Wpis z mikrobloga

Dostałem pod choinkę Metroid Dread i ukończyłem w zasadzie w trzy wieczory, ale giereczka rozbudziła chęci na więcej tytułów, które metroidvaniami są/mają takie mechaniki. Nie śledziłem zbyt uważnie rynku i znam tylko "głośne" tytuły typu Ori, więc poprosiłbym o rekomendacje. Poniżej kilka rzeczy, na których mi zależy.

Bardzo porządane:
- gierka została wydana na Switchu (mam też PS i peceta, ale jednak platformery/zręcznościówki lubię ogrywać na handheldzie, chyba zostało mi przyzwyczajenie z GameBoya).
- dobra, ciekawa mapa (jest to element, na którym zależy mi najbardziej - bardzo podoba mi się mapa w Metroidzie i chciałbym żeby była pełna sekretów, skrótów i generalnie sprawiała frajdę podczas eksploracji)
- uczciwy poziom trudności - nie mam problemu z trudnymi grami, ale lubię kiedy gra jest uczciwa - przez to rozumiem, że śmierć/niepowodzenie wynika z mojego błędu, a nie przypadku. Odwołując się do Metroid Dread - IMHO część sekwencji z EMMI była nieuczciwa, bo zdarzało mi się trafić na EMMI przypadkiem po wejściu do pomieszczenia, bez najmniejszej szansy na reakcje, co zazwyczaj kończyło się instant śmiercią.
- możliwość dostosowania postaci pod swój styl gry
- dobra wydajność na Switchu

Porządane:
- ciekawa eksploracja i walka - tutaj znowu antyprzykładnem jest dla mnie Ori and the blind Forest, gdzie walka jest IMHO nudnawa. Bardziej jednak zależy mi na ciekawej eksploracji, niż walce.
- cięższy klimat
- system zapisu umożliwiający zapis w dowolnym miejscu
- "swobodne" sterowanie - lubię mieć możliwość swobodnego celowania, zmiany kierunku lotu w trakcie skoku, brak "przyklejania się do ścian". Tutaj moim faworytem jest Ori, gdzie sterowanie jest super. Podobało mi się też sterowanie w Metroidzie, chociaż było bardzo dalekie od optymalnego (np. wciskanie 4 przycisków, żeby wycelować i strzelić rakietą).
- demo dostępne do pobrania

Fajnie jakby było:
- RPGowy rozwój bohatera
- możliwość wyboru poziomu trudności
- sci-fi, cyberpunk
- gra zawiera elementy innych gatunków, np. soulslike
- jest teraz sowicie przeceniona

Oczywiście, mam świadomość, że żadna z gier nie spełni wszelkich wymagań, wrzuciłem je raczej podglądowo. Jeżeli chodzi o to w co grałem to szału raczej nie ma:
- wszelkie Metroidy
- Guacamelee (bardzo mi się podobała ta gra)
- Ori and the Blind Forest (mam za sobą około 50%, ale raczej nie będzie to mój ulubiony przedstawiciel gatunku. Gra jest śliczna, pięknie animowana, sterowanie jest fantastyczne, ale walka i projekt map mnie raczej rozczarował)

Co mam na konsolce, ale jeszcze nie usiadłem:
- Blasphemous - na razie boje się trochę poziomu trudności i generalnie po obejrzeniu fragmentów platformowych, gdzie walczy się z wiatrem myślę, że potrzebuje trochę większej wprawy w zręcznościówkach jako takich
- Ori and the Will of Wisps

Będę mega wdzięczny za wszelkie polecajki!

#nintendoswitch
#switch
  • 9
  • Odpowiedz
@AksolotlMasowejZaglady: Jakbyś chciał spróbować pograć w inne metroidvanie to polecam te:
- Bloodstained Ritual of the Night, na switchu podobno niestabilna. Sam nie ryzykowałem kupna na konsoli.
- Castlevania Advanced Collection, kolekcja z leciwego gba. Wśród nich widnieje Aria of Sorrow - jedna z moich ulubionych castlevanii z seri, kontynuacja na nds to zdecydowanie top1.
- Hollow Knight, o ile kojarzę, to na switchu również jest. Przyzwoita metroidvania.
- Shovel Knight,
  • Odpowiedz
@iamtehwin: o, właśnie Ender Lilies gdzieś trafiło na mój radar przed premierą (bo przypomina mi graficznie moje ukochane Child of Light), leci na listę. HK też!

@Slought: dzięki! Trochę się boję powrotu do Castlevanii, bo to gra mojego dzieciństwa i nie chce sobie psuć wspomnień, ale podobno zestarzała się godnie. Zdecydowanie leci na listę, Shovel Knight też pewnie prędzej, czy później dotknę.

@vieniasn: @rampage_jackson: @Mizebo: dziękuję! Leci
  • Odpowiedz