Wpis z mikrobloga

wrzucam swoje #fotowoltaikastaty za energię elektryczną za rok ubiegły.
Dom 116 m2, ogrzewanie PC PW Panasonic Aquarea, instalacja PV 7kWp.
wszystko na prąd - wiadomo.
Faktura za 1 półrocze 1600, za drugie 1100.
może pomoże komuś kto zastanawia się jakie #ogrzewanie czy zakładać #fotowoltaika
ze swojego doświadczenia gdybym budował ponownie to ponownie zakładałbym #pompaciepla i ponownie zakładałbym #fotowoltaika
do tej pory jestem zadowolony z tego układu.
W październiku ubiegłego roku kiedy widziałem jakie idzie zużycie podjąłem decyzję o rozbudowie instalacji PV - w załączonym screenie nie ma o tym info, ponieważ instalacja ruszyła pod koniec grudnia i zrobiła 21 kWh - dopiero rok 2022 pokaże różnicę.
Mój cel to rachunek za energię 200-500 zł rocznie - zobaczymy czy się powiedzie.
Po rozbudowie mam 9.99 kWp

może komuś to pomoże, chętnie odpowiem na jakieś pytania
dołączam #dom #budowadomu #pompacieplakwh

chętnie poczytam tez o sposobach na zwiększenie autokonsumpcji - przy okazji zwracam uwagę na ten parametr - myślę, że warto wziąć to pod uwagę - jak ktoś wylicza może śmiało przyjąć, że 60% energii pójdzie do sieci, na prawdę się staram i 65% puszczam do sieci.
eko_zgonus - wrzucam swoje #fotowoltaikastaty za energię elektryczną za rok ubiegły.
...

źródło: comment_1644589262OQujyqIcKsdHLJrdQpy2cu.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
  • 0
@awdr 2700 nie 3 ( ͡ ͜ʖ ͡) Grzanie CWU pompa, mam wszystko na prąd, indukcja, obok pompy największy pożeracz to suszarka na pranie. Mieszkam od kwietnia 2020 także to co wrzuciłem to pierwsze miarodajne wyniki, pompę mam od początku
  • Odpowiedz
@eko_zgonus: tylko widzisz. Masz ofertę rynkową a nie taryfę ustawową G11. A to nie tylko dochodzą opłaty handlowe, ale również wyższe ceny energii. Był o tym wątek na Mirko, ale chyba wyleciał.
  • Odpowiedz
@eko_zgonus: trzeba u dostawcy zmienić umowę. Co nie jest łatwe, bo rzucają kłody pod nogi. Ja miałem 15 minutową rozmowę w salonie Energii i wmawiali mi, że jedna taryfy ustawowej.

Jeden Mirek już mi wisi piwo (ale właśnie nie mogę tego wątku znaleźć). Wyliczył, że opłaca się zerwać umowę, zapłacić karę i przejść taryfę ustawową. I udało mu się zmienić umowę.

W sieci pełno informacji o tym. Szukaj po frazach "G11k"
  • Odpowiedz
@eko_zgonus: Porada - zmień umowę na G12 (jeśli codziennie używasz prądu tak samo) lub G12W (jeśli głównie używasz prądu w weekendy, np. pranie i suszenie). Produkujesz głównie drogi prąd, a zużywasz tani.
Ja też mam wszystko na prąd, też pompa ciepła, ale z kolektorem pionowym, suszarka. Też mi zabrakło produkcji w 2021, musiałem dokupić łącznie ok. 1300 kWh. Nie zapłaciłem za nawet jedną drogą kilowatogodzinę.
  • Odpowiedz
@eko_zgonus: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja nie namawiam, próbowałem to tłumaczyć już wielu osobom na żywo i przekracza to ich możliwości logicznego myślenia oraz zrozumienia zasad rozliczania prosumenta. Zapłaciłem za 1300kWh, wszystko w drugiej taryfie. Go figure.
  • Odpowiedz
@eko_zgonus: Prądu używam normalnie, pompa jest 24/7. Jedynie pranie jest w weekendy, ale to nie ze względu na tani prąd, a brak czasu w tygodniu.
Pomyśl - produkujesz i eksportujesz w większości prąd w pierwszej taryfie, w międzyczasie od wiosny do jesieni pokrywasz zużycie własne większości pierwszej taryfy. Importujesz głównie w drugiej taryfie od wiosny do jesieni, jedynie zimą zużywasz więcej w pierwszej, ale to pokrywa eksport od wiosny do jesieni.
  • Odpowiedz