Wpis z mikrobloga

  • 0
@tomy86 Mam nadzieję że nie i że te ceny zbóż trochę spadną. Z punktu widzenia hodowcy trzody oczywiście xD Obiektywnie nie zdziwię się jak rzepak spadnie i nie odbije już tak mocno bo I tak zbytnio się opłaca rolnikowi... pszenica jak to pszenica pewnie się odbije do tego co było, albo się utrzyma na podobnym poziomie co jest teraz. Skąd wiem że tak będzie? Bredze, żaden ze mnie ekspert xD
Najważniejsze to
  • Odpowiedz
@CocoJambo14: Rozmawiałem z handlowcem. Rzepak w tym tygodniu poleciał ponad 400zl :/ Ale powiedział by nie panikować. Mam nadzieje ze trochę skoczy i trzeba będzie handlować.

Gdybym miał na oku jakiś fajny ciągnik to zaraz bym sprzedał rzepak a inaczej trzymanie kasy na koncie to pewna strata. W surowcu jest mimo wszystko bezpieczniej.
  • Odpowiedz
@CocoJambo14: Nie liczyłem jaki był nakład. Po co się denerwować. Ale tanio nie było. ~200kg N, 500kg NPK, cztery grzybowki, 3x robak, jakieś odżywki. Do tego uprawki, kombajn.. A w żniwa po suchej wiośnie 2,5-3,2t :/
  • Odpowiedz
  • 0
@tomy86 No to średnio cholera... U nas kukurydza przy zeszłorocznych cenach i planach średnio na sucho 9,5-10T wyszła na czysto jakoś 5-6tys. Na dzierżawach trochę mniej. Liczone przy obecnej cenie 1080zl netto
  • Odpowiedz
  • 0
@tomy86 Ja w tym roku próbuje z słonecznikiem. Roboty tyle co przy kukurydzy czyli całe nic, nawozenie azotowe to max 100kg czystego składnika i to już jest bogate nawożenie, PK podobnie jak w kukurydzy a nawet mniej, jeden oprysk i czekamy do zbioru. Na piachy się sprawdza niby jak nic innego, a gość jeden z którym rozmawiałem to w minionym sezonie zarobił chyba jakieś 4k na czysto z hektara na VI klasie
  • Odpowiedz
  • 0
@Mich9 To co tak mnie podpuszczasz ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ale w sumie zainteresowałem się trochę tym i będę musiał poczytać w wolnej chwili o całej agrotechnice itp. No i najważniejsze to ile za to płacą trzeba sprawdzić
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@CocoJambo14: Chwasty, nasiona są drogie z dodatkowymi bakteriami 1100 zł na ha. Dobre nasiona to 75% sukcesu w soi. Azotu nie musisz sypać lub sypniesz 30 kg i wystarczy. Na robaka raz opryskasz i tyle. 1500 zł dopłat+ 2 tony razy 2600. Ryzyko jest takie że jak na świecie gdzieś się urodzi to soja będzie po 900 zł ( ͡° ʖ̯ ͡°).
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o soje to nie wiem czy to dobry wybór. Teraz większość małych rolników idzie w soje bo dopłata duża i roboty też nie ma za dużo. U mnie rodzice w gospodarstwie na ten rok planują właśnie z tego powodu mniej soi zasiać niż zwykle
  • Odpowiedz