta lodówka, drewniana podłoga sprawiła że nikogo bezpośrednio nie jebło (choć to chyba cud bo obok
@topikPajak: nie wprowadzaj w błąd jak nie znasz typu instalacji. Liczba przewodów w domu o niczym nie świadczy. W instalacji TN-C możesz sobie robić takie mostki ale w TT już nie a obie mają po dwa przewody tylko w tej pierwszej przewód bez fazy to N a w drugiej PEN
@SerasVCT: właśnie takie coś powinno znikać po wyzerowaniu bolca, na wejściu zasilacza masz filtr, który składa się m. in z dwóch kondensatorów do uziemienia, co zasadniczo sprawia, że na obudowie masz circa połowę napięcia sieciowego z niewielką wydajnością prądową, tak w dam raz żeby poczuć
@Richtig_Piwosz: a przewody w puszce sa wpiete do czego niby? Wpiecie nowym przewodem prosto do rozdzielni jest nawet lepszym rozwiazaniem, niz dopinanie sie do starej bog jeden wie w jakim stanie instalacji. Widze ze pojecia nie masz nic a nic
I mostkowanie zera z uziemieniem znalazło się po stronie fazy


@Richtig_Piwosz: ale wiesz że takie mostkowanie przy instalacji dwóżyłowej powinno być robione nie w skrzynce bezpieczników tylko bezpośrednio w gniazdku
Nic z tego nie rozumiem:

"I mostkowanie zera z uziemieniem znalazło się po stronie fazy."


@nocny-mirek: instalator gniazdka #!$%@?ł przewody i przewód fazowy podłaczył pod bolec od uziemienia wiec na obudowie komputera i na masie sygnału słuchawek było napiecie fazowe