Wpis z mikrobloga

Piękny, autentyczny element gotyckiego Gdańska znajduje się...na berlińskiej Pawiej Wyspie.

Jest rok 1822. Już siedem lat minęło od ostatecznej klęski Napoleona i utworzenia nowego ładu w Europie, który miał przetrwać aż do wybuchu I wojny światowej. Gdańsk znalazł się w granicach Królestwa Prus. Miasto wkroczyło w XIX wiek w mocno nadwyrężonym stanie: handel zamarł, a blizny wyniesione w ostatnicj wojnach wciąż dawały o sobie znać. W tym ciężkim okresie właściciele budynku znajdującego się przy ulicy Chlebnickiej 14 zdecydowali się na jego rozbiórkę. Kamienica była w bardzo złym stanie i groziła zawaleniem, zaś posiadaczy nie było stać na gruntowny remont.

W Gdańsku gotycką fasadę sprzedano, a tajemniczym kupcem okazał się sam Fryderyk Wilhelm III, król Prus.Fasadę z należytą ostrożnością zinwentaryzowano i rozebrano. 287 ponumerowanych fragmentów fasady (ważących prawie cztery tony) załadowano na trójmasztowiec. Był on pierwszym przystankiem na drodze rozczłonkowanego budynku do Poczdamu, drugiej po Berlinie rezydencji Hohenzollernów, w której spoczywały szczątki Fryderyka II Wielkiego i jego ojca.

Celem transportu fasady była znajdująca się na rzece Haweli (znajdująca się zaledwie kilka kilometrów od Poczdamu) Pawia Wyspa, która w 1793 stała się miejscem wypoczynku pruskich władców. Wcześniej wyspa była miejscem hodowli królików oraz…alchemicznym laboratorium za panowania Wielkiego Elektora. Na wyspie znajdowało się wiele ogrodów i pałacyków, zaś panowanie Fryderyka Wilhelma III przyniosło kolejne inwestycje takie jak menażeria (wzorowana na paryskiej Ménagerie du Jardin des Plantes) wypełniona egzotycznymi zwierzętami, czy nowe parki.

W 1804 roku na wyspie wzniesiono historyzujący Dom Rycerski (Cavaliershaus). Do tego właśnie budynku dodano gdańską fasadę pod czujnym nadzorem Karola Fryderyka Schinkela. Schinkel był jednym z najwybitniejszych i wszechstronnych niemieckich artystów swoich czasów, do którego najsłynniejszych prac należą m.in klasycystyczny Nowy Odwach w Berlinie i obraz Średniowieczne miasto nad rzeką, znajdujący się w zbiorach monachijskiej Nowej Pinakoteki. Prace nad przebudową Domu Rycerskiego zakończyły się w 1826, a jej efekty wraz z oryginalną fasadą można podziwiać na Pawiej Wyspie (dzisiaj w granicach administracyjnych Berlina) do dnia dzisiejszego. Budynek w pojawia się również czasem pod nazwą Domu Gdańskiego (Danziger Haus). Schinkel posiłkował się dokładnymi planami fasady, sporządzonymi jeszcze przed rozbiórką kamienicy.

#gdansk #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #architektura #trojmiasto #historia
Pobierz
źródło: comment_1643229375kNM7zkdxY7VP4uGabZm6A4.jpg
  • 1