Wpis z mikrobloga

Jest jedna rzecz o której nikt tu na wykopie jeszcze nie mówi, a która nas może czekać - i jeśli tak to będzie niezła beka. Jakie jest ulubione i najbardziej oczywiste zagranie w reakcji na wysoką inflację rządu populistów wybieranych przez motłoch pozbawiony pojęcia o ekonomii? Odpowiadam - kontrola cen xD

Czy PiS się do tego posunie? Nie wiem, ale uwzgledniając wiedzę ekonomiczną tej partii i ich głębok miłość to praktyk PRLu, mam pewne obawy. W USA obóz Demokratów i media establishmentowe już zaczęły przebąkiwać o price controls - np. https://theguardian com/business/commentisfree/2021/dec/29/inflation-price-controls-time-we-use-it

Także zapnijcie pasy, bo na koniec 2020 się nie spodziewalismy że 2021 go przebije absurdalnością, a wkraczamy właśnie w 2022 ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #inflacja #bekazpisu
  • 18
@kiedysbedetuplatynka: Jedna cecha charakterystyczna u populistów to patrzenie tylko na słupki sondażowe.

Ja jestem przekonany, ze oni rozważają takie scenariusze jak zamrożenie cen, wzorem Węgier zamrożenie wzrostu rat kredytów (jakkolwiek to zrobią i czyim kosztem) czy spowodowanie klasterowego bólu dupy u @mickpl przez dalsze ciche wsparcie deweloperów. Stabilność gospodarki nie będzie przedkładana nad doraźne potrzeby polityczne. Węgry już to pokazały
@kiedysbedetuplatynka: Przy głupocie PiS to wcale nie jest nierealny scenariusz, ale oznacza tragedię.
Parę dni temu oglądałem Don't look up - Nie patrz w górę
Sytuacja na świecie jest całkiem podobna, z tym że katastrofą nie jest zbliżająca się kometa, a rosnąca inflacja. Wszyscy wiedzą, że inflacja nieustannie się rozpędza, ale rządy mówią "nie pójdzie w górę, inflacja jest przejściowa"
Ja jestem przekonany, ze oni rozważają takie scenariusze jak zamrożenie cen, wzorem Węgier zamrożenie wzrostu rat kredytów


@ZaplutyKarzelReakcji: nie stać ich na to, Polska to znacznie większy kraj gdzie 99,5% kredytów hipotecznych ma zmienną stopę, w porównaniu do około 50% na Węgrzech.

Odpowiadam - kontrola cen xD


@kiedysbedetuplatynka: kontrola cen i blokada eksportu spowoduje wystrzał EUR i USD i konieczność dalszych szybkich podwyżek stóp procentowych. To właśnie eksporterzy otrzymują zapłatę
@kiedysbedetuplatynka No trzymając się przykładu chleba, to zarządzić można, tylko szybko się wtedy okaże że cena wytworzenia przekracza cenę chleba i w ciągu 1-2 miesięcy nikt nie będzie robił chleba.
Już pomijam natychmiastową wściekłą wojnę z całą UE po wprowadzeniu takiej regulacji.
tylko szybko się wtedy okaże że cena wytworzenia przekracza cenę chleba i w ciągu 1-2 miesięcy nikt nie będzie robił chleba.


@mbasasello: No dokladnie tak się to kończy - teza mojego wpisu jest taka że naczelnik i jego wyborcy są tak głupi, że mogą taka kontrole cen i tak spróbować wprowadzic (z bekowymi konsekwencjami), tak jak wiele rządów w wielu krajach przed nimi.

Dobry argument odnośnie UE - ale 1. Wiemy