Wpis z mikrobloga

Czesc, bardzo chciałbym zacząć produkować swoje własne wino na spożytej własny, uwielbiam pic wino od 2 lat i zakochałem się w tym trunku lecz wszystko w internecie jak z tym zacząć, jest kompletnie dla mnie nie zbyt zrozumiałe. Czy istnieje jakaś biblia w internecie która tłumaczy dosłownie wszystko od zera? Jak książka od przyrody ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo tez oprócz tego jak się tworzy wino, chciałbym się dowiedzieć czemu akurat tak, a nie tak i co by było gdyby inaczej #wino #winodomowejroboty
  • 7
@piotrgosha: Jednej zwięzłej pozycji nie znajdziesz, bo wiedza jest naprawdę potężna.
Co mogę polecić na początek to książka z Browinu - Ewa Kwapisz - robimy wino. Ma trochę merytorycznych nieścisłości ale dla Ciebie w zupełności wystarczy do zapoznania się z procesem. Może też być Cieślak - domowy wyrób win. W przypadku tej książki trochę wiedzy uległo przedawnieniu ale nadal to solidna podstawa.

Na pewno szerokim łukiem omijaj kanał na YT "Malinowy
@szybkijakpoybany: koleś pomimo tego, że zajmuje się tematem już wiele lat nie poczynił żadnego postępu, nie przyswoił i nie przekazuje żadnej solidnej wiedzy. Wciąż obsesyjne leje wodę do win co i zaleca. Nie ma pojęcia o wielu istotnych kwestiach m.in. bezsensowne sypanie piro w celu zatrzymania fermentacji, używanie gównianych bayanusów praktycznie do każdego wina, błędne zalecenia co do dodawania cukru do nastawów - choćby ten nieszczęsny syrop cukrowy, dosypywanie cukru przy