Wpis z mikrobloga

Mirki jest tutaj ktoś specem od kwestii zabezpieczenia przeciwpożarowego? Mam na myśli zabezpieczenie wody na cele przeciwpożarowe przy budowanym budynku usługowym. Mam pisemne zapewnienie z wodociągów o wydajności 4l/s z hydrantu na cele przeciwpożarowe. Ustawa wymaga 10l/s lub zabezpieczenie 100m3 wody w zbiorniku przeciwpożarowym. Paragraf 5 punkt 2 ustawy wspomina o tym, że w przypadku braku wymaganej ilości wody można braki uzupełnić ze zbiornika przyjmując, że pojemność zbiornika to 10m3 na każde brakujące 1l/s wydajności z sieci wodociągowej. Według mojej logiki brakuje mi 6l/s wydajności czyli mam 4l/s z hydrantu + zbiornik 60m3 z wodą na cele przeciwpożarowe. Architekt twierdzi, że dla bezpieczeństwa lepiej zamontować 100m3 tylko to jest kilkadziesiąt tysięcy różnicy. Ktoś się wypowie?

#strazpozarna #ppoz #prawobudowlane #bhp #bezpieczenstwo
  • 3
Ogarnij czy w pobliżu nie ma innych źródeł wody. Napisanie wniosku o odstępstwo przez rzeczoznawcę do KW o ich wykorzystanie będzie tańsze niż projektowanie i budowanie zbiornika a następnie utrzymywanie. Zbiornik musi mieć punkt czerpania wody a przy nim plac 20 m x 20 m.
I jeśli już zbiornik to taki jak przepis wymaga, bez robienia zbędnego zapasu. Jak będzie nieudolnie akcja prowadzona i niesprzyjające warunki to nawet z pięć razy większym