Wpis z mikrobloga

@grubson234567: a jeśli wiem, ze na pewno przekrocze prog to nie lepiej wlasnie skorzystac z ulgi i dostawac co miesiac wiecej hajsu, a potem w rozliczeniu rocznym oddac fiskusowi to? Biorac pod uwage, ze szaleje inflacja to teraz bym dostawal powiedzmy 500 zl co miesiac a potem musialbym zwrocic te 6000 zl (12x500), ktore beda warte 6000×0.9 przy zalozeniu 10% inflacji. A te 500 zl miesiecznie mozna inwstowac i na tym
@grubson234567: lepiej nie rezygnować i oddać jeśli w ciągu roku odlicza za dużo.
Kwota do dopłaty lub zwrotu z tego tytuły w 99% procentach będzie mniejsza niz 500zł, a przez rok dostaniemy nawet ok 2300zł wcześniej
@Kixon1993: z tytuł ulgi dla klasy średniej max 191zł miesięcznie można dostać, w najbardziej skrajnym przypadku np 8500 brutto przez 11 miesięcy i 40tys w grudniu trzeba oddać 2tys zł, ale to chyba nie problem dla kogoś kto dostała w grudniu 5x wypłate
A te 500 zl miesiecznie mozna inwstowac i na tym zarobic...


@Kixon1993: widzę że kolega nie ogarnia rozmiaru owej ulgi... 500zł miesiac choćbyś robił fikołki nie będzie. A wzór jest tak ustawiony bys rozcznie dostawał ochłapy. Zobacz sobie obliczenia dla kwot progowych jakie potężne ulgi z tego wychodzą xD

osoby które sa na górnej granicy progu uprawniającego do ulgi tz... 133692 zł brutto maja oszałamiajace... 15 zł ulgi w skali roku.
@Kixon1993: Vice wersa. Napisałem że decyzja jest zależna od progów i przychodow brutto. Jeśli op jest na górnej granicy progu uprawniajacego do ulgi i wie że może go przekroczyć (a tego się domyślam po pytaniu) to mu się to nie opłaca, chyba że kocha swojego naczelnika US tak, żeby pisać do niego listy.

A jesli ktoś jest w widełkach i wie że będzie przez dłuższy czas, niech bieże ulgę. Zawsze coś
@grubson234567: ale dlaczego sie nie oplaca? Przyjmijmy nawet ze ktos zarabia 30k brutto miesiecznie. Dlaczego ktos taki niemialby korzystac z tej ulgi przez caly rok a potem te pieniadze ktore zyskal po prostu by oddal do US.
@Kixon1993: 30 tys można sobie gdybać kiedy ci się to opłaca, ja podejrzewam że us szybko zareaguje w tak ekstremalnym przypadku. W przypadku progów górnych 11tys dla ulgi, zyskujesz 15 zika. Jeśli ci się to opłaca i chcesz inwestować tą oszałamiajacą kwotę, mając na uwadze że zwracasz całą ulgę na koniec roku wraz z wysyłaniem pism do us i dopłacaniem na koniec roku podatku 32% proszę bardzo ( ͡° ͜
a jeśli wiem, ze na pewno przekrocze prog to nie lepiej wlasnie skorzystac z ulgi i dostawac co miesiac wiecej hajsu, a potem w rozliczeniu rocznym oddac fiskusowi to? Biorac pod uwage, ze szaleje inflacja to teraz bym dostawal powiedzmy 500 zl co miesiac a potem musialbym zwrocic te 6000 zl (12x500), ktore beda warte 6000×0.9 przy zalozeniu 10% inflacji. A te 500 zl miesiecznie mozna inwstowac i na tym zarobic...


@
@grubson234567: rozliczałeś kiedyś podatek? wypełniasz PIT jak co roku, jak wyjdzie dopłata to robisz przelew na tą kwotę do US.
Jakoś do tej pory nikt nie płakał ze musiał zwrócić ok 500zł z tytułu kwoty wolnej od podatku, a teraz nagle to ogromny problem zwrócić kilkaset zł jeśli będzie wahanie wynagrodzenia. Moim zdaniem ze zwrotem jest mniej problemu niż ze składaniem oświadczenia o nienaliczaniu ulgi
@grubson234567: No właśnie jestem raczej w dolnej części tych widełek tzn. inaczej. Mój przychód w dużej mierze zależy od premii np. ze sprzedaży i wchodzę wtedy spokojnie w ten przychód, ale wystarczy słabszy okres albo lockdown i wtedy będę w D. Pytanie czy będzie warto się tym przejmować i oglądać rmua co miesiąc, czy spokojnie rozliczyć na koniec roku.
@Zborro: To w sumie bez znaczenia. Wg wzoru dla dochodu rocznego 68 412 brutto (czyli minimum 5701 brutto/miesiac) uprawniajacego do ulgi w ciagu roku jako osoba na progu "zyskasz" na niej całe 23 zł i 6 groszy (czyli jakieś 32gr miesiąc. Wydaj je mądrze.

za: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-dla-klasy-sredniej-jak-obliczyc dla ulgi odliczanej rocznie
za: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-dla-klasy-sredniej-dla-kogo-i-jak-wyliczyc dla ulgi w formie zaliczek miesięcznych

A na serio -> możesz złożyc rezygnacje teraz z pobrania ulgi w formie