Wpis z mikrobloga

@yam-jan: Lwów też był rusyfikowany. Moja ciotka Rosjanka urodziła się we Lwowie , a jej rodzinę ściągnięto z głębi Rosji. Dzisiaj we Lwowie Rosjanie stanowią 5 % mieszkańców, a przed upadkiem ZSRR ich liczba sięgała 200 tysiecy.Polityka ukrainizacji trwała do końca lat 20, a potem wujek Stalin wypędzał narody do Syberii, a na ich miejsce sprowadził Rosjan. Skąd wzięła się mniejszość ruska w Estonii i Łotwie? w czasach carskich zabraniano
  • Odpowiedz
w czasach carskich zabraniano używania nazwy Ukraina, a język ukraiński nazwano dialektem małoruskim.


@Landshut: No i co z tego? co to jest za durny argument jak nazywano? Wydawano gazety, książki po ukraińsku itd itd

Lwów też był
  • Odpowiedz
@yam-jan: nie , nie wydawano, bo funkcjonował ukaz emski Cara i za wydawanie książek po ukraińsku wysyłano na Syberię. Kazachstan też był rusyfikowany, dopiero po upadku ZSRR Kazachowie zaczeli stanowić większość we własnym państwie
  • Odpowiedz
@Landshut: Miałem na myśli książki i gazety ukraińskie w CCCP, wydawano tego do potęgi, czasy carskie to powszechny analfabetyzm, więc nie rozumiem, jak mogłeś wpaść na to, że o nich myslałem
  • Odpowiedz
@Landshut: W czasach carskich niemozliwa była rusyfikacja chłopstwa, które nie tylko nie mogło, ale szczerze nie chciało chodzić do szkoły, choćby była ona darmowa. Chłop uznawał to za stratę czasu, ja to znam z relacji babek, które opowiadały o czasach przedwojennych, tyle,że to było w dzisiejszych granicach Polski, szkoła była w środku wsi przy utwardzonej drodze, blisko do miasta powiatowego itd
A co dopiero gdzieś na Ukrainie, gdy jak opowiadały
  • Odpowiedz
czyli agresja, ataki personalne, brak argumentów i dowodów.


@qwarqq: trafnie opisałeś swój poprzedni post, bo raz że nie był on na temat ( nie odnosił się zupełnie do mojego komentarza, ale z tego co widzę nie tylko do mojego XD), to jeszcze zwyzywałeś zbiorczo kilku użytkowników, nie mając żadnych dowodów i argumentów na poparcie swoich wysrywów.

Powyższe wraz z tym, że piszesz do mnie i innych zbiorczo (XD) świadczy o
  • Odpowiedz
Jeszcze 20 lat temu nikt na tym terenie nie mówił po ukraińsku, wioski mówiły surżykiem, w miastach i miasteczkach (80% mieszka w miastach), nikt nie mówił inaczej jak po rosyjsku i czuł się etnicznym ruskim,

Na razie trwa tam ukraiński terror, wejdą wojska rosyjskie, będą witane z radością


@yam-jan: No to ciekawe tylko skąd statystyki, gdzie wszędzie na tych ziemiach poza Krymem 20 lat temu nie mogli nawet 50% wyciągnąć.
wilku88 - > Jeszcze 20 lat temu nikt na tym terenie nie mówił po ukraińsku, wioski mó...

źródło: comment_1644753671TE1gSgK8Q8E6jnvRD6SoPf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Więc zostanie chłopstwo wywalone skąd przyszło i po sprawie.

No i obnażył się kacap, co mu się marzy.

Mylisz i plączesz się w temacie sowietyzacji i rusyfikacji, sowietyzacja to wspieranie ukraińskości przez cały CCCP za wyjątkiem okresu kolektywizacji,

Kłamiesz, agresywna ukrainizacja była przez krótki okres w latach 20. Korienizacja.
https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Korenizatsiya?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
  • Odpowiedz
@Bomfastic: Rosja nie atakuje Polski tylko Ukraine. Jeżeli Polska wyśle wojska do walki z Rosją oni nas zaatakują na naszym terenie. Jeżeli Polska będzie warczała na Rosje a kraje zachodnie sie odetną to zostaniemy sami i przegramy.
  • Odpowiedz