Wpis z mikrobloga

Składał ktoś deklaracje ZUS-DRA za 2022 rok w grudniu 2021 i obecnie ma problem ze złożeniem korekty? Ja swoją korektę bez problemu złożyłem ale gdy kumpel składa swoją korektę to mu wyskakuje, że nie może złożyć korekty ponieważ nie złożył wciąż deklaracji pierwotnej. Normalnie została wcześniej złożona i widzę w PUE, że wszystko przeszło ale system jej nie łapie przy składaniu korekty i się zastanawiam czy nasz kochany ZUS czegoś nie spieprzył znowu.

#zus #polska #podatki #jdg #pue
  • 17
@Herubin: ZUS łamie prawo by pozbawić podstawy do odliczenia podatku. Niezłożona deklaracja = brak możliwości odliczenia, mimo zapłaty.

Złożyłem w grudniu za 2022 do marca, czyli za rok składkowy 2021 wg definicji ZUS. W odpowiedzi ZUS dostałem jakiś bełkot, o nie przyjęciu deklaracji ze względu na użycie "nieupublicznionego formularza " ( WTF ? Skorzystałem z oficjalnego formularza w PUE aktualnego na 31.12 xD ). Następnie piszą, że do wyliczenia składki konieczne
@marecki22: Właśnie tą korektę chciał kumpel złożyć ale w systemie ZUS wyskakuje mu błąd, że musi złożyć deklaracje a nie korektę ponieważ do tej pory niby nic nie złożył. Najbardziej mnie dziwi to, że moja deklaracja z 30 grudnia normalnie przeszła a jego z 31 nie. Wygląda jakby tego 31 zaczęli na chama kombinować z tymi deklaracjami. Podobno była wtedy też jakaś przerwa działania serwisu przez parę godzin by zablokować składanie
@Herubin: Decyzją do zaskarżenia jest samo nieprzyjęcie deklaracji.

O ile wiem to za wniesienie pozwu przeciwko ZUS nie ma opłat. Przynajmniej w pierwszej instancji. Gdyby nie problemy zdrowotne to nawet sekundy bym się nie zastanawiał.
@marecki22: Czyli na razie nic z tym nie zrobiłeś? Ja jeszcze jutro tam przedzwonię bo nie widzę żadnego komunikatu czy wiadomości na PUE ZUS o nieprzyjęciu deklaracji. Jeżeli dostanę też takim kitem w twarz to na pewno będę reagował. W razie czego gdybym pisał skargę to mogę podesłać co napisałem i tylko dane byś musiał podmienić.
@Herubin: List otrzymałem wczoraj. Kilka zdań podpięte do grubego pliku reklamowego "Nowego ładu". Widać ewidentnie, że to szablon.

Bardzo słaba akcja ze strony instytucji państwowej. Pewnie liczą, ze 95% się nie odwoła. Sam fakt odpowiedzi na deklaracje po dwóch miesiącach świadczy o fermencie w tej sprawie.

Jak coś przygotujesz to jestem zainteresowany. Nie analizowałem szczegółów, ale może przez RPO by się dało jak np. tutaj: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/iii-sa-wa-873-19-wyrok-wojewodzkiego-sadu-523069564
@marecki22: Okropnie z dupy uzasadnienie. 31 grudnia poprzednie przepisy jeszcze nie obowiązywały a tym samym nie można się na nie powoływać w tamtym momencie. Nawet gdy obowiązują już nowe formularze deklaracji, to w przypadku złożenia zeznania na poprzednim składa się korektę a nie nowe zeznanie.

Zresztą ja osobiście złożyłem korektę bez żadnego problemu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jutro pewnie przysiądę do tematu.
@Kmk_198: Mogłaby to skarbówka wykorzystać argumentując, że niepoprawne było odliczenie składki zdrowotnej dokonane w grudniu skoro pierwotna nie została złożona co przyznaliśmy składając ją drugi raz.

@marecki22: Dziś w ZUS powiedzieli, że w powyższym przypadku po prostu jeszcze system nie przetworzył deklaracji pierwotnej, co się zdarza dla tych złożonych 31 grudnia i do końca tygodnia powinna już być możliwość złożenia korekty.

A gdyby nie to proponowałbym złożyć korektę pocztą po
@Herubin: moim zdaniem liczy się data wpłaty, a nie złożenia deklaracji. To tak jak większość ludzi płaciła za grudzień w grudniu. A deklaracji jeszcze nie bylo. Pojawiła się w styczniu. To tez by nie moeli tego uznać...
@Kmk_198:

moim zdaniem liczy się data wpłaty, a nie złożenia deklaracji.

Liczy się zarówno deklaracja i wpłata. Grudniowa DRA jest składana z urzędu przez ZUS. Późniejsze nie.

Dziś w ZUS powiedzieli, że w powyższym przypadku po prostu jeszcze system nie przetworzył deklaracji pierwotnej, co się zdarza dla tych złożonych 31 grudnia i do końca tygodnia powinna już być możliwość złożenia korekty.


Mega dziwne biorąc pod uwagę moje pismo. Każdy oddział interpretuje
@marecki22: Dostałem też takie pismo dzisiaj do skrzynki. U mnie napisali o deklaracjach za luty-grudzień, czyli nie uwzględnili styczniowej do której złożyłem korektę przed wysłaniem pisma do mnie. Jak przejrzałem całą treść to oni tam nie odmówili przyjęcia deklaracji tylko wskazali, że nie może być ona rozliczona. Nie negują więc tego, że skutecznie złożono deklaracje ale wskazali, że trzeba je teraz korygować na właściwym wzorze i podstawach. Trochę tak jakbyś złożył
@Herubin: Dzowniłem do ZUSu. Zadałem proste pytanie pod ustawowy warunek odliczenia: Czy składka jest należna wg złożonego DRA - odpowiedź była krótka - nie. Twierdzą, że następnych wersji nie potraktują jako korektę tylko pierwotny dokument.