Wpis z mikrobloga

Ojciec prowadził jednoosobową działaność od 1993 roku. Mówi, że bywało różnie ale dla niego nigdy nie było tak źle jak jest teraz. Od 2016 systematycznie zaczęły drożeć podstawowe materiały niezbędne do prowadzenia jego działalności. Szczyt drożyzny przyszedł na 2021 rok gdzie ceny wywaliło tak, że teraz ma mniej niż na początku roku i znacznie bardziej opłacałoby mu się sprzedać wszystkie materiały (drewno, lakiery itd.) jakie miał wtedy niż realizować zamówienia. Ten rok skończył najgorzej w historii przez prawie 30 lat nie było u niego tak źle jak jest teraz. Przed świętami konsultował się z księgową w związku z #nowylad i doszedł do wniosku, że to już za dużo. Zmiany podatkowe, inflacja itp. są zbyt dużym obciążeniem. Tego samego dnia pojechał do urzędu i zamknął działaność po prawie 30 latach jej prowadzenia! Mówi, że nie ma dla niego nic gorszego niż #pis i nie zdziwi się jak teraz przyjdzie taki kryzys, że wszyscy będą teraz na garnuszku rządu i bym kończył co mam do zrobienia w Polsce i wyjeżdżał na zachód bo tu nie ma sensu marnować sobie życia, bo to kraj bez perspektyw. Ojciec nie wie co teraz będzie robił, na razie stwierdził, że pójdzie się leczyć bo ma dużo problemów zdrowotnych. W teorii należałaby się mu nawet renta, ale za te grosze ciężko byłoby mu tutaj wyżyć. Więc wykopki, które tak psioczą na "prywaciarzy" i zachwalają, że dojadą ich wszystkich lepiej się zastanówcie czy zarżnięcie kury składającej złote jaja jakimi są mali przedsiębiorcy na pewno sprawi, że w tym kraju z dykty będzie żyło się wam lepiej. #bekazpisu #podatki #inflacja #firma #dzialalnoscgospodarcza
  • 58
@Chlebek_Pyszny: tylko pamietaj, ze na bliwkim zachodzie tez wszystko jest coraz drozsze i plan jewt taki sam jak w Polsce czyli uczy ic z ludzi niewolnikow. Jedyne gdzie mozesz jechac to Texas, gdzie najwiecej ludzi sie przeprowadza, tania ziemia, brak podatku dochodowego, stan Republilanski, cieplo, tanie mięso, bezpiecznie.
Ojciec nie wie co teraz będzie robił


@Chlebek_Pyszny: Niech robi to samo, ale tylko z polecenia po cichu (po tylu latach na rynku nie powinno być problemu z zamówieniami). Im szybciej przestaniemy te #!$%@? wszy dokarmiać, tym szybciej nastąpi jakieś przesilenie.
@Chlebek_Pyszny: To on jest niepoważny? Co to za problem, powiedzieć klientowi, że sytuacja jest jaka jest, cena jest tak ale pod warunkiem braku wzrostu ceny materiału?
Niech robi wyceny na podstawie ofert czy materiałów jakie ma.

Sorry ale takie tłumaczenia to jakaś wymówka i to słaba. Ja rozumiem, że jak by miał kilkuletnie zobowiązania i wtedy wliczył cenę materiałów na zasadzie stałej. Ale jak operuje z opóźnieniem to takie coś da
@Tsukuyomi: No nie koniecznie, to jest Polska B, uwierz mi, że ludzie tutaj potrafią zwyzywać cię od złodzieji, będą robić wszystko by nie zapłacić. Te wieśniaki nie rozumieją, że ceny rosną nie dlatego że my tak chcemy tylko dlatego, że materiały drożeją. Uwierz mi, że możesz mieć wszystkie umowy spisane itd. i tak trafi ci się złodziej, który nie będzie ci chciał zapłacić i miesiącami będziesz pieniądze wyciągał. To też jest
No niestety są rejony gdzie powyższy przykład pokazuje co się zadzieje z małym przedsiębiorcami

Nowsze firmy, e-commercowe, przy dużych miastach etc. w większości sobie radzą i poradzą. Ceny będą rosły i może ktoś wyleci z branży ale jak ktoś ma olej w głowie i potrafi/będzie próbował dalej działać to ma duże szanse.
@Chlebek_Pyszny: mówimy o stolarce? Przecież większość majstrów których znam zamawia materiały wcześniej już po przyklepaniu projektu. Robi meble wiosna-lato by na jesień-zime jeździć tylko na montaże. Twój ojciec coś robi nie tak, że zgarnia zamówienia i robi produkt dopiero jak przyjdzie pora na dane zlecenie
@szmichal: Ogólnie to wygląda tak, że w moim regionie jest straszny problem z dostępnością drewna np. więc jak się kupuje drewno to kupuje się masowo to co jest. I u mnie było tak samo, brało się zamówienia na początku roku na cały kolejny rok, wtedy kupowało się materiały itd. ale na część materiałów się czeka bo nie są dostępne i stąd też problemy.
Będzie rzeźnia jak sam #!$%@?, takich ludzi będą dziesiątki tysięcy, oj braknie miejsca dla wszystkich w tych złych montowniach co to ten zły Tusk nam nasprowadzał do kraju
@Chlebek_Pyszny: Niech każe płacić z góry i trudno, zaliczka i tyle. Ja za drzwi do mieszkania musiałem płacić z góry i zapłaciłem. Niech bierze 90% opłaty z góry i wyceny na bazie ofert jakie ma na dzień zakupu. Czyli ma wiążąca ofertę. A material i na jej podstawie realizuje klientowi. Jeśli tak funkcjonując miałby problem wtedy likwidować działaność ale po spróbowaniu. Za to z twojego opisu wychodzi takie średnie podejście do