Wpis z mikrobloga

Mirabelki i Mirki, chciałbym zapytać o status w Norwegii, który może mieć polski obywatel. Na początku rejestrujemy się jako obywatel państwa UE/EOG i korzystamy z tych przywilejów. Poźniej można wystąpić o obywatelstwo, ale wcześniej jest coś takiego stała rezydencja. Aktualnie może ją uzyskać po pięciu latach obecności. Jakie dodatkowe prawa to daje? Jakie nakłada obowiązki? Próbowałem znaleźć jakieś opracowanie, ale widziałem tylko bardzo ogólnikowe informacje. Macie coś?

#norwegia
  • 11
@Zashi: Twoje obecne pozwolenie to (najprawdopodobniej) pozwolenie na pobyt związany z pracą. Możesz przebywać w Norwegii dopóki masz źródło utrzymania (praca lub należny Ci zasiłek dla bezrobotnych/renta/zwolnienie lekarskie etc.) + te 3 (lub 6, nie pamiętam) miesiące przysługujące każdemu obywatelowi EOG. Jeśli stracisz źródło utrzymania to po 3 miesiącach powinieneś opuścić kraj. Staly pobyt zwalnia Cię z tego obowiązku i możesz mieszkać tu bezterminowo. To by było na tyle z praktycznych
@Zashi znaczy się to jeszcze bardziej skomplikowane.

Numer personalny tymczasowy dnummer, ma dużo ograniczeń bankowości dostęp do elektronicznego podpisu bank id. Więc i urzędy i kupno auta jest utrudnione ale nie jest niemożliwe.

Stały nr personalny z opoholds bevis czyli jesteś rezydentem podatkowym w Norwegii ale nie powinieneś być bez pracy pow pół roku bo wtedy tracisz ten status, ale z tego co wiem nie jest zbytnio sprawdzane. Masz dostęp do wszystkich
Mange takk! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bardziej istotne jest zabezpieczenie w przypadku jeśli wykopią nas kiedyś z UE albo Norwegia zerwie umowy z UE, wtedy stały pobyt to świetny dupochron dla imigranta.


@Stashqo: O kurde, to bym się chyba starał o azyl, aby nie musieć wracać do Polski. ( )

Obywatelstwo, zwiększyli limity, wyższy poziom języka, dłuższy czas rezydencji itd. Do znalezienia
varig a pernament oppholdstilatelse


@JayCube: Hmmm... Musiabym doczytać szczegóły. Aktualnie jestem po prostu zarejestrowany jako obywatel EU i tyle. Specjalistą jestem, to może w przypadku wyrzucenia Polski z Unii (oby nie...) dostanę zgodę na pobyt.
rozróżnić miedzy varig a pernament oppholdstilatelse


@JayCube: Jak jest różnica? Kiedyś szukałem i z tego co wykombinowałem to w praktyce to samo ale odnosi się do dwóch róznych grup imigrantów - z i spoza eu/eog?
@PMV_Norway: te poziomy vg1, vg2 i vg3 odnoszą się do nauki, tak? Cos czytam w necie i to wygląda, jakby robiło się w szkole lub w firmie. Pierwszy raz to widzę. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Kto to musi robić do obywatelstwa?
@PMV_Norway: wygląda, jakby osoby mające jakieś wykształcenie czy kursy, uzyskiwały te poziomy automatycznie, tak? Czy jakoś osoba po studiach (ale zrobionych w Polsce...) łapie się na vg3?