Wpis z mikrobloga

Mireczki i mirabelki czy jest tu ktoś kto zna się dobrze na języku polskim? Bo w moim związku między mną a żona jest pewna kość niezgody. Dotyczy to tego że niedaleko miejscowości Leszno w której mieszkam, jadąc w stronę Wschowy, Głogowa jest miejscowość która nazywa się Długie Stare . W tejże miejscowości jest szkoła podstawowa a na niej napis "szkoła podstawowa w DŁUGIEM STAREM" czy to jest ok ? Żona twierdzi że tak a ja myślę że powinno być w DLUGICH STARYCH . Kto ma rację? Pisać do Miodka? #pytanie #jezykpolski
  • 14
@cutecatboy
@piotria
@nalot_1
@_kapsel
@mobutu2

Więc napisałem do Pana Miodka. Po kilku dniach odpisał

"Dzień dobry,

napis na szkole jest poprawny, forma miejscownika nazwy Długie Stare brzmi: w Długiem Starem.

Taka forma wynika stąd, że jest to - w liczbie pojedynczej - to Długie Stare (podobnie jak to Zakopane). Poza tym odmiana niektórych nazw własnych nieco odbiega od bliźniaczo podobnych form odmiany innych wyrazów pospolitych - tak właśnie dzieje się w przypadku
@Ricx: Co do miejscowości i ich odmiany albo ich przymiotników to decyduje zwyczaj. Dlaczego mamy Lublin i przymiotnik lubelski (zamiast lubliński?), Tarnowskie Góry (i tarnogórski zamiast torwnowskogórski), Nowy Sącz (nowosądecki - to 'd' ma uzasadnienie historyczne).

Mamy jeszcze decyzje czy niektóre wyrazy odmieniać rzeczownikowo czy przymiotnikowo. Na przykład: w Gosprzydowej czy w Gosprzydowie.
-----
Słowem najłatwiej to wejść w wykaz nazw miejscowości:
http://ksng.gugik.gov.pl/urzedowe_nazwy_miejscowosci.php
I sprawdzić tam odmianę i przymiotnik. I tak