Wpis z mikrobloga

416 + 1 = 417

Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem
Autor: Ken Kesey
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 9788382154207
Tłumacz: Tomasz Mirkowicz
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 368
Chyba najlepsza książka z amerykańskiej klasyki jaką do tej pory czytałem.
Fabuła może nie jest szczególnie zawiła i skomplikowana, w objętości książki też nie ma co się spodziewać jakiś wodotrysków i akcji, ale to jak dobrze jest ona napisana i jak lekko się ją czyta sprawia, że całość pochłania się naprawdę szybko.
Z jednej strony ponura rzeczywistość, poruszająca historia, walka z systemem, wrażliwość na drugiego człowieka - w dwóch słowach: poważne tematy, a z drugiej cały ten ciężar przełamany kapitalnym humorem i groteską. Do tego dochodzi interpretacja. Można tą książkę traktować jak zwykłą historyjkę, ale jak się wejdzie głębiej i zobaczy ile tutaj jest warstw, możliwości do własnych przemyśleń, uniwersalnych myśli... ( ʖ̯)
Szczerze mówiąc nawet nie wiem co napisać, bo choć od przeczytania Lotu nad kukułczym gniazdem minęło już trochę czasu, to nadal mam problem z zebraniem wszystkiego razem i skonstruowania jakiś sensownych wniosków. Zdecydowanie warto przeczytać, a przede wszystkim mocno przemyśleć.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
Najmilszy_Maf1oso - 416 + 1 = 417

Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem
Autor: Ken Kesey...

źródło: comment_1643289489hu1D8RlplGjl55gJAoCI0G.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.1 / 10) (9 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-08-12 - Użytkownik Zaff ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-07-03 - Użytkownik bartol_wwa ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 /
Mnie trochę wymęczyły opisy wizji Indianina, co nie zmienia faktu, że książka bardzo wartościowa.
Jako ciekawostkę można dodać, że autor miał pewne doświadczenia z pobytu w szpitalu psychiatrycznym:

To właśnie udział w eksperymencie, a raczej uczestniczenie w nim w roli królika doświadczalnego, w połączeniu z pracą w szpitalu (Veterans’ Hospital) stały się dla Keseya inspiracją do napisania jego najsłynniejszego dzieła. Autor często rozmawiał z pacjentami, z których część była pod wpływem mocnych