Wpis z mikrobloga

Jakie ogrzewanie do domu? Pompa ciepła, a może bufor ciepła? Ogrzewanie gazowe czy elektryczne? #budujzchaferem

Nareszcie wróciłem do pisania długich artykułów :)
Jeżeli rozważasz różne możliwości ogrzewania domu, to dowiesz się:

- Co należy wziąć pod uwagę porównując opłacalność pompy ciepła z buforem ciepła,
- Jak policzyć opłacalność wybranego źródła ciepła,
- Jak ważna jest termoizolacja i akumulacja budynku,
- Jak poznać zapotrzebowanie na energię i czy polecam serwis „Ciepło właściwe”,
- Czy wybrać ogrzewanie gazowe, pompę ciepła, bufor ciepła czy inne rozwiązanie?

Link do artykułu: https://www.wykop.pl/link/6499365/jakie-ogrzewanie-wybrac-pompa-ciepla-czy-bufor-gaz-czy-ogrzewanie-elektryczne/

A jakie ja bym wybrał źródło ogrzewania i c.w.u. gdybym budował drugi dom?

Założenie: rozważam nowy dom, budowany po 2021 roku czyli zgodny z WT 2021 – w takim domu zapotrzebowanie na energię nie jest wyższe niż 70 kWh/m² ·rok. Natomiast w każdym przypadku budowałbym dom o zapotrzebowaniu ok. 2 razy niższym – to najprostszy sposób na obniżenie przyszłych rachunków.

Zaznaczam – to moje subiektywne zdanie! Twoje oczekiwania mogą być zupełnie inne. Jeżeli się nie zgadzasz - napisz, podyskutujemy :)

1. Dom o powierzchni do 80 m² zamieszkały przez 1, 2 lub 3 osoby.

a) Jeżeli nie ma dostępu do sieci gazowej lub koszt wykonania przyłącza jest wyższy niż 10000 zł

Ogrzewanie kablami grzewczymi + maty grzejne w łazience i wc (szybciej nagrzeją płytki).

Dlaczego? Niski koszt kabli grzewczych i bezawaryjność.

Przygotowanie c.w.u.: bojler elektryczny

Dlaczego? Niski koszt instalacji i małe zapotrzebowanie na c.w.u.

b) Wykonanie przyłącza do sieci gazowej jest niższy niż 10000 zł

Kocioł jednofunkcyjny gazowy + zasobnik na ciepłą wodę użytkową oraz wodne ogrzewanie podłogowe

Dlaczego? Niższe koszty eksploatacyjne

2. Dom o powierzchni do 80 m² zamieszkały przez 4 osoby lub więcej.

a) Jeżeli nie ma dostępu do sieci gazowej lub koszt wykonania przyłącza jest wyższy niż 10000 zł

Ogrzewanie kablami grzewczymi + maty grzejne w łazience i wc (szybciej nagrzeją płytki).

Dlaczego? Niski koszt kabli grzewczych i bezawaryjność.

Przygotowanie c.w.u.: pompa ciepła do c.w.u.

Dlaczego? Wyższy koszt instalacji zwróci się niższymi rachunkami niż przy bojlerze elektrycznym

b) Wykonanie przyłącza do sieci gazowej jest niższy niż 10000 zł

Kocioł jednofunkcyjny gazowy + zasobnik na ciepłą wodę użytkową oraz wodne ogrzewanie podłogowe

Dlaczego? Niższe koszty eksploatacyjne

3. Dom o powierzchni od 80 m² do 180 m²
a) Jeżeli nie ma dostępu do sieci gazowej lub koszt wykonania przyłącza jest wyższy niż 10000 zł

Ogrzewanie i przygotowanie c.w.u.: pompa ciepła powietrze – woda + wodna „podłogówka”

Dlaczego? Dobre rozwiązanie przy braku dostępu do sieci gazowej.

b) Wykonanie przyłącza do sieci gazowej jest niższy niż 10000 zł

Kocioł jednofunkcyjny gazowy + zasobnik na ciepłą wodę użytkową oraz wodne ogrzewanie podłogowe

4. Dom o powierzchni powyżej 180 m²

Ogrzewanie i przygotowanie c.w.u.: gruntowa pompa + wodna „podłogówka” (zastrzeżenie: domy o powierzchni ponad 180 m2 o niskich stratach energii mogą być także ogrzewanie tańszą pompą powietrze – woda)

Dlaczego? Wysoki koszt instalacji zwróci się w postaci niższych rachunków. Rozważyłbym kocioł gazowy przy niskich (do 2000 złotych) kosztach przyłączenia do sieci.

Dlaczego nie biorę pod uwagę kotła na ekogroszek i pellet? Wysokie koszty budowy kotłowni, komina, zagospodarowanie miejsca na składowanie opału.

Dlaczego nie biorę pod uwagę kotła elektrycznego, bufora ciepła, ogrzewania ściennego, sufitowego, paneli na podczerwień i tak dalej? Bo wybieram rozwiązania, które są dla mnie dobre, a zarazem powszechne.

Czy wybrałbym awaryjne źródło ciepła, np. kominek lub wybudowałbym komin, aby w przyszłości wstawić kocioł na paliwo stałe? Raczej nie. W przypadku krótkich awarii duża akumulacja budynku nie pozwoli na jego szybkie wychłodzenie, a w przypadku dłuższych awarii pojedziemy do hotelu lub przenocujemy kilka dni u rodziny.

A co z fotowoltaiką?

Na spokojnie. Najpierw wybieram źródło ogrzewania. Zanim zamieszkam w moim domu miną dwa lata. Następnie powinien minąć rok, aby wiedział, jakie mam całoroczne zużycie energii elektrycznej i dopiero wtedy będę decydował się na montaż paneli fotowoltaicznych. Przez 3 lata może się wiele zmienić więc obliczenia wykonywane w tej chwili byłyby obarczone dużym błędem.

Co ja bym zrobił? Upewnił się, że przyszła instalacja zmieści się na dachu.

W artykule pokazałem prosty wzór, który pomoże oszacować wielkość instalacji.

Link do artykułu: https://www.wykop.pl/link/6499365/jakie-ogrzewanie-wybrac-pompa-ciepla-czy-bufor-gaz-czy-ogrzewanie-elektryczne/

#budowadomu #budujzwykopem #budujzchaferem #ogrzewanie #dom
  • 23
@chafer: > Założenie: rozważam nowy dom, budowany po 2021 roku czyli zgodny z WT 2021

@chafer: A podajesz rozwiązania które zgodnie z przepisami nie przejdą. Kable grzewcze itd nie mogą służyć do ogrzewania domu zgodnie z tymi przepisami bo mają współczynnik x3 i za #!$%@? się nie wyrobisz żeby zapotrzebowanie na EP nie przekroczyło 70
@robertx: Łatwo jest obniżyć/oszukać parametr EP. Spotkałem się m.in. z projektowaniem fotowoltaiki (nie musisz jej przecież zakładać), dodawaniem pieca na olej, kominka, "żonglowaniem" współczynnikami ścian, izolacji i stolarki, zwiększeniem sprawności rekuperatora... Nie oceniam czy to dobrze czy to źle i wiem, że wielu projektantów nie będzie się bawiło w kombinowanie. Jeżeli jednak chcesz wybudować dom ogrzewany kablami grzewczymi to - jeżeli znajdziesz odpowiedniego projektanta - to taki dom wybudujesz.
@chafer: Grzanie czystym prądem bez fotowoltaiki to strzał w kolano. Ceny prądu szybują, nawet dobrze ocieplona parterówka do 80m2 potrzebuje ok. 4MWh, przy założeniu 50kWh na m2 na rok. Ekonomicznej już grzać klimatyzatorami, na każde pomieszczenie zwykła jednostka 1:1. Roczna oszczędność w ogrzewaniu to cena jednego klimatyzatora z montażem.
@chafer: już wiele razy ja i inne wykopki dawaliśmy Ci argumenty. Niestety nie dociera. Ale proszę bardzo:

"Ogrzewanie i przygotowanie c.w.u.: gruntowa pompa + wodna „podłogówka” (zastrzeżenie: domy o powierzchni ponad 180 m2 o niskich stratach energii mogą być także ogrzewanie tańszą pompą powietrze – woda)
Dlaczego? Wysoki koszt instalacji zwróci się w postaci niższych rachunków."
Obecnie koszt takiej pompy ciepła wynosi 60-70k. zł. Kiedy ten koszt się zwróci?

"Dlaczego nie
@chafer: Wczoraj właśnie jeden Mirek mi zwrócił uwagę, że mój pomysł na ogrzewanie domu buforem z grzałka nie przejdzie, też po analizie doszedłem do tych wniosków co Ty - trzeba ściemniać ( ͡° ͜ʖ ͡°) to Ty piszesz te artykuły, prowadzisz bloga i robisz filmy?
Obecnie koszt takiej pompy ciepła wynosi 60-70k. zł.


@inko-gnito: Pompa powietrze woda do domu o powierzchni 180 m2 wybudowanego zgodnie z WT 2021 kosztuje około 40 000 złotych + jest możliwość uzyskania dofinansowania z programu "Moje ciepło"

Rozumiem, że pompę ciepła i zbiornik CWU trzymasz w salonie albo kuchni?


@inko-gnito: Pompa ciepła z zintegrowanym zbiornikiem zabiera mniej miejsca niż piec na ekogroszek lub pelet wraz z opałem. 10 lat ogrzewałem
Grzanie czystym prądem bez fotowoltaiki to strzał w kolano. Ceny prądu szybują, nawet dobrze ocieplona parterówka do 80m2 potrzebuje ok. 4MWh, przy założeniu 50kWh na m2 na rok. Ekonomicznej już grzać klimatyzatorami, na każde pomieszczenie zwykła jednostka 1:1. Roczna oszczędność w ogrzewaniu to cena jednego klimatyzatora z montażem.


@czarny_i_zly: Nie mówię, że nie, ale spróbujmy to policzyć. 4MWh po 0,7 zł za 1 kWh = 2800 zł za ogrzewanie czystym prądem.
Wczoraj właśnie jeden Mirek mi zwrócił uwagę, że mój pomysł na ogrzewanie domu buforem z grzałka nie przejdzie, też po analizie doszedłem do tych wniosków co Ty - trzeba ściemniać ( ͡° ͜ʖ ͡°) to Ty piszesz te artykuły, prowadzisz bloga i robisz filmy?


@robertx: Tak ;) A wszystko zaczęło się właśnie tu - na wykopie. ;) Daawno temu :)
@chafer

@inko-gnito: Pompa powietrze woda do domu o powierzchni 180 m2 wybudowanego zgodnie z WT 2021 kosztuje

około 40 000 złotych

ale najpierw proponujesz pompę gruntową, a ona już nie kosztuje 40k, a skoro przedstawiasz tak skrupulatne obliczenia w innych miejscach to może warto podać obliczenie według których twierdzisz że te 60-70k się zwróci i po jakim czasie
@chafer: Kto by pomyślał, taki porządny człowiek na wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzięki za ten blog i te filmiki, przygotowuje się do budowy i bardzo mi pomagają . Świetna robota!
@Hulleck123: "ale najpierw proponujesz pompę gruntową, a ona już nie kosztuje 40k, a skoro przedstawiasz tak skrupulatne obliczenia w innych miejscach"

Racja. Źle spojrzałem na cytowany przez @inko-gnito fragment. Tak, gruntowa pompa ciepła kosztuje 60-70k.

Aby obliczyć opłacalność potrzebuję znać zapotrzebowanie na energię oraz informację z czym tę opłacalność porównać. Kiedyś robiłem takie analizy - znajdziesz o tym m.in. film na https://www.youtube.com/watch?v=Zbvs43Pd6Ds
@M3x_pl: Artykuł jest dla osób, które dopiero planują budowę więc mają czas. Natomiast na wykopie umieściłem tylko podsumowanie i moją subiektywną opinię - zachęcam do przeczytania całego artykułu, w którym ogromny nacisk kładę na to, aby opłacalność liczyć zawsze dla konkretnego domu.

Licz 1kWh po 1zł, bo takie są zapowiedzi od marca. COP klimatyzatora przy grzaniu można założyć na poziomie 3, na zachodzie Polski nawet 3,5. To jest 1150-1350 kWh rocznie,
@chafer: SCOP mojego klimatyzatora to 4,25 w trybie grzania, katalogowo wg. EN14825. Realna wartość to 3-3,5, a przy takiej zimie jak obecna, dochodzi do 4. Trzy sezony grzania trzema klimatyzatorami zamiast matami grzewczymi to zwrot inwestycji, potem same oszczędności.
Ja nie chciałbym ogrzewać domu klimatyzatorami, bo wianie mi przeszkadza, u mnie grzeje podłoga z pompy ciepła, ale klimatyzatory to aktualnie najtańszy rodzaj ogrzewania biorąc pod uwagę koszt instalacji i zużycie energii.
@chafer: stary co ty pierdzielisz o tych przyłączach gazowych? Widziałeś aktualne ceny gazu?

Pompa gruntowa? Chyba żartujesz.

Zacząłeś od zapotrzebowania energetycznego, więc ta drogą podążaj. 35kWh/m2/rok jest proste do uzyskania na etapie budowy od zera, i całkiem niedrogie. Wystarczy tego się trzymać i można grzać nawet prądem w 150m2, bo pompa ciepła się nie zwróci.
@Djelon: > stary co ty pierdzielisz o tych przyłączach gazowych? Widziałeś aktualne ceny gazu?

Widziałem. I za rok lub dwa - po budowie domu - ceny będą inne. To podkreślam w artykule - nie mamy wpływu na wszystkie czynniki kształtujące cenę więc po prostu trzeba podjąć jakąś decyzję. Przeczytaj proszę artykuł, a nie tylko moje podsumowanie.

Pompa gruntowa? Chyba żartujesz.


@Djelon: Tak, ale zauważ zastrzeżenie: "Ogrzewanie i przygotowanie c.w.u.: gruntowa
(zastrzeżenie: domy o powierzchni ponad 180 m2 o niskich stratach energii mogą być także ogrzewanie tańszą pompą powietrze – woda)


@chafer: mam 280m i ogrzewam to pompą PC 9kw bez najmniejszego problemu. Jak to ma się do twoich sugestii o obliczaniu opłacalności gdy sugerujesz PC gruntową, gdzie same odwierty mogą kosztować tyle, co kompletna kotłownia? Idąc dalej, skoro odradzasz pellet 'bo koszty', to dlaczego sugerujesz PC gruntową ? Tu już kosztów