Wpis z mikrobloga

Gitara KLASYCZNA a gitara AKUSTYCZNA.

#gitara #muzyka #instrumenty

Napisalem komentarz, ale przepadl wraz ze znaleziskiem, wiec go tu bezczelnie zduplikuje, bo a nuz sie komu przyda.

Znalezisko nie moje, ale podaje linka: https://www.wykop.pl/link/6456391/uspokajajaca-gitara-klasyczna-muzyka-na-gitarze-akustycznej-muzyka-romantyczna/

Kazda gitara klasyczna jest gitara akustyczna (sorry za brak polskich znakow diakrytycznych, jakas lipna aplikacja DeX, nie ogarnia klawiatury), natomiast nie kazda gitara akustyczna jest gitara klasyczna. Gitary klasyczne sa nieco mniejsze, maja szerszy gryf, "kobiece ksztalty", nylonowe struny i inna budowe glowki (frezowane szczeliny, walki, slimaki, klucze prostopadle). Malowanie raczej tez klasyczne, szlachetne drewno, lekka bejca i lakier bezbarwny. Gitary akustyczne sa wieksze, o nieco innym ksztalcie pudla (bardziej gruszka niz modelka), struny stalowe, waski gryf, maszynki (klucze) olejowe najczesciej, rownolegle do gryfu, wpuszczone przez otwory a nie frezowane szczeliny, inna budowa mostka (struny nie sa wiazane wezlami), dowolnosc kolorystyczna, czesto przystawki elektryczne (choc mozna dodawac i do klasyka). No i brzmienie tych gitar jest zasadniczo rozne. Akustyk to raczej gitara do bluesa, popu i rocka, klasyczna do klasyki, flamenco, poezji itp. Ogolnie latwiej jest grac na klasyku (bardziej miekkie struny i szerszy gryf - mniejsze obciazenie palcow). Takze dla poczatkujacych polecam zdecydowanie, ale nie tylko. Zdjecie z miniaturki przedstawia gitare klasyczna wlasnie. Poprawna pozycja gitarzysty klasycznego rowniez jest inna dla klasyka - gitara jest miedzy nogami siedzacego muzyka pod katem - bardziej pionowo niz poziomo. Natomiast pierwsze minuty filmiku przedstawiaja zdjecie czarnej gitary akustycznej, a takze probke jej mozliwosci. Brzmienie jest o wiele bardziej metaliczne, dzieki stalowym strunom, o wiele wiekszej sile naciagu i wiekszym pudle rezonansowym. Tez fajne.
  • 4
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mike78: grałem na klasyku z metalowymi bo innych nie było (gitara po ojcu, na takiej się uczyłem) teraz myślę czy nie dać nylonów do akustyka na początek dla córki, bo jednak palce mnie #!$%@?ły na początku xd
  • Odpowiedz
@Profil_Internetowy: Zalozyc stalowe struny do klasyka, to jak zgwalcic dziecko, bez kitu. Sila naciagu jest o wiele wieksza (to sie liczy w grubych setkach kilogramow), spora szansa zwyczajnie na wyrwanie gryfu z pudla. Z kolei zakladanie nylonowych strun do akustycznej gitary, delikatnie mowiac mija sie z celem... Dla corki - czyz nie warto po prostu (nie wiem ile ma lat) zakupic za pare groszy klasyka 3/4 rozmiaru? Zdaje sie, ze
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mike78: gitarę po ojcu miałem z czasów ciężkiego PRL-u którą kupił przed wyjazdem na wakacje mając do wyboru ją lub flaszkę wódki. Wtedy tak było xd. Masz rację, jak wytrzyma miesiąc to dostanie jaką będzie chciała xd ale na razie już przerabiałem tyle zajawek, że nie zainwestuje więcej.
  • Odpowiedz
@Profil_Internetowy: Zajawki zajawkami, ale cos ci powiem... ja kupilem na poczatek (nie znajac ani pol chwytu) od razu hiszpanke, klasyka z gornej polki. Taka, na ktora prawie nie bylo mnie stac. Z dwoch powodow:
1. Mialem wczesniej w reku #!$%@? gitary i wiedzialem, ze ani sie na takiej nie naucze grac, a na pewno sobie zrobie krzywde w palce/rece.
2. Wiedzac, ze jestem przekonany i zdeterminowany - pozwolilo mi to
  • Odpowiedz