Wpis z mikrobloga

  • 12
124 + 1 = 125

Tytuł: Depesze
Autor: Michael Herr
Gatunek: reportaż
ISBN: 9788365271280
Tłumacz: Krzysztof Majer
Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 308
Forma książki: książka
Ocena: ★★★★★★★★★★

Raport wojenny, depesza, sprawozdanie dispatches. Wiele można o tej książce napisać. Autor przez ponad 2 lata jest korespondentem wojennym w Wietnamie z z akredytacją Esquire.
Ukazuje prawdziwe oblicza i nastroje panujące wśród korespondentów, pułkowników, "centrale" aż po ledwie pełnoletnich szeregowców. Całe narkotyczne delirium, trawa, alkohol, śmierć, zapach spalonego ludzkiego mięsa, ciała żołnierzy a wszystko to okraszone muzyką z epoki wylewa się z tej książki wprost na Ciebie. Często podczas czytania mogłem poczuć huk i wibracje wirnika "Huey'a", wybrać się na nocny patrol z siejącymi śmierć Lurpami którzy byli w szale zabijania. Sofa zamieniała się w ryżowisko, a ja czułem zapach napalmu. Brutalne opisy starć, anegdoty i historie pełne przekleństw, wypowiedzi żołnierzy, wspomnienia, wszystko to składa się na ten mistrzowsko napisany reportaż.

Przez moje ręce przewinęło się sporo pozycji o Wietnamie i realiach tej wojny, Jednak żadna książka nie zapadła mi w głowie jak ta. Styl Gonzo w jakim jest napisany reportaż jest jednym z moich ulubionych stąd bardzo wysoka ocena.

"Duża część tego, co ludzie brali za odwagę, była tylko niezróżnicowaną energią, uwolnioną przez intensywność chwili - utratą zmysłów, w wyniku której człowiek podrywał się do biegu; jeśli przeżył, to mógł później zdecydować, czy to faktycznie była odwaga czy raczej oszołomienie życiem, a nawet ekstaza."

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literatura #reportaz #wietnam #wojna #lata60 #usa #reportazbookmeter
blvckie - 124 + 1 = 125

Tytuł: Depesze
Autor: Michael Herr
Gatunek: reportaż
ISBN: 9...

źródło: comment_1641646467TmDDcbz18GqUhfcQ1l07BE.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 280

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-11-25 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-05-03 - Użytkownik budgie ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) -