Wpis z mikrobloga

227 + 1 = 228

Tytuł: Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko
Autor: Randi Hutter Epstein
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788366140431
Tłumacz: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 400
Forma książki: e-book
Książka mnie rozczarowała, ale niżej oceniać nie będę, bo gdyby tylko nadać jej inny tytuł, to byłaby w porządku.
Autorka nie wyjaśnia, skąd się wzięły hormony, ani jak kontrolują w zasadzie wszystko, a tak zapowiada nam podtytuł. Znalazłam informację, że "zdobyła licencjat z historii i socjologii nauki, tytuł magistra obroniła na wydziale dziennikarstwa, a doktorat na medycynie" (jakim cudem można obronić doktorat z medycyny po kierunkach społecznych?) - i cały czas miałam wrażenie, że po prostu nie dysponuje wiedzą, jaką chciałaby przekazać. Asekuruje się - zapewne prawdziwym - twierdzeniem, że o hormonach wciąż nie wiemy wiele. Otrzymujemy więc masę anegdot o ludziach związanych z badaniem hormonów, eksperymentach, przypadkach schorzeń z działania hormonów wynikłych, a także całe 2 rozdziały poświęcone transpłciowości (chyba małe idee fixe autorki). Ot, jest to właśnie kompilacja opowieści z historii endokrynologii, a nie opis poszczególnych gruczołów czy działania przynajmniej wybranych hormonów w formie ciekawych historii, czego spodziewałam się przy sięgnięciu po tę książkę (czegoś bardziej w stylu biografii raka Mukherjeego albo świetnego "Dlaczego śpimy" Walkera, czyli rzeczy napisanej przez fachowca w temacie). Nieco irytowała mnie też amerykocentryczność, bo nieszczególnie interesuje mnie sposób działania amerykańskiej służby zdrowia i farmaceutyki; wolałabym informacje z naszego podwórka, które mógłby uzupełnić redaktor merytoryczny, gdyby taki był.
Całość czyta się płynnie i lekko, więc jako lektura sama w sobie książka się broni. Polecam jednak osobom, które lubią anegdotki z historii medycyny, a nie tym, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o hormonach.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #hormony #medycyna #popularnonaukowabookmeter
ksanthippe - 227 + 1 = 228

Tytuł: Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontroluj...

źródło: comment_1642152144XdnyWWmdDlPuv7YNACTSOG.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (6.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: książki naukowe i popularnonaukowe
Liczba stron książki: 384

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Dom z dwiema wieżami (Maciej Zaremba Bielawski)
2\. Dziwne przypadki ludzkiego mózgu (Sam Kean) - najnowsza recenzja usera blond_lok ★★★★★ (10.0
Książka mnie rozczarowała, ale niżej oceniać nie będę, bo gdyby tylko nadać jej inny tytuł, to byłaby w porządku.

Autorka nie wyjaśnia, skąd się wzięły hormony, ani jak kontrolują w zasadzie wszystko, a tak zapowiada nam podtytuł. Znalazłam informację, że "zdobyła licencjat z historii i socjologii nauki, tytuł magistra obroniła na wydziale dziennikarstwa, a doktorat na medycynie" (jakim cudem można obronić doktorat z medycyny po kierunkach społecznych?) - i cały czas miałam