Wpis z mikrobloga

591 + 1 = 592

Tytuł: Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej
Autor: Andrzej Leder
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 978-83-63855-61-1
Autor to profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk i choć nie jest historykiem a filozofem, zajął się bardzo ciekawym tematem historyczny. Jego książka jest skupiona na rozważaniu rewolucji, która według niego dokonała się w Polsce w latach 1939-1956, a która została prześniona, zapomniana i zanegowana. Opierając się głównie na Jazquesie Lacanie, Hannah Aendt czy Slavoju Žižeku opisuje przemiany jakie dokonały się w Polskiej mentalności w czasie wojny i tuż po niej. Próbuje zrozumieć i przekazać, że choć niewidoczna rewolucja dokonała się w umysłach ludzi, którzy przed wojną żyli w jeszcze feudalnym społeczeństwie. Leder daje do myślenia i porusza refleksję nad tym jak funkcjonujemy dzisiaj a robi to w iście mistrzowskim stylu. Jego narracja nie jest wcale nużąca czy przesycona trudnymi filozoficznymi terminami. Polska świadomość poddana jest psychoanalitycznej analizie co wychodzi mu bardzo dobrze. Porusza się jednak po bardzo "niewygodnym" i delikatnym gruncie Zagłady, spustoszenia mentalnego, czasach terroru stalinowskiego i polskiego mieszkańca wsi czy robotnika. Bardzo dogłębny wgląd w kulturę i mentalność ludzi tego okresu sprawia, że uświadamiamy sobie w jak skomplikowanych czasach przyszło żyć naszym przodkom i pozwala zrozumieć nasze "narodowe" cechy negatywne. Książka jest niejako konfrontacją nas samych z przeszłością.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazka #historia #fantasy #folklor #historiabookmeter
hikarukimura - 591 + 1 = 592

Tytuł: Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki history...

źródło: comment_1644309563sVfbqM5fAuWoDkS3dQZdo2.jpg

Pobierz
  • 8
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Gatunek książki: zbiór esejów

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Obłęd '44 (Piotr Zychowicz) - najnowsza recenzja usera Dziadekmietek ★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. Londyniszcze (Stanisław Cat-Mackiewicz)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hikarukimura: styl pisania nie był dla mnie zbyt przyjazny, może zmienia się później po rozdziałach dość teoretycznych? Pamiętam dużo naukowej terminologii, trzeba się nad tym było znacznie bardziej skupiać niż nad Lederem, a on przecież też nie rezygnował z takiego żargonu (jednak dla mnie był dobrze strawny). Zerknęłam na szybko na lubimy czytać i w sumie powtarza się w opiniach "zarzut" zbytniej historyczności. Cóż, ja jestem historykiem i nie lubię jak
@ksanthippe: to fakt, czasem jest problem ze zrozumieniem treści z różnych dziedzin nawet dla kogoś niby zaznajomionego z tematem (u Ledera po pierwszych trudnościach szybko załapałem o co mu chodzi :) ) Też jestem historykiem i podzielam Twoją opinię co do sposobu pisania przez niektórych. W Polsce jest z tym problem niestety. Spróbuję Zarembę, dzięki za tipa!