Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pytanie z kategorii "polski wał"
Obecnie dostałem podwyżkę i za luty będę zarabiał już 5500 brutto. Nie wiem czy załapię się do klasy średniej bo być może będzie jeszcze jakaś podwyżka, premie itd. Teraz moje pytanie, mam złożony PiT-2 i skąd mam wiedzieć czy po roku pracy moje zarobki nie wpadną w widełki klasy średniej, co mi się najbardziej opłaca. Dodam też że pracodawca opłaca mi dodatek zdrowotny w Luxmedzie. Serio, nie wiem już co mam robić. Bo jedni mi mówią żeby rezygnować z Pitu-2, inni że nie.
#bekazpisu #polskilad #podatki #polska #pytanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61ddd1b8f903de000acce8a4
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 9
@AnonimoweMirkoWyznania: Jak zarabiasz 5500 to nawet jak wpadnie Ci jakaś premia od czasu do czasu, to mała szansa, ze przekroczysz 68 tys. podstawy opodatkowania rocznie. Jak jeszcze Ci wpadnie jakieś chorobowe raz czy dwa to będziesz trochę w dupie. Na Twoim miejscu bym zrezygnowała, bo dużo bardziej prawdopodobne, że będziesz zwracał niż, że ulga będzie Ci się należała.
@euklides: @AnonimoweMirkoWyznania:
Suma kasy którą otrzymamy w każdym przypadku jest taka sama, kwestia kiedy, ile, i czy będzie trzeba coś na koniec rok zwrócić.
Złożonym PIT-2 daje co miesiąc do 425zł więcej, jak nie złożymy to na koniec roku dostaniemy do 5100 (kwota wolna)
Każdy kto złoży PIT-2 automatycznie ma włączone odliczanie miesięczne ulgi dla klasy średniej z czego można zrezygnować osobnym oświadczenie nie rezygnując z kwoty wolnej.

Ulga dla
@zibizz1 podsumowując, zarabiam poniżej 5700 brutto, w kwietniu mam dostać podwyżke i będzie około 6000 brutto, plus co 3 msc dostaje premie i wtedy zawsze przekraczam 5700. Czyli lepiej dla mnie nie rezygnować z ulgi a i tak nie dostanę mniejszej wyplaty można grudniu? Chore to jest dla mnie -_-
jak zrezygnujesz to w miesiącach w których przekraczasz 5700 dostaniesz mniej niż jak nie zrezygnujesz. Na koniec roku jest duża szansa że to co dostaniesz musisz oddać. Nie w grudniu tylko d końca maja 2023. Wypełniasz PIT i na końcu wyjdzie kwota podatku do zapłaty/zwrotu. Robisz jeden przelew na tą kwotę jeśli wyjdzie dopłata. Ilość zaangażowania przelew vs rezygnacja jest podobna i dużo mniejsza niż dyskusja i decydowanie czy rezygnować z ulgi
@AnonimoweMirkoWyznania: oczywiście że powinieneś korzystac z tej ulgi jak tylko sie da. jezeli nakoniec roku sie okaże że przekroczyłeś szklany sufit no to rozliczysz pita, oddasz nadpłate i z bani. ale przez ały rok masz te pieniądze i możesz ich używac. plus inflacja jest prawie 10%, także realnie za rok musiał byś oddać 10% mniej niż teraz będziesz dostawał ;) także lepsze to niż nie brać teraz, a za rok grzecznie